REHAPROTEX

REHAPROTEX oslovil uživatele kompenzačních pomůcek i odbornou veřejnost

Po dvou letech se na brněnském výstavišti konal největší tuzemský veletrh zaměřený na potřeby zdravotně postižených. Ve dvou pavilonech se představily novinky z oblasti rehabilitačních, kompenzačních, protetických a ortopedických pomůcek, produkty pro aktivní život seniorů, výrobky chráněných dílen i služby poskytovatelů zdravotní a sociální péče. Během čtyř dnů si veletrh prohlédl více než 5 500 návštěvníků – jak koncových uživatelů, tak zdravotníků a zástupců státní správy, zdravotních pojišťoven, ústavů sociální péče, charitativních a neziskových organizací.

Velký zájem o novinky k testování

Pozornost návštěvníků přilákaly desítky produktových novinek a dalších zajímavých exponátů, které si zájemci mohli přímo na místě vyzkoušet a porovnat. K dispozici byl široký sortiment mechanických a elektrických vozíků, zvedacích a polohovacích systémů, chodítek, schodolezů a mnoha dalších pomůcek, které prezentovaly desítky vystavovatelů, členů Společenstva výrobců a prodejců zdravotnických prostředků, ale i dalších firem. Vedle testování výrobků na stáncích probíhalo také odborné poradenství. Nová legislativa a zvýšení limitů úhrad otevřely hendikepovaným cestu ke kvalitnějším vozíkům a dalším zdravotnickým prostředkům, což podpořilo poptávku. Návštěvníci měli velký zájem také o náročnější řešení jako přídavné pohony k invalidním vozíkům nebo úpravy vozidel pro ruční řízení, případně k usnadnění automobilové přepravy zdravotně postižených.

Ocenění pro tři české výrobky

Vystavovatelé mohli svá řešení pro zvýšení kvality života hendikepovaných přihlásit do soutěže Zlatý Rehaprotex 2019. Komise složená z odborníků působících v oblasti medicíny, ortopedie a rehabilitace z nich vybrala tři nejlepší, shodou okolností výhradně české výrobky. V kategorii pomůcky pro chůzi, pohyblivost a dopravu zvítězil elektrický pohon mechanického invalidního vozíku HURT-e. Výrobek české společnosti HURT oslovil komisi svou kompaktností, nízkou hmotností a vysokým výkonem. V kategorii řešení pro aktivní a soběstačný život byl oceněn obytný vůz pro těžce zdravotně postižené Charley Tramp vystavovatele Opus Lacrimosa. Bezbariérový obytný vůz umožňuje zcela nezávislou dovolenou lidem, kteří se neobejdou bez elektrického invalidního vozíku. V kategorii rehabilitační, kompenzační, protetické, ortopedické pomůcky získala Zlatý Rehaprotex společnost MEBSTER za první zcela český exoskelet určený zejména pro paraplegiky. Exoskelet UNILEXA vyniká spolehlivostí, bezpečností, stabilitou chůze, nízkou hmotností a možností jednoduchého a rychlého nasazení přímo z vozíku.

Špičkově obsazené konference: REHAEXPRES přivezl i premiéra

I letos vyjel z Prahy do Brna speciální bezbariérový vlak REHAEXPRES, který vedle zdravotně postižených přivezl na výstaviště také premiéra Andreje Babiše, ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a další VIP hosty. Vedle prohlídky veletrhu byla jejich cílem konference na téma Jak se změní podmínky cestování lidí se zdravotním postižením po liberalizaci železniční dopravy. Setkání s mimořádně kvalitním obsazením se zúčastnili také vrcholoví představitelé Českých drah i soukromých železničních dopravců, NRZP, krajů, SŽDC, SFDI a dalších institucí. Rovněž v dalších dnech probíhal velmi atraktivní odborný doprovodný program, mj. Setkání revizních techniků VZP, seminář Energetického regulačního úřadu o ochraně spotřebitelů před „šmejdy“ při změně dodavatelů energií nebo seminář a kulatý stůl Ministerstva práce a sociálních věcí o projektu Politika stárnutí v krajích a rodinném a intimním životě zdravotně postižených.

Program pro veřejnost poprvé s parasportem

Novinkou ročníku byla Emil sport aréna, která každý den veletrhu představovala různé sportovní aktivity pro handicapované – florbal, ragby, basketbal, parahokej, paragolf, curling, bocciu i futsal nevidomých. Akce Nadačního fondu Emil se zúčastnili úspěšní parasportovci a návštěvníci si mohli různé sporty přímo na místě vyzkoušet.

Tradiční součástí veletrhu bylo rozsáhlé poradenství a nabídka služeb zdarma. Státní zdravotní ústav zde otevřel Fórum pro zdraví propagující zdravý životní styl. Na dotazy návštěvníků odpovídali odborníci z Bílého kruhu bezpečí, poradny Kudy kam, Ligy vozíčkářů, ParaCENTRA Fenix, Sdružení obrany spotřebitelů a dalších organizací. Pro zájemce bylo na veletrhu zdarma k dispozici měření tlaku, zraku, intolerance potravin a tuku v těle nebo vyšetření a tejpování fyzioterapeutem. Na přednáškovém pódiu proběhl mj. dvoudenní speciální program pro seniory. Prostor k prezentaci opět dostalo více než deset chráněných dílen s nabídkou vánočních dárků a dalších rukodělných výrobků.

Příští ročník veletrhu REHAPROTEX se uskuteční v termínu 5. až 8. října 2021.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše