URBIS SMART CITY FAIR

Chytrá města potřebují standardy, říká odbornice

O chytrém spravování státu přednášeli odborníci také během odpoledního programu veletrhu URBIS SMART CITY FAIR

Pojem „Smart Governance“ označuje systém moderního řízení státní správy, který klade důraz především na její digitalizaci a lepší zpřístupnění běžným občanům. Smart Governance státní správu zefektivňuje, a přispívá tak k její větší hospodárnosti, stejně jako k transparentnosti a přehlednosti. O chytrém spravování státu přednášeli odborníci také během odpoledního programu veletrhu URBIS SMART CITY FAIR.

Eva Sovjáková z Rady a Akademie pro Smart City, která se specializuje na normy a standardy, hovořila o tom, jak po této stránce přispět k rozvoji a rozšiřování chytrých měst. „Pokud chtějí smart cities růst a rozšiřovat se, měla by začít od standardizace. Všechna data, k nimž je potřeba zaznamenat čas anebo prostor, musí být standardizována. Budou tak lépe uchopitelná pro ostatní, „řekla Sovjáková s tím, že při přeměně na chytrá města se pracuje právě s takovými údaji.

Odbornou diskuzi doplnil také ředitel odboru informačních a komunikačních technologií Ministerstva vnitra Bohdan Urban. Mluvil převážně o digitalizaci státní správy. Konkrétně zmínil nedávnou novelu zákona o jejích informačních systémech, která dopadá i na koncept chytrých měst. „I když na první pohled vypadá nevinně, důsledky, které z ní vyplývají, jsou zásadní,“ upozornil Urban. Dodal, že jednou by díky takovým právním úpravám mohli občané doma od počítače vyřídit tolik úředních záležitostí, jakoby stáli přímo u přepážky na úřadě.

Na debatě se pak představila některá česká města s jejich konkrétními počiny v oblasti chytrých měst. Například za Kraj Vysočina vystoupila Klára Jiráková, která přednášela o elektronizaci zdravotnictví v regionu. Z Kolína také přijel Michael Kašpar, aby se podělil o jejich zkušenosti s multifunkční KLÍČENKOU a její integrací ve Smart službách.