Mezinárodní strojírenský veletrh

Asociace zinkoven představuje nejen vítězný Jaroměřský most

Své místo na strojírenském veletrhu má i Asociace českých a slovenských zinkoven. Jde o profesní sdružení, které zajišťuje služby pro žárové zinkovny v České a Slovenské republice. Zájemci mohou stánek navštívit v pavilonu E u čísla 006.

Spolek poskytuje zinkovnám služby v oblasti techniky, technologie a ekologie a informuje členy pomocí výměnné sítě poskytované především EGGA. Provádí propagační a marketingovou činnost zaměřenou na protikorozní ochranu povlakem žárového zinku. Pořádá odborné semináře a konference pro zinkovny i uživatele povlaku. Vydává také publikace z oboru žárového zinkování. Podle slov ředitele asociace Petra Strzyže se spolek účastní Mezinárodního strojírenského veletrhu minimálně deset let.

Asociace českých a slovenských zinkoven je členem evropského sdružení asociací žárových zinkoven European General Galvanizers Association (EGGA) a přidruženým členem sdružení výrobců zinku International Zinc Association (IZA). Dále spolupracuje s Českou asociací ocelových konstrukcí (ČAOK).

„Nepropagujeme žádné konkrétní výrobky, ale žárové zinkování. Nabízíme technologii a službu. Zinkují se například svodidla, lanovky na horách, venkovní ocelové konstrukce. Jde o ochranu proti korozi,“ pověděl Petr Strzyž. „Zdaleka se ale nezinkují jen konstrukce, jeden zákazník si nechal pozinkovat například sochu medvěda.“ Návštěvníci na stánku mohou shlédnout i pozinkovanou sochu škorpióna od uměleckého kováře Mariána Volentiera. Dále spolek poskytuje služby i uživatelům protikorozní ochrany, architektům, projektantům, investorům i kovovýrobcům.

Na stánku má asociace vystavené obrazy nejrůznějších staveb, kde se zinkování využilo v praxi. Už čtvrtým rokem spolek vyhlašuje soutěž pro architekty a projektanty o nejvýznamnější stavbu s užitím žárově pozinkované oceli pod názvem Czech and Slovak Galvanizing Award. Prvním výhercem v roce 2009 byl projekt Domov sociální péče Hagibor v Praze. V roce 2012 projekt Pokoj v krajině na Modravě. V roce 2015 projekt Cyklomost Slobody spojující Devínskou Novou Ves s Engelhartstettenem v Rakousku. „Zde bylo vyhlášeno referendum, kde lidé měli mostu vybrat název. A v internetovém hlasování to vyhrál název Most Chucka Norrise. Nakonec ale z pohledu autorských práv se název nemohl použít,“ zasmál se Strzyž.

Posledním vítězem z roku 2018 je Komenského most v Jaroměři. Původní Komenského most přes řeku Labe, který byl vybudován v roce 1886, byl zničen v důsledku povodní v roce 2013. Všechny díly nosné i nenosné ocelové konstrukce jsou žárově pozinkované ponorem bez další povrchové úpravy. Během následujících 50 let nebude konstrukce v tomto ohledu vyžadovat žádnou údržbu. Zachovány byly také historické nábřežní opěry, které byly zrekonstruovány a most na ně uložen jako prostý nosník. Most je ukázkovým příkladem moderní sofistikované a udržitelné stavby, která je vhodným doplňkem historického centra města Jaroměř.

„Vybrané projekty pak dále postupují do celosvětové soutěže Global Galvanizing Award, která začínala ve stejném roce jako ta československá. My do ní přihlašujeme první čtyři projekty. V posledním ročníku 2018 se náš Komenského most umístil na celkovém celosvětově čtvrtém místě,“ řekl Strzyž

Projekty byly hodnoceny z hlediska efektivního a inovativního využití zinkování v architektuře a stavebnictví, stejně jako funkčnosti a estetiky příslušné stavby. Zvláštní pozornost byla věnována také udržitelnosti výsledné stavby. Přístup účastníka k zinkování a jeho začlenění do jednotlivých fází projektu byl rovněž považován za důležitý faktor při hodnocení. V soutěži se vyhlašují dvě samostatné kategorie.

Vítězem Ceny odborníků je Silo z Dánska, které je součástí proměny kodaňského severního přístavu, což je rozsáhlé postindustriální zástavba. Vítězem Ceny průmyslu je Arts West Building z University v Melbourne v Austrálii.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše