Mezinárodní strojírenský veletrh

Nejlepší mladí programátoři CNC strojů soutěží v pavilonu Z

Na MSV se už podevatenácté odehrává celostátní finále soutěže v programování vyspělých obráběcích strojů, do kterého se za celou dobu veletrhu zapojí 157 žáků ze 35 odborných škol. Expozici Výukové centrum připravil Svaz strojírenské techniky, programuje se v systémech Heidenhain, Siemens a Fanuc a stroje poskytla společnost Kovosvit MAS.

Za špičkovými obráběcími stroji návštěvníci míří hlavně do pavilonu P, kde své novinky prezentují firmy jako Yamazaki Mazak, Tajmac-ZPS, Kovosvit MAS Maschine Tools a další. Ale vyspělou techniku uvidí v akci také v pavilonu Z, kde Svaz strojírenské techniky (SST) ve spolupráci s některými členskými firmami pořádá tradiční soutěž mladých programátorů CNC strojů. Cílem je podpořit výuku programování v odborných školách, ukázat atraktivitu této velmi potřebné profese a získat pro ni více zájemců v nejmladší generaci.

Letošní Výukové centrum SST obsazuje nezvykle velkou plochu. Vedle stolků mladých programátorů se na ni musely vejít také tři stroje, protože soutěž se dělí do tří částí. Programuje se v systémech Heidenhain, Siemens a Fanuc a na strojích s různými řídicími systémy se rovnou vyrábějí komponenty podle programů vítězů jednotlivých soutěžních kol. Jihočeský výrobce Kovosvit MAS do soutěže bezplatně zapůjčil dva soustruhy KL 285 QUICK se systémy Fanuc a Siemens. Třetím zapůjčeným strojem je tříosé vertikální obráběcí centrum MCV 800 QUICK s řídícím systémem Heidenhain. Součástí expozice je také informační stánek společnosti Dormer Pramet, která zde představuje projekt Prametheus na podporu technického vzdělávání.

„Jsem rád, že se tato dnes již tradiční soutěž mladých programátorů CNC strojů letos opět posunula k vyššímu zájmu. Podařilo se to zejména díky aktivitám společnosti Fanuc, která se připojila k tradičním partnerům soutěže, společnostem Siemens a Heidenhain. Letos máme přes 150 účastníků, studentů a žáků středních škol a učilišť, které v oboru působí. Byli jsme rádi, že se naše aktivita na veletrhu velmi líbila ministru Havlíčkovi, a chceme v ní dále pokračovat,“ zhodnotil 19. ročník soutěže ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše