Mezinárodní strojírenský veletrh

MSV nemůžeme vynechat, říkají němečtí strojaři

Průmyslové velmoci Česko a Německo mají podobné strojírenské jádro. Brněnský MSV je proto pro německé strojírenské a automobilové firmy hlavní veletržní událostí ve střední a východní Evropě. Letos jich na jubilejní 60. ročník zavítá 241. Jsou mezi nimi nováčci, ale také firmy, které do Brna jezdí už několik desítek let. Letošek přinese i jeden unikát, třímetrový robot z Německa vytesá sochu Masaryka.

„S téměř 250 vystavovateli je Německo největším zahraničním vystavovatelem na MSV, což odráží úzké propojení mezi německým a českým průmyslem a bilaterálním obchodem,“ říká generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Zhruba každý sedmý vystavovatel tedy do Brna přijíždí ze Spolkové republiky. Zastoupeno na veletrhu bude téměř 600 německých značek. Oborově reprezentují zejména elektroniku, automatizaci a měřicí techniku, obráběcí a tvářecí stroje a přesné nástroje. Mnohé německé značky jsou stálicemi brněnské strojírenské výstavy – firmy Wafios, Trumpf nebo třeba Rösler Oberflächentechnik se na výstavišti prezentovaly už před 25 lety a německý technologický koncern Siemens zatím nevynechal ani jeden ročník. „Strojírenský veletrh je skvělou příležitostí pro navázání nových a upevnění stávajících kontaktů se zákazníky,“ říká jednatel firmy Maxion Jänsch & Ortlepp Hartmut Ortlepp. Německý výrobce vrtacích strojů se na brněnském výstavišti prezentuje už podesáté. Dlouholetá tradice veletrhu láká také nové vystavovatele, asi čtvrtina z těch německých se letos účastní vůbec poprvé. Oficiální účast opět připravuje Bavorsko a na společném stánku „Mitteldeutschland” se představí podniky ze tří spolkových zemí středního Německa – Durynska, Saska a Saska-Anhaltska.

Kulatá výročí

Letošní jubilejní veletrh vybízí k bilancování. „Slavíme 100 let republiky, MSV má 60 let, 25. výročí ale slaví také Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Veletrhy Brno jsou zakládajícím členem naší komory a od roku 2009 je také oficiálně zastupujeme v Německu. Ohlížíme se tedy za dlouholetou úzkou a produktivní spoluprací, během níž jsme otevřeli stovkám německých a českých firem cestu ke společnému obchodu a rozpoutali diskuzi o zásadních tématech jako Průmysl 4.0,“ shrnuje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. Jako hlavní partner veletrhu uspořádala ČNOPK na brněnském výstavišti v roce 2015 konferenci „Fórum Průmysl 4.0“, které se účastnili přední odborníci a technologické firmy, a dala tím v tuzemsku prvotní podnět k tomu, strategicky se zabývat s nastupující čtvrtou průmyslovou revolucí. Průmysl 4.0 zůstává hlavním tématem veletrhu také letos a německá technologická špička se opět sjede do Brna, aby na výstavišti představila nejnovější trendy v průmyslové výrobě. Příkladem je světový lídr průmyslové robotiky Kuka. Vyslal robota, který v průběhu veletrhu vytvoří dvoumetrovou repliku sochy T. G. Masaryka, jež v pavilonu stála při jeho otevření v roce 1928.

Stroje a auta vládnou vzájemnému obchodu

Třetina česko-německého obchodu připadá na stroje, motorová vozidla a jejich součástky. Objem výměny těchto klíčových komodit se loni vyšplhal na rekordní 28,9 miliardy eur a meziročně tak vzrostl o 6,8 procenta. Čísla za první pololetí letošního roku navíc ukazují, že růstový trend pokračuje i nadále. Podobná průmyslová struktura obou zemí tak stále nabízí řadu nových obchodních příležitostí, a to zejména v odvětvích ekotechnika, elektrotechnika či automatizační technika.

Tabulka: Česko-německý zahraniční obchod se stroji, motorovými vozidly a jejich díly (Zdroj: Německý statistický úřad)

  dovoz z ČR
  (mld. €)
  vývoz do ČR
  (mld. €)
  objem
  (mld. €)
  2016
  stroje (GP09-28) 5,4 5,6 11,0
  motorová vozidla a díly (GP09-29) 10,4 5,6 16,0
  česko-německý obchod celkem 42,2 38,1 80,3
  2017
  stroje (GP09-28) 5,7 5,9 11,6
  motorová vozidla a díly (GP09-29) 11,3 6,0 17,3
  česko-německý obchod celkem 46,1 41,7 87,8

   O ČNOPK:
   Česko-německá obchodní a průmyslová komora letos slaví 25 let své existence.
   ČNOPK je součástí celosvětové sítě německých bilaterálních zahraničních hospodářských komor. Jejím posláním je podporovat česko-německý byznys a ekonomickou spolupráci obou zemí. Sleduje trendy a těm s největším potenciálem pro česko-německou ekonomickou spolupráci se věnuje intenzivně. V roce 2015 komora v ČR rozpoutala diskuzi k tématu průmysl 4.0 a od roku 2016 organizuje soutěž Connect Visions to Solutions. Tyto aktivity komora v roce 2017 prohloubila TopTématem „Inteligentní infrastruktura“.

   Nastavení cookies

   Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
   Příjmout vše