Mezinárodní strojírenský veletrh

VUT láká na stánek nabitý technologickými novinkami. K vidění bude minibagr i pneumobil

Téměř dvě desítky exponátů letos vystaví Vysoké učení technické v Brně na nadcházejícím strojírenském veletrhu. Škola tak představí nejnovější zařízení, která vznikla na školní půdě jak v rámci výzkumu, tak i studia.

Nejrozměrnějším exponátem bude minibagr na bateriový pohon, který vyniká nulovými exhalacemi motoru, bezhlučností a energetickou úsporností. Využití tak najde především v nemocnicích a chráněných prostorách a oblastech. Novinkou je také mobilní tester automobilových tlumičů TriTec2, jehož konstrukce spolu s jedinečným diagnostickým algoritmem zajišťuje přesnou a rychlou analýzu stavu tlumičů bez nutnosti jejich demontáže. Hlavní výhodou je, že testy lze provádět i mimo dílnu autoservisu, a navíc náklady na výrobu jsou nízké.

Stejně jako v přechozích letech, ani letos nebude na veletrhu chybět výzkumné centrum CEITEC VUT, které se zde bude prezentovat prostřednictvím výzkumné skupiny Nano. Laboratoře patřící pod tuto skupinu poskytují moderní přístroje a expertní zázemí pro výzkum nanotechnologií a pokročilých materiálů. Tyto laboratoře v bezprašném prostředí s vysokou provozní čistotou nabízí kompletní procesy pro přípravu a charakterizaci nanoobjektů, a to až do subnanometrové úrovně.

Ve spolupráci CEITEC VUT a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií bylo vyvinuto automatizované nanodepoziční pracoviště určené pro postprocesní modifikaci tenkovrstvých struktur, například elektrod na čipu nebo povrchy snímačů. Zařízení pracuje v automatickém režimu a je vhodné pro nasazení do kusové výroby mikrosoučástek a na vědeckých pracovištích, která vyžadují sériovou produkci vzorků opakujícím se postupem, nebo s přesně danými parametrickými odchylkami.

VUT v Brně se mimo jiné také pochlubí studentskými projekty vzniklými na půdě Fakulty strojního inženýrství. Návštěvníci tak budou moci například obdivovat pneumobil Javelin. Cílem tohoto studentského projektu bylo navrhnout vozidlo s co největším výkonem a zároveň co nejefektivnějším využitím stlačeného vzduchu. Při konstrukci byly použity jak standardní prvky, tak i prvky vyrobené na míru. Studenti také představí model Fabrick II, což je bezpilotní prostředek, se kterým závodí na speciálních soutěžích Air Cargo Challenge a kromě konstrukční stránky mají na starost i tu marketingovou.

Fakulta informačních technologií představí na veletrhu zařízení na snímání očního pozadí, které si dokáže automaticky nastavit intenzitu osvětlení a zaostřit oční pozadí. Využijí ho tak nejen oftalmologové při stanovení diagnózy na základě obrazových dat, ale i odborníci v oblasti biometrických bezpečnostních systémů, kdy přístroj dokáže rozpoznat osobu podle sítnice oka.
Výše zmíněné exponáty, ale také například hořák pro horkovodní a parní kotle, magnetoreologické hřídelové těsnění, multifunkční jednotku pro snižování polutantů z odpadních plynů a spalin a mnoho dalšího najdou návštěvníci na stánku č. 132 v pavilonu Z.

Další aktuality z veletrhu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše