URBIS SMART CITY FAIR

Chytrá města potřebují standardy, říká odbornice

O chytrém spravování státu přednášeli odborníci také během odpoledního programu veletrhu URBIS SMART CITY FAIR

Pojem „Smart Governance“ označuje systém moderního řízení státní správy, který klade důraz především na její digitalizaci a lepší zpřístupnění běžným občanům. Smart Governance státní správu zefektivňuje, a přispívá tak k její větší hospodárnosti, stejně jako k transparentnosti a přehlednosti. O chytrém spravování státu přednášeli odborníci také během odpoledního programu veletrhu URBIS SMART CITY FAIR.

Eva Sovjáková z Rady a Akademie pro Smart City, která se specializuje na normy a standardy, hovořila o tom, jak po této stránce přispět k rozvoji a rozšiřování chytrých měst. „Pokud chtějí smart cities růst a rozšiřovat se, měla by začít od standardizace. Všechna data, k nimž je potřeba zaznamenat čas anebo prostor, musí být standardizována. Budou tak lépe uchopitelná pro ostatní, „řekla Sovjáková s tím, že při přeměně na chytrá města se pracuje právě s takovými údaji.

Odbornou diskuzi doplnil také ředitel odboru informačních a komunikačních technologií Ministerstva vnitra Bohdan Urban. Mluvil převážně o digitalizaci státní správy. Konkrétně zmínil nedávnou novelu zákona o jejích informačních systémech, která dopadá i na koncept chytrých měst. „I když na první pohled vypadá nevinně, důsledky, které z ní vyplývají, jsou zásadní,“ upozornil Urban. Dodal, že jednou by díky takovým právním úpravám mohli občané doma od počítače vyřídit tolik úředních záležitostí, jakoby stáli přímo u přepážky na úřadě.

Na debatě se pak představila některá česká města s jejich konkrétními počiny v oblasti chytrých měst. Například za Kraj Vysočina vystoupila Klára Jiráková, která přednášela o elektronizaci zdravotnictví v regionu. Z Kolína také přijel Michael Kašpar, aby se podělil o jejich zkušenosti s multifunkční KLÍČENKOU a její integrací ve Smart službách.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše