Mezinárodní strojírenský veletrh

Na MSV se jednalo o sítích 5G – nezbytné podmínce plnohodnotného využívání virtuální reality

Digitální ekonomika se bez sítí 5G neobejde, ale na jejich zavádění se už intenzivně pracuje. Detaily představila veletržní konference Strategie implementace sítí 5G v České republice pro rozvoj průmyslu.

Navigační mapa přímo na předním skle auta, internetové obchody se zbožím ve 3D nebo dálkové ovládání techniky v dolech a jiných nebezpečných provozech. Žádné sci-fi, ale realita, jejímuž uvedení do praxe brání v podstatě už jen jediné – infrastruktura umožňující přenos mnohem většího objemu dat než dosavadní sítě. Jinými slovy technologie 5G, které se už testují v českých městech.

"Pohyb ve 3D virtuálním prostředí, které odpovídá našemu reálnému světu, je extrémně náročný na množství dat. Bez optických sítí nemůže fungovat a telekomunikační síť se tak stává stejně důležitou jako síť energetická. Právě virtuální a rozšířená realita spotřebuje největší část z potenciálu 5G sítí," řekl na konferenci na MSV Martin Kotek z Asociace virtuální a rozšířené reality.

Okno může fungovat jako monitor

Kvůli nedostatečné kapacitě datového přenosu se doposud s virtuální realitou setkávali hlavně nadšenci, ale možnosti jejího praktického využití jsou podle Kotka nesmírně široké. Například v autech může díky mikrooptickým polím okno fungovat jako monitor, takže se na předním skle promítají informace pomáhající řidičům včetně navigační mapy.

"Protože závodní auta jsou všechna vybavena kamerami, je možné v reálném čase na předním skle zobrazovat překážky, které jsou v realitě schované za ostatními auty," popsal Kotek. V rozšířené realitě spojující reálný a virtuální svět se můžeme setkat třeba s navigací, která pomůže s orientací v neznámém prostředí. „Pro každé město, pro každou ulici i pro každou budovu můžeme mít speciálního průvodce," přiblížil Kotek. Virtuální realita v éře 5G sítí výrazně promění také herní průmysl a další možnosti využití se otevírají v internetových obchodech. "Profesionální fotografie dnes stojí stejně jako vysoce kvalitní 3D sken zboží. Aby bylo možné si takový sken prohlížet, je potřeba rychlý internet," dodal odborník. V průmyslu se testuje například ovládání důlního stroje na dálku pomocí dotykové obrazovky, což omezí riziko práce člověka v dole.

Města mají o testování 5G velký zájem

Na konferenci pořádané Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj vystoupil také náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko, který informoval o velkém zájmu českých měst o testování 5G sítí.  Už šedesát měst zaslalo své projekty, z nichž ministerstvo do konce roku vybere pět nejlepších. Projekty spojí veřejnou správu s operátory, výzkumnými firmami a institucemi a budou vytvářet a testovat inovativní aplikace užitečné pro občany i průmysl.

"Naše soutěž nemá za cíl pokrytí měst 5G sítí, to už se stejně postupně děje. Chceme vybrat ta města, která jsou připravená vytvořit přínosné projekty. Od 14. října spustíme druhé kolo soutěže a nyní už chceme od měst konkrétní koncepty," uvedl Petr Očko. Na kvalitních projektech podle něj budou ochotni participovat i operátoři, například v Itálii se projekty se státní podporou rozběhly v roce 2017 a příští rok budou pokračovat na komerční bázi. "Naše podpora spočívá v tom, že propojíme aktéry a poskytneme peníze na experty, kteří budou spolupracovat na vývoji řešení," popsal náměstek.

Stát má strategii na zavádění 5G sítí

Petr Očko zároveň potvrdil, že zájem o internet věcí stojící na 5G sítích roste nejen u velkých průmyslových firem, ale postupně i u středních a malých. Stát má strategii na zavádění 5G sítí a bude podporovat inovační centra, která firmám se zaváděním nových technologií pomáhají. Ministerstvo školství současně usiluje o vyšší digitální gramotnost, aby lidé dokázali přínosy 5G sítí co nejvíce využít. Sítě 5G podle Petra Očka výrazně pomohou s digitalizací státu a přinesou nové možnosti využití internetu věcí nejen v Průmyslu 4.0, ale i v dopravě a jejím řízení, v technologiích pro chytrá města i chytré domácnosti, ve zdravotnictví nebo v meteorologii. Podle Petra Vítka z agentury Czech Invest je dobrým příkladem rozšíření 5G sítí Jižní Korea, kde je využívá už jeden milion obyvatel. "Do jejich zprovoznění byl průměrný objem využitých dat za jeden měsíc u obyvatele pět GB, nyní je to čtyřnásobek," řekl Vítek.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše