Mezinárodní strojírenský veletrh

TAJMAC-ZPS drží po historické linii i v současnosti mnoho prvenství

Nejsilnější stránkou českých strojařů byla odjakživa kvalita jejich produktů a strojařina je více než 100 let jakousi DNA Česka. Tato slova pronesl Ital Michele Taiariol, generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS, a. s. Ví, o čem mluví, od roku 2000 šéfuje zlínskému strojařskému gigantu, kterému základy položil Tomáš Baťa. Společnost letos najdete ve své expozici v pavilonu P, na volné ploše P a také ve výstavě 100RIES v pavilonu A.

Nejsilnější stránkou českých strojařů byla odjakživa kvalita jejich produktů a strojařina je více než 100 let jakousi DNA Česka. Tato slova pronesl Ital Michele Taiariol, generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS, a. s. Ví, o čem mluví, od roku 2000 šéfuje zlínskému strojařskému gigantu, kterému základy položil Tomáš Baťa. Ten potřeboval k výrobě svých bot strojírenskou dílnu, nejdříve na údržbu a opravy (1903), později na výrobu vlastních obuvnických strojů. V roce 1936 z firmy začaly vycházet i kovoobráběcí stroje vlastní výroby. První revolverový soustruh dali konstruktéři dohromady již v roce 1951. Stroje s označením R5 se jen do roku 1968 vyrobilo šest tisíc kusů a jde o jeden z nejúspěšnějších modelů. O čtyři roky později přišel na svět první zlínský vícevřetenový automat, který tehdy umožnil značně zvýšit produktivitu sériové a hromadné výroby strojních součástí.

Letošní expozici společnosti TAJMAC-ZPS najdete v pavilonu P (stánek 043) a na volné ploše P

V roce 1964 tehdejší přímý pokračovatel Závody přesného strojírenství Gottwaldov (vznik ZPS v roce 1950) představil první NC obráběcí stroj v Československu, v roce 1972 první NC obráběcí centrum. A obráběcí stroje jsou stále doménou světově známého zlínského podniku, který v linii místní strojařské tradice pokračuje – společnosti TAJMAC-ZPS, a. s. Mimo jiné proto, že při vlastním vývoji nových strojů a inovací spolupracují s výzkumnými ústavy a řadou vysokých škol. V roce 2013 za CNC šestivřetenový soustružnický automat MORI-SAY TMZ642CNC obdržela firma ocenění v prestižní vědecké soutěži Česká hlava. O dva roky později generální ředitel zvítězil v soutěži Podnikatel roku Zlínského kraje.

V roce 2016 expandovala společnost do Indie, kde založila pobočku, v níž se vyrábějí CNC dlouhotočné automaty MANURHIN K´MX.

Zlatých medailí z Mezinárodního strojírenského veletrhu získalo ZPS patnáct a TAJMAC-ZPS v těchto úspěších pokračuje, jeho výrobky byly oceněny sedmi zlatými medailemi od roku 2002 – zatím naposled ji před dvěma lety získal za multifunkční portálové obráběcí centrum MCG 1000 5XT v kategorii Inovace výrobního stroje.

Zlínská legenda na 100RIES

Společnost nemůže chybět ve výstavě 100ries - příběhy průmyslových legend. Ze Zlína do pavilonu A doputovaly dva stroje, které vycházely z bran někdejšího ZPS.

Pětivřetenový soustružnický sklíčidlový poloautomat ANK 135 byl určen pro hromadnou výrobu strojních součástí z přířezů a jiných polotovarů i nerotačního tvaru s největším průměrem opsané kružnice 135 mm. Stroje včetně příslušenství byly vyráběny v letech 1955–1967 v ZPS Gottwaldov. Bylo vyrobeno celkem 333 těchto strojů. Tento stroj v původním stavu pracoval u zákazníka až do konce roku 2012.

Druhým je revolverový soustruh R5. Ve výrobním plánu n. p. ZPS se poprvé objevily v roce 1951. Byly převzaty z národního podniku TOS Čelákovice. Pracovníci ZPS jich v prvním roce výroby smontovali 115 kusů. Revolverový soustruh R5 byl nejúspěšnější model v počtu vyrobených strojů. V roce 1968 byl vyroben šestitisící stroj.

Foto: BVV

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše