URBIS SMART CITY FAIR

Městský mobiliář nabije telefon i elektrokolo. mmcité1 představí nejen chytré lavičky

Nároky na vybavení veřejného prostoru měst se mění společně s životním stylem jejich obyvatel. Ve studiu mmcité1 se proto dlouhodobě snaží propojit koncept smart cities a městského mobiliáře a umožnit uživatelům non stop spojení s okolním světem. Ukázky chytrého mobiliáře včetně zbrusu nové kolekce Stack představí na veletrhu URBIS Smart City Fair.

V oblasti designu a vývoje městského mobiliáře má společnost mmcité1 letité zkušenosti. Firma dodává své výrobky do několika desítek zemí, své pobočky má v Evropě či USA. Zkušený tým designérů tak dokáže efektivně reagovat na potřeby měst a jejich občanů a přináší nejen vzhledově zajímavé, ale především funkční prvky. Hlavní kategorií výrobků, kterou firma z Bílovic na Uherskohradišťsku na veletrhu představí, budou produkty z řady smartcité. „S jistou nadsázkou se dá říct, že kapacita baterie našich telefonů se stává naším hlavním omezením při pohybu ve městě. Proto nám nyní velmi aktuální koncept smart city dává největší smysl právě v nabíjení. Díky chytrému městskému mobiliáři se život ve veřejných prostorech stává snadnějším než dříve,“ uvádí David Karásek, designér a spolumajitel studia mmcité1.

Solární lavička Woody Scorpio zaujala i ve Washingtonu

Typickým příkladem, jak lze ve veřejném prostoru efektivně propojit ekologii, potřeby moderního člověka, funkčnost a design, jsou solární lavičky řady Woody. Nejnovějším modelem z dílny designérů mmcité1 je solární lavička Woody Scorpio. Ta byla veřejnosti poprvé představena ve Washingtonu při příležitosti oslav stého výročí založení Československé republiky. mmcité1 tak pokračuje ve své misi prezentovat svůj městský mobiliář celému světu.

Multifunkční lavička nabízí možnost nabít až čtyři elektronická zařízení najednou, ale také bezplatné WI-FI připojení. Díky velkému solárnímu panelu o celkovém nominálním výkonu 140 Wp zabudovaném v její horní části, je lavička zcela soběstačná a dokáže vyrobit a skladovat energii pro více jak 5 dní běžného provozu.

Design lavičky navazuje na úspěšnou řadu laviček Woody a vychází z myšlenky „přirozenost jako princip“. „Držíme se jednoduchého, čistého a funkčního stylu za využití přírodních materiálů. Lavička tvarem připomíná škorpióna a lze ji poskládat do různých tvarů. Všechny ale svou nadčasovostí berou ohled na okolí, ve kterém jsou umístěny,“ říká Karásek. Na výrobu lavičky byla použita ocel a tropické dřevo, potřebný stín pak uživatelům poskytnou právě fotovoltaické panely.Eblocq s dobíjecí stanicí představuje chytré řešení pro cyklisty

Elektromobilita je společně s fenoménem smart cities stále aktuálnějším tématem. „Více než kdy jindy je důležité, aby města fungovala efektivně, udržitelně a uspokojovala poptávku po vyšší kvalitě života svých obyvatel. Jedním z důležitých prostředků, jak naplnit tyto vize, je mimo jiné i podpora rekreačních cyklistů a všech, kteří hledají alternativní způsob dopravy ve městě. Pomoci jim v tom může také chytrý městský mobiliář,“ vysvětluje David Karásek, jeden z autorů lavičky Eblocq. Ta obsahuje šest uzamykatelných boxů, které skrývají 230V zásuvku na dobíjení akumulátorů elektrokol a USB zásuvku pro dobíjení telefonů nebo tabletů. Každý box je pro usnadnění manipulace osvětlený a dostatečně velký pro uschování standardní cyklistické přilby. Lavička je dále vybavena venkovní USB zásuvkou pro dobíjení telefonu mimo uzamykatelný box. Poskytne tak perfektní servis uživatelům, kteří na elektrokole přijedou něco vyřídit do města, zatímco těm ostatním poslouží jako obyčejná lavička.

Řada smartcité ovšem nenabízí pouze chytré lavičky. mmcité1 na veletrhu předvede například i lehátko Rivage nebo jednosedák Blocq. Nápadité součásti městského mobiliáře jsou typické svou variabilitou. Lze je doplnit například o praktický celoocelový stolek i USB nabíjení. Použité barevné prvky v kombinaci s přírodními materiály se navíc ve veřejném prostoru stanou zajímavým elementem.

Nová kolekce Stack zaujme vzhledem i funkčností

Stohovatelná krátká sofa, pohodlné křeslo, praktické stoličky a stoly, to vše nabízí nejnovější kolekce studia mmcité1 – Stack. Nová řada městského mobiliáře byla veřejnosti představena teprve v březnu, ukázky z ní si mohou prohlédnout i návštěvníci veletrhu URBIS v Brně. Řada Stack uživatelům slibuje pohodlí i originální design snoubící retro prvky s těmi moderními. Díky kvalitním materiálům, možnosti provedení horních ploch stolů a stoliček z vysokotlakého laminátu i voděodolnému čalounění sedáků, ale kolekce neztrácí svoji odolnost pro použití ve veřejném prostoru. Může proto sloužit jako nekotvený odpočinkový prvek ve veřejném prostoru doplňující klasický městský mobiliář nebo jako vybavení různých teras, hotelových, školních či firemních areálů, a to vevnitř i venku.

Foto: archiv mmcité1

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše