Mezinárodní strojírenský veletrh

MSV poprvé v historii s Českou národní expozicí

V pavilonu Z na brněnském výstavišti se vůbec poprvé pod jednou národní střechou představuje a služby podnikatelům a živnostníkům poskytuje hned třináct státních organizací. A to v České národní expozici „Czech Republic: The Country For The Future“. Na brněnském výstavišti má světovou premiéru.

Služby veřejnosti v každé fázi podnikání v České národní expozici společně poskytuje Agentura pro podnikání a inovace, CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Česká rozvojová agentura, Exportní a garanční pojišťovací agentura, Ministerstvo obrany, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničí, Strojírenský zkušební ústav, Technologická agentura ČR a Úřad průmyslového vlastnictví.

„Konečně, konečně po 26 letech tady vystupujeme jednotně. Třináct státních institucí pod jednou střechou. Ministr průmyslu Karel Havlíček je otcem loga Czech Republic: The Country For The Future a já jsem přesvědčen, že to, co ten slogan říká, je úplná pravda. A my bychom přesně tenhle vzkaz měli vozit všichni společně do zahraničí,“ říká premiér Andrej Babiš.

Česká národní expozice nabízí služby a asistenci státu podnikům v každém životním cyklu podnikání. Od podpory start-upů, podnikatelských inkubátorů, přes exportní asistenci, exportní financování a pojištění, až po ochranu duševního vlastnictví, nebo oblasti zkušebnictví a certifikace. To vše na jednom místě v centru pavilonu Z.

„Na letošním veletrhu začínáme společně s dalšími partnery psát novou kapitolu českého strojírenství a průmyslu obecně. Děláme to nově, inovativně, v duchu Inovační strategie 2019 – 2030, z níž vychází aktuálně připravovaná Národní hospodářská strategie. A tedy i národní hospodářské vize Czech Republic: The Country For The Future,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Nejde přitom jen o nový koncept veletrhů či výstav, kde se prezentuje ČR. Jde o co nejlepší využívání technologií, rychlou reakci na nové trendy, posilování mezinárodní konkurenceschopnosti, nový systém investičních pobídek, které jsou propojené s přidanou hodnotou, podporu technického vzdělávání aj. Tak, aby se Česká republika profilovala jako jedna z nejmodernějších inovačních ekonomik světa. Jako země pro budoucnost.“

Podle Havlíčka lze pod značkou Czech Republic: The Country for the Future prezentovat nejen základní vizi České republiky, ale i další priority, jako třeba mobilitu, dopravní ekosystém, chytrá města, chytré investice a další.

„Jedním z hlavních úkolů Ministerstva zahraničí je podpora českých firem v zahraničí. Letos se podařilo i díky práci velvyslanců například jedné z našich společností dodat do Kanady novou technologii na opravu silnic zajišťující jak bezpečnější jízdu, tak nižší spotřebu pohonných hmot. V rámci rozvojové pomoci jsme pak do jedné z největších nemocnic v Peru darovali špičkový český inkubátor, který slouží nejchudším obyvatelům země. V Maďarsku jsme zase naši ambasádu vybavili tzv. nanozdí, která rozkládá třeba automobilové emise. To vše v duchu nové inovační strategie,“ uvádí jako příklady úspěchů českých firem v zahraničí ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Součástí České národní expozici na MSV je také zóna start-upových technologických firem, ukázky virtuální reality a uskuteční se spousta doprovodných akcí včetně seminářů, například k tomu, jak stát podpoří rozvoj umělé inteligence či k využití blockchainové technologie v podnikání.

V úterý 8. října se ve Hvězdárně Brno vydraží 3D socha Kaleidoskop z recyklovaného PET materiálu. Výtěžek z aukce podpoří rozjezd studentského start-upu. 3D socha Kaleidoskop od studentky Ekin Ünlü z Technické univerzity v Turecku vyhrála mezinárodní soutěž Digitální továrna, která vznikla s cílem zvýšit povědomí o nových technologiích, podpořit technické vzdělávání, tvůrčí činnost studentů a pomoci rozvíjet digitalizaci, digitální vzdělávání a kreativní průmysl. V neposlední řadě jde také o to poukázat na nutnost udržitelného rozvoje a ochranu životního prostředí, tedy ekologii.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše