REHAPROTEX

REHAPROTEX oslovil uživatele kompenzačních pomůcek i odbornou veřejnost

Po dvou letech se na brněnském výstavišti konal největší tuzemský veletrh zaměřený na potřeby zdravotně postižených. Ve dvou pavilonech se představily novinky z oblasti rehabilitačních, kompenzačních, protetických a ortopedických pomůcek, produkty pro aktivní život seniorů, výrobky chráněných dílen i služby poskytovatelů zdravotní a sociální péče. Během čtyř dnů si veletrh prohlédl více než 5 500 návštěvníků – jak koncových uživatelů, tak zdravotníků a zástupců státní správy, zdravotních pojišťoven, ústavů sociální péče, charitativních a neziskových organizací.

Velký zájem o novinky k testování

Pozornost návštěvníků přilákaly desítky produktových novinek a dalších zajímavých exponátů, které si zájemci mohli přímo na místě vyzkoušet a porovnat. K dispozici byl široký sortiment mechanických a elektrických vozíků, zvedacích a polohovacích systémů, chodítek, schodolezů a mnoha dalších pomůcek, které prezentovaly desítky vystavovatelů, členů Společenstva výrobců a prodejců zdravotnických prostředků, ale i dalších firem. Vedle testování výrobků na stáncích probíhalo také odborné poradenství. Nová legislativa a zvýšení limitů úhrad otevřely hendikepovaným cestu ke kvalitnějším vozíkům a dalším zdravotnickým prostředkům, což podpořilo poptávku. Návštěvníci měli velký zájem také o náročnější řešení jako přídavné pohony k invalidním vozíkům nebo úpravy vozidel pro ruční řízení, případně k usnadnění automobilové přepravy zdravotně postižených.

Ocenění pro tři české výrobky

Vystavovatelé mohli svá řešení pro zvýšení kvality života hendikepovaných přihlásit do soutěže Zlatý Rehaprotex 2019. Komise složená z odborníků působících v oblasti medicíny, ortopedie a rehabilitace z nich vybrala tři nejlepší, shodou okolností výhradně české výrobky. V kategorii pomůcky pro chůzi, pohyblivost a dopravu zvítězil elektrický pohon mechanického invalidního vozíku HURT-e. Výrobek české společnosti HURT oslovil komisi svou kompaktností, nízkou hmotností a vysokým výkonem. V kategorii řešení pro aktivní a soběstačný život byl oceněn obytný vůz pro těžce zdravotně postižené Charley Tramp vystavovatele Opus Lacrimosa. Bezbariérový obytný vůz umožňuje zcela nezávislou dovolenou lidem, kteří se neobejdou bez elektrického invalidního vozíku. V kategorii rehabilitační, kompenzační, protetické, ortopedické pomůcky získala Zlatý Rehaprotex společnost MEBSTER za první zcela český exoskelet určený zejména pro paraplegiky. Exoskelet UNILEXA vyniká spolehlivostí, bezpečností, stabilitou chůze, nízkou hmotností a možností jednoduchého a rychlého nasazení přímo z vozíku.

Špičkově obsazené konference: REHAEXPRES přivezl i premiéra

I letos vyjel z Prahy do Brna speciální bezbariérový vlak REHAEXPRES, který vedle zdravotně postižených přivezl na výstaviště také premiéra Andreje Babiše, ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a další VIP hosty. Vedle prohlídky veletrhu byla jejich cílem konference na téma Jak se změní podmínky cestování lidí se zdravotním postižením po liberalizaci železniční dopravy. Setkání s mimořádně kvalitním obsazením se zúčastnili také vrcholoví představitelé Českých drah i soukromých železničních dopravců, NRZP, krajů, SŽDC, SFDI a dalších institucí. Rovněž v dalších dnech probíhal velmi atraktivní odborný doprovodný program, mj. Setkání revizních techniků VZP, seminář Energetického regulačního úřadu o ochraně spotřebitelů před „šmejdy“ při změně dodavatelů energií nebo seminář a kulatý stůl Ministerstva práce a sociálních věcí o projektu Politika stárnutí v krajích a rodinném a intimním životě zdravotně postižených.

Program pro veřejnost poprvé s parasportem

Novinkou ročníku byla Emil sport aréna, která každý den veletrhu představovala různé sportovní aktivity pro handicapované – florbal, ragby, basketbal, parahokej, paragolf, curling, bocciu i futsal nevidomých. Akce Nadačního fondu Emil se zúčastnili úspěšní parasportovci a návštěvníci si mohli různé sporty přímo na místě vyzkoušet.

Tradiční součástí veletrhu bylo rozsáhlé poradenství a nabídka služeb zdarma. Státní zdravotní ústav zde otevřel Fórum pro zdraví propagující zdravý životní styl. Na dotazy návštěvníků odpovídali odborníci z Bílého kruhu bezpečí, poradny Kudy kam, Ligy vozíčkářů, ParaCENTRA Fenix, Sdružení obrany spotřebitelů a dalších organizací. Pro zájemce bylo na veletrhu zdarma k dispozici měření tlaku, zraku, intolerance potravin a tuku v těle nebo vyšetření a tejpování fyzioterapeutem. Na přednáškovém pódiu proběhl mj. dvoudenní speciální program pro seniory. Prostor k prezentaci opět dostalo více než deset chráněných dílen s nabídkou vánočních dárků a dalších rukodělných výrobků.

Příští ročník veletrhu REHAPROTEX se uskuteční v termínu 5. až 8. října 2021.

Další aktuality z veletrhu