Mezinárodní strojírenský veletrh

Firma RENISHAW zaujala na MSV také unikátní koloběžkou z 3D tiskárny

Generální ředitel Renishaw pro Českou republiku Josef Sláma pozval novináře na veletržní stánek, kde hovořil o továrně budoucnosti, perspektivách automobilového průmyslu v Česku i na Slovensku a také o možnostech 3D tisku z kovu, které demonstroval na originálním dopravním prostředku. Unikátní koloběžka s bionickou konstrukcí z korozivzdorné oceli totiž vznikla na 3D tiskárně Renishaw AM400, která jemný kovový prášek zcela roztaví a následně ho klade do prostorového modelu po vrstvách.

Koloběžka spatřila světlo světa ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Váží 4,5 kg a její rám je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyrobený tradičním způsobem, a to díky tomu, že je topologicky optimalizovaný a dutý. „Jinou technologií než 3D tiskem bychom tuto koloběžku vyrobit nedokázali,“ shrnuje Marek Pagáč, vedoucí týmu strojních inženýrů z VŠB-TU Ostrava, kteří pracují v centru 3D tisku Protolab. Toto centrum je aktuálně vybaveno třemi 3D tiskárnami pro tisk z kovových prášků a vedle toho disponuje třemi tiskárnami pro tisk z polymerních a kompozitních materiálů, čímž je nejlépe vybaveným centrem 3D tisku v České republice a na Slovensku co do počtu průmyslových 3D tiskáren.

Žhavou novinku - tiskárnu Renishaw AM 500E si v těchto dnech mohou prohlédnout i návštěvníci MSV v Brně. „Jedná se o modernější zařízení, které má prostornější stavební komoru v ose z, takže je v ní možné tisknout objemnější předměty. Tiskárna je také o 100 W výkonnější, což se projeví na vyšší produktivitě výroby,“ říká Josef Sláma a na dalším výrobku ukazuje, že s aditivními technologiemi pro 3D tisk z kovu lze vytvářet složité dílce s konstrukční svobodou, které nelze dosáhnout tradičními výrobními metodami, jako je odlévání, kování či třískové obrábění.

Kromě 3D tisku z kovu pro průmyslové aplikace se Renishaw na MSV představuje jako firma, která patří k předním světovým společnostem v oboru strojírenských a vědeckých technologií a má velké zkušenosti v oblasti měření. Společnost dodává výrobky a služby pro mnoho různých aplikací od výroby proudových motorů a větrných turbín až po stomatologii a neurochirurgii. Skupina Renishaw má v současnosti přes 70 poboček ve 35 zemích s více než 4 000 zaměstnanci. Zhruba 2600 jich pracuje ve Velké Británii, kde je soustředěna většina výzkumu, vývoje a výroby společnosti.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše