TECHAGRO

John Deere: od automatizace k autonomii

Společnost STROM Praha a.s., dodavatel traktorů a zemědělské techniky John Deere, má na TECHAGRU každoročně své místo v pavilonu P. I letos je zde najdeme a pár týdnů před veletrhem jsme vyzpovídali jejího zástupce Pavla Fialu. Zajímalo nás, jaké jsou současné trendy z úhlu pohledu prodejce velké mechanizace této americké značky.

Co je podle vás současným trendem ve vývoji traktorů z hlediska technologií a z hlediska komfortu obsluhy?

Za hlavní aktuální trend považuji postupný přechod z automatizace k autonomii. Stroje pracují více a více automaticky bez zásahů obsluhy. Dále je to telematika, stroj si například sám odešle informaci, že je potřeba provést údržba. Šéf farmy dálkově do traktoru přenese aplikační mapy a na dálku může kontrolovat práci. Kabiny traktorů jsou pohodlnější, tišší, pracovní osvětlení LED výkonnější s nižší spotřebou energie, sedadla řidiče mají masážní funkce, ovládni pomocí dotykových displejů je intuitivnější. Stále větší množství nářadí se s traktorem propojí pomocí ISO Bus terminálu a automaticky se aktivuje vaše preferované nastavení funkcí traktoru pro toto nářadí.   Stroje jsou vybavené kamerami vpředu a vzadu pro větší bezpečnost a komfort.

Co nyní preferují zákazníci?

Naši zákazníci v ČR? Jejich chování je stejné jako nás všech. Ptají se, co je v akci a hledají nejlepší nabídky. Všichni se předháníme v tom, jak jsou naše stroje nejsilnější, nejúspornější, nejspolehlivější a že teď je ten nejlepší moment na jejich pořízení. Ti chytří navíc umí číst mezi řádky, jsou schopni ocenit prodejce, který jim na vše nekýve, ale nabídne opravdové řešení a ví, že důležitější než sleva je kvalitní servis, dodávky náhradních dílů a další služby, jako například náš Program garance spotřeby paliva.

Myslíte si, že současný "fenomén" nízké uhlíkové stopy s důrazem na elektropohon se v budoucnu dotkne i zemědělské techniky?

Tento tlak nemůže minout ani výrobce zemědělské techniky, ale aktuální dostupná řešení uchovávání elektrické energie jsou limitem. Takový klasický zemědělský traktor s výkonem 300koní by v současnosti potřeboval pro 8hodinovou práci 14-18 tun baterii. Proto elektrifikace, tak jak jí známe aktuálně, má využití u malých strojů, u komunální techniky ve městech, v průmyslových areálech, nebo u zahradní techniky.

Co zajímavého z hlediska trendů představíte na Techagru?

Několik novinek, které si v Brně odbydou tuzemskou premiéru. Konkrétně to bude celá nová modelová řada univerzálních traktorů 6M. Z deseti modelů s výkony od 90 do 195koní představíme 3 exempláře, jeden včetně lesnické nástavby. Dále to bude zástupce velkých univerzálních traktorů řady 7R a model 8R 410, tedy nejsilnějších klasický kolový traktor John Deere. Zatím to nemáme stoprocentně potvrzené, ale chtěli bychom prezentovat i nový čtyřpásový traktor řady 8RX.

Další aktuality z veletrhu

05. 03. 2020 TECHAGRO UPOZORNĚNÍ - Klamavá služba International Fairs Directory

Firmy Fair Expo, Jessie Data, Expo Guide, Fair Guide, Construct Data, MULPOR nemají žádnou obchodní vazbu na BVV a společnost Veletrhy Brno a.s. se distancuje od praktik zmíněných firem. Doporučujeme, aby vystavovatelé našich veletrhů na nabídky či zaslané faktury zásadně...