Mezinárodní strojírenský veletrh

DATRON: Uživatelé volají po jednoduchosti, ovládání CNC strojů dnes připomíná spíše práci na tabletu nebo chytrém telefonu

Německá společnost DATRON, která v letošním roce oslavila padesát let na trhu, patří k tradičním vystavovatelům MSV. S mottem (R)evoluční inovace přivezla do Brna dva CNC stroje M8Cube a DATRON neo s inovovanou verzí řídicího systému DATRON next a na první pohled atraktivním 24palcovým dotekovým displejem s dlaždicovým menu.

Přehledným uživatelským rozhraním firma reaguje na současné požadavky maximálně zjednodušit ovládání stroje a zadávání parametrů tak, aby stroj zvládl po několikaminutovém zaškolení uvést do chodu i uživatel, který doposud neměl zkušenosti s CNC frézováním. Ke žhavým novinkám paří zásobník až na 110 nástrojů HSK E32, který při frézování výrazně zkracuje prostoje způsobené výměnou nástrojů, anebo datronovský patent - fréza se střídavým břitem Cross Cut Milling Tool.

„Fréza je s trochou nadsázky křížencem mezi jednobřitem a dvoubřitem. Její největší výhodou je, že dělá menší třísky a v porovnání s jednobřitem se jedná o tužší nástroj, se kterým se dá rychleji frézovat,“ říká jednatel společnosti DATRON TECHNOLOGY Jiří Malůš na stánku společnosti v pavilonu P.

CNC stroje, které jsou vybaveny řídicím systémem Next 2.9, dokáží automaticky vyměňovat nástroje v průběhu frézování. Systém Next 2.9 totiž monitoruje životnost nástroje, kdy sleduje různé hodnoty, jako je opotřebení nástroje za určitý čas, délka odfrézované dráhy a další parametry. Jakmile dojde k opotřebení nástroje nebo jeho poškození, systém situaci vyhodnotí, používaný nástroj odloží a sáhne do zásobníku pro nový nástroj stejného typu, aniž by došlo k ručnímu přerušení dané operace. „Tento proces označovaný jako správa sesterských nástrojů přináší vyšší uživatelský komfort a především významně šetří čas, zvláště u dlouho trvajících operací,“ vysvětluje Jiří Malůš.

„Další užitečnou funkcí je frézování v rastru, které umožňuje rozložení frézovacího programu, určeného pro výrobu jednoho kusu obrobku, v uživatelem definovaném počtu řádků a sloupců tak, aby byla využita celá plocha polotovaru. Uživatel může také určit, zda se mají jednotlivé díly frézovat postupně - každý všemi nástroji nebo všechny díly postupně nástroji použitými v programu,“ dodává Jiří Malůš s tím, že CNC stroje nacházejí uplatnění ve všech oblastech průmyslové výroby a jsou určeny pro přesné mikroobrábění a průmyslové frézování hliníku, plastů, nerezové oceli, grafitu, keramiky a prakticky jakéhokoliv neželezného materiálu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše