Stavební veletrh Brno

BIM jde do praxe, připravte se na budoucnost stavebnictví

Digitalizujte, sdílejte a komunikujte, radí odborníci v poradenském centru BIM v pavilonu P. Přednášky veletržního doprovodného programu informovaly o možnostech, jak se okamžitě zapojit do procesu digitalizace stavebnictví a bezplatně využívat nejrozsáhlejší tuzemskou databázi produktových informací.

BIM (Building Information Modelling) je cesta k efektivnějšímu stavebnictví, kterou se dříve nebo později budou muset vydat všichni dodavatelé výrobků a materiálů, projektanti i realizátoři staveb. Díky BIM technologii získá investor data pro virtuální dvojče reálné stavby, se kterým může svou investici nejen postavit, ale i efektivně provozovat a spravovat následující desítky let. Kdo chce v oblasti digitalizace stavebnictví získat náskok, měl by začít už dnes a být připraven na blížící se dobu, kdy bude BIM podmínkou u veřejných zakázek.

„BIM je pro stavebnictví obrovská příležitost, jak dohnat jiná odvětví, která s digitalizací začala mnohem dříve, jako například bankovnictví,“ řekl na veletržní prezentaci Jaroslav Nechyba, ředitel odboru koncepce BIM České agentury pro standardizaci. Cílem BIM je podle něj vyšší efektivita a tím i produktivita a konkurenceschopnost českého stavebnictví. Ale nejde jen o technologie a standardy, ještě důležitější je podle Jaroslava Nechyby přístup jednotlivých subjektů ke sdílení informací, kultura vztahů, komunikace a odvaha zkoušet nové postupy. „Předávání informaci je dnes velmi problematické, ale bez něj to nepůjde,“ zdůraznil.

Možnost zdarma

Na veletrhu se prezentuje největší tuzemská databáze produktových informací BIM Project Cloud, která je pro zákazníky i výrobce zdarma. Databáze funguje automaticky a sami výrobci administrují v cloudu své produkty, což výrazně usnadňuje a urychluje komunikaci. „Užívání BIM Project Cloudu je zdarma, ale nabízíme výrobcům různé prémiové služby, podporu a třeba i brandové řešení na míru, což už je placené. Základní myšlenkou ovšem je, aby platforma byla přístupná i malým firmám. Takže pokud nám výrobce dodá data, bude v systému zdarma,“ objasnil ve veletržní přednášce výkonný ředitel společnosti BIM Project Petr Vokoun s tím, že zatím jsou zapojeny desítky výrobců. „Snažíme se BIM Project Cloud propagovat mezi uživateli, kteří už začínají chápat, k čemu jim je. Ale dokud po nich investoři digitalizaci nevyžadují, tak nespěchají,“ konstatoval Petr Vokoun. Rozvoj digitalizace jde podle něj ruku v ruce také s rychlejším internetem, výkonnějšími počítači a lepším softwarem. „Před deseti lety by BIM ani nešlo dělat, protože by to tehdejší technologie nezvládly,“ poznamenal.

Sdílení informací

BIM přinese výhody jak investorům, tak projektantům a dodavatelům, kteří mohou automaticky a bez zbytečných nákladů sdílet informace. „Výrobci budou muset dříve či později zdigitalizovat svoji firmu. Jedním z našich cílů je, aby pak data z poptávky třeba na okno prošla až do CNC stroje, který okno vyrobí. Když data nebude nutné nikam přepisovat a všechno poběží automaticky, celý proces se nesmírně urychlí a také zlevní,“ popisuje Petr Vokoun budoucí vizi. Cesta k ní podle jeho slov začíná u výrobců a digitalizace jejich technologií. A není to jen o softwaru, ale hlavně o schopnosti s ním pracovat a ochotě sdílet informace s dalšími subjekty.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše