Mezinárodní strojírenský veletrh

DATRON: Uživatelé volají po jednoduchosti, ovládání CNC strojů dnes připomíná spíše práci na tabletu nebo chytrém telefonu

Německá společnost DATRON, která v letošním roce oslavila padesát let na trhu, patří k tradičním vystavovatelům MSV. S mottem (R)evoluční inovace přivezla do Brna dva CNC stroje M8Cube a DATRON neo s inovovanou verzí řídicího systému DATRON next a na první pohled atraktivním 24palcovým dotekovým displejem s dlaždicovým menu.

Přehledným uživatelským rozhraním firma reaguje na současné požadavky maximálně zjednodušit ovládání stroje a zadávání parametrů tak, aby stroj zvládl po několikaminutovém zaškolení uvést do chodu i uživatel, který doposud neměl zkušenosti s CNC frézováním. Ke žhavým novinkám paří zásobník až na 110 nástrojů HSK E32, který při frézování výrazně zkracuje prostoje způsobené výměnou nástrojů, anebo datronovský patent - fréza se střídavým břitem Cross Cut Milling Tool.

„Fréza je s trochou nadsázky křížencem mezi jednobřitem a dvoubřitem. Její největší výhodou je, že dělá menší třísky a v porovnání s jednobřitem se jedná o tužší nástroj, se kterým se dá rychleji frézovat,“ říká jednatel společnosti DATRON TECHNOLOGY Jiří Malůš na stánku společnosti v pavilonu P.

CNC stroje, které jsou vybaveny řídicím systémem Next 2.9, dokáží automaticky vyměňovat nástroje v průběhu frézování. Systém Next 2.9 totiž monitoruje životnost nástroje, kdy sleduje různé hodnoty, jako je opotřebení nástroje za určitý čas, délka odfrézované dráhy a další parametry. Jakmile dojde k opotřebení nástroje nebo jeho poškození, systém situaci vyhodnotí, používaný nástroj odloží a sáhne do zásobníku pro nový nástroj stejného typu, aniž by došlo k ručnímu přerušení dané operace. „Tento proces označovaný jako správa sesterských nástrojů přináší vyšší uživatelský komfort a především významně šetří čas, zvláště u dlouho trvajících operací,“ vysvětluje Jiří Malůš.

„Další užitečnou funkcí je frézování v rastru, které umožňuje rozložení frézovacího programu, určeného pro výrobu jednoho kusu obrobku, v uživatelem definovaném počtu řádků a sloupců tak, aby byla využita celá plocha polotovaru. Uživatel může také určit, zda se mají jednotlivé díly frézovat postupně - každý všemi nástroji nebo všechny díly postupně nástroji použitými v programu,“ dodává Jiří Malůš s tím, že CNC stroje nacházejí uplatnění ve všech oblastech průmyslové výroby a jsou určeny pro přesné mikroobrábění a průmyslové frézování hliníku, plastů, nerezové oceli, grafitu, keramiky a prakticky jakéhokoliv neželezného materiálu.

Další aktuality z veletrhu