Mezinárodní strojírenský veletrh

Roboty míří do českých továren

V České republice se prodává více průmyslových robotů než v daleko větší Velké Británii a bude jich rychle přibývat. Nabídka MSV ukázala trendy průmyslové robotiky, konkrétní aplikace i unikáty, jako třeba nejsilnější robot světa.

Česká republika patří podle statistik Mezinárodní federace pro robotiku k evropským lídrům v zavádění průmyslových robotů. V roce 2015 se u nás používalo o 40 % více robotů než o pět let dříve a prodalo se více robotů než ve Velké Británii. Letos v září byl při ČVUT v Praze otevřen první Testbed, který slouží mj. k podpoře malých a středních podniků při zavádění robotiky. O řešení využívající roboty roste ve firmách zájem také v souvislosti s nedostatkem pracovních sil a v nabídce letošního MSV byly všechny tyto trendy znát.

Jako lídr robotiky a průmyslové automatizace se prezentovala společnost ABB. “Doba digitalizace mění požadavky firem, globální konkurence vyžaduje efektivitu a rychlost. Pohybujeme se směrem od masové výroby k masové customizaci - přizpůsobení se zákazníkům, kteří žádají produkty na míru. Proto naši experti v expozici vytvořené speciálně pro MSV prezentují pionýrská průmyslově automatická řešení prostřednictvím reálných i simulovaných příkladů,” uvedla na tiskové konferenci přímo v expozici v pavilonu G2 generální ředitelka ABB ČR Tanja Vainio. K takovýmto řešením patřil i kooperativní robot YuMi, který na stánku ABB skládal propisky. Roboti, kteří mají v budoucnu zastávat práci lidí v továrnách, se nebudou vizuálně příliš lišit od dnešních robotů. “Většina podstatných změn se v poslední době odehrává na poli softwaru a aplikací, tedy ne na poli tradičního hardwaru, jako jsou mechanické součásti robotů, ale spíš v tom, co je dělá mnohem inteligentnějšími, kolaborativnějšími a lépe připravenými pro dnešní éru digitalizace,” vysvětlil na veletrhu ředitel robotiky ABB Vítězslav Lukáš. Roboti se už teď umí na základě dat získaných z okolí samostatně rozhodovat a tento trend se podle něj v budoucnu dále prohloubí.

České firmy také stále častěji využívají virtuální realitu, například si namodelují výrobní linku a její jednotlivé součásti včetně robotů ještě před samotnou fyzickou instalací. “Virtuální a rozšířená realita je už integrální součástí současných robotických projektů ABB. Jsme schopni vás dopředu provést vaší plánovanou továrnou a jsme připraveni s vámi spolupracovat na projektech, kdy vy máte už existující zařízení, protože spousta řešení na poli digitalizace se odehraje v již existujících výrobách,” předpověděl Vítězslav Lukáš.

Ani další firmy nezůstaly pozadu a třeba společnost FANUC prezentovala nejsilnější robot na světě, který uzvedne až 2,3 tuny. Schopnosti robotů byly dokumentovány také atrakivními aplikacemi, které měly u návštěvníků velký úspěch. Na stánku firmy DEL robot ve funkci číšníka podával vybraný nápoj, u společnosti KUKA robot vařil kávu, u Siemensu míchal drinky a v expozici společnosti Nexnet si zájemci mohli s robotem zahrát stolní fotbal.

Další aktuality z veletrhu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše