URBIS SMART CITY FAIR

Smart City v Brně: česká města budou na veletrhu URBIS inspirovat evropští lídři i světoví urbanisté

Koncept „chytrého” města je pro osvícené radnice 21. století největší výzvou. Jak se s ní vypořádat?

To zástupci českých měst a obcí zjistí na brněnském výstavišti, kde se 25. a 26. dubna odehraje konference pod obnovenou značkou URBIS. Do Brna se tak sjede více než 50 měst z celé Evropy, zástupci Evropské unie a špičky v oboru Smart City.

Cílem akce, na které se představí největší hráči na poli Smart City, je ukázat představitelům středoevropských měst cestu, jak smysluplně budovat koncept chytrého města. „URBIS se stává unikátní platformou pro sdílení zkušeností a navazování kontaktů mezi městy, které jsou dnes v Evropě lídry v oblasti smart city a osvícenými představiteli měst, kteří chtějí nová řešení usnadňující život svým občanům, zavádět systematicky a s jasnou vizí,“ vysvětluje vedoucí manažer projektu URBIS Smart City Fair Martin Videczký.

Událost cílí nejen na česká města, součástí bude Summit chytrých měst celé Visegrádské čtyřky. Ten cílí na sdílení dobré praxe mezi ministerstvy 7 států s ohledem na finanční i organizační podporu chytrých měst ze strany státu. Svoje zkušenosti představí i zástupci dvou zemí, které jsou v Evropě lídry v zavádění chytrých řešení – vystoupí norská velvyslankyně i velvyslanec Francie.

O zkušenosti se hned první den podělí také uznávaná urbanistka a architektka Louise Vogel Kielgast z kodaňského studia Gehl Architects. Na konkrétních případech ukáže, jak lze vybudovat chytré město, ve kterém se lidem lépe žije. Dvoudenní program by měl podle organizátora konference Davida Bárty propojit velkorysé ideje s praktickými informacemi a zkušenostmi se samotným zaváděním řešení. „První den je zaměřen především na chytrý development, tedy výstavbu chytrých čtvrtí. Pokročilá města si uvědomují, že právě skloubením nových technologií a urbanistického pojetí „měst pro lidi“ lze ovlivnit životní styl, ale i ceny bytů. Představí se tak špičková zahraniční města, od kterých se mohou naši developeři i města učit. Druhý den má program za cíl prezentovat příklady středoevropských měst, jejichž problémy jsou všem blízké. Cílem je inspirovat se mezi sebou a tím urychlit zavádění chytrých řešení, ale i podnítit vzájemnou spolupráci mezi městy,“ popisuje program organizátor konference David Bárta. Právě praktický přesah a propojení s dodavateli chytrých řešení je přidanou hodnotou celé akce.

Zahraniční inspirace: vzorové chytré čtvrtě pro bydlení budoucnosti

Nejsnadněji se zásady chytrých měst realizují v nové výstavbě. Smart development (budování chytrých čtvrtí) se proto stal součástí rozvojových plánů řady velkých evropských měst, která se v Brně pochlubí už dokončenými nebo probíhajícími projekty. Geograficky blízkou inspirací je pro nás Vídeň, která testuje lepší život v nové čtvrti Seestadt (Jezerní město) Aspern na východním předměstí. Čtvrť pro více než 20 tisíc obyvatel díky solárním panelům vyprodukuje více energie, než sama spotřebuje. Místo obchodního centra má nákupní třídu s obchody a službami v přízemích domů a místo aut se tu pohybují hlavně chodci a cyklisté. Samozřejmostí jsou dobíjecí stanice pro elektrokola a třeba chodníky jsou tu širší než jízdní pruhy pro auta, která jezdí maximálně třicítkou. Seestadt Aspern má přispět k plnění ambiciózních plánů „chytrého” města Vídně, které chce do roku 2025 snížit individuální automobilovou dopravu na 20 procent stavu z roku 1990 a v letech 2005 až 2050 dosáhnout poklesu energetické spotřeby města minimálně o 40 procent.

Chytrá řešení v Brně představí například Vídeň (chytrá čtvrť Seestadt), Stavanger, francouzské Bordeaux (nová čtvrť Euroatlantique), Graz (nová čtvrť Reininghaus), Rotterdam (obnova městské čtvrti Heart of South) či španělské Bilbao. Na pódium zamíří prezident sekce TEN Evropského hospodářského a sociálního výboru Pierre Jean Coulon a program financování investic do chytrých měst představí Pierre-Emmanuel Noel z Evropské investiční banky (EIB).

Výstava firem, které tvoří chytrá města

Na místě program doplní výstava největších českých i nadnárodních hráčů na trhu chytrých řešení. Své produkty pro efektivnější správu města, zdrojů i komunikace s občany přivezou například společnosti Mastercard či ČEZ ESCO, které se staly generálními partnery akce. Mezinárodní prestižní konference s výstavou představuje ideální propojení lídrů v inovacích a dodavatelů chytrých řešení pro města se zástupci obcí, měst, krajů či aktivními občany.

Brno má našlápnuto stát se „chytrým“ městem příjemným pro život

Jedinečnost projektu URBIS Smart City Fair stojí na silném propojení organizátora, společnosti Veletrhy Brno, s městem Brnem, které dlouhodobě téma Smart City řeší. Dočká se Brno své chytré čtvrti? Plán už existuje, v lokalitě Špitálka. Západní část areálu městské společnosti Teplárny Brno a.s. zůstane po plánované optimalizaci provozu nevyužita. Město Brno má proto zájem tento pozemek využít pro budoucí výstavbu takzvané chytré čtvrti a dočasně tuto lokalitu zpřístupnit pro rozvojové aktivity města. Tato sci-fi čtvrť je zatím ve stadiu plánů, ale jiné brněnské projekty už přinesly konkrétní výsledky. „Díky elektronické identitě Brno iD si lidé mohou od loňska z domova zařídit předplacenou jízdenku na městskou hromadnou dopravu nebo zaplatit elektronicky poplatek za odpad a v listopadu přibyla i turistická karta. Jedinečností je on-line ověření statutu studenta, které jsme ve spolupráci s univerzitami uvedli úspěšně v život. Plánujeme a postupně realizujeme mnoho dalších modulů tak, aby obyvatelé města mohli co nejvíce věcí vyřešit odkudkoliv a nemuseli na úřady. Brno v březnu spustilo jedinečný otevřený datový portál data.brno.cz, který slouží ke sdílení dat o městě. Tento portál je určený a přizpůsobený široké veřejnosti, tedy jak občanům, podnikatelům, studentům, výzkumníkům a odborníkům, tak i novinářům a vývojářům. Data jsou naším „novým městským bohatstvím“, které se nyní snažíme zcela využít,“ vyjmenoval náměstek primátora města Brna pro oblast Smart City Jaroslav Kacer, který na Urbisu představí aktivity Brna. Rozvoj projektů Smart City má v Brně zelenou a postupně přináší užitek občanům, kterým ubývá běhání po úřadech. Proto není náhodou, že se právě Brno stalo hostitelským městem největší středoevropské konference Smart City, která přinese inspiraci úspěšnými nápady a sdílení nejlepších praxí v budování chytrých měst.


KOMPLETNÍ PROGRAM ZDE: https://www.cityone.cz/urbis

PROJEKT: www.smartcityfair.cz

KONTAKT PRO NOVINÁŘE: Karolína Křenková, M: 608 354 419, kkrenkova@bvv.cz

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše