Stavební veletrh Brno

Eduard Muřický: „Stavebnictví má dobře našlápnuto!“

Projev náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického na zahájení veletrhů SVB, DSB a MOBITEX. Vedle vývoje stavebnictví se věnoval také tématům jako BIM, příprava mistrovské zkoušky, exportní potenciál dřevostaveb a certifikace dřeva.

Dovolte mi pár slov k tématům těchto tří veletrhů. Stavebnictví je zcela jiná disciplína než průmysl, ale myslím si, že v současné době má dobře našlápnuto. Když se podíváme na čísla, tak obě dvě části, dopravní stavby i pozemní stavitelství, mají pozitivní vývoj. V České republice se staví, v podstatě padesát procent těchto investic je veřejných a vláda přislíbila, že ve Fondu dopravní infrastruktury navýší prostředky pro následující, resp. letošní rok.

Rád bych zmínil pár témat, abyste věděli, čím se zabýváme a co se snažíme pro vás dělat. Bezpochyby se stavebnictví bude do budoucna digitalizovat a klíčová věc je tzv. BIM. Společně s mnohými z vás se v tomto úsilí snažíme udržet na evropské špičce. Zhruba od roku 2022 nebo 2023 chceme, aby veřejné stavby nadlimitních zakázek byly v BIM. Když to zjednoduším, je to v podstatě digitální dvojče reálné stavby od architektonické myšlenky na začátku až po zlikvidování stavby, samozřejmě včetně důležitého období, kdy stavba funguje a slouží svým uživatelům.

V neposlední řadě je velmi důležité přesvědčit mladé lidi, aby se tímto oborem zabývali. Společně se zaměstnavateli a především s hospodářskou komorou pracujeme na mistrovské zkoušce. Držte nám palce, protože zákon o mistrovské zkoušce by měl zvýšit zájem o studium řemesel a technických oborů. Už jsme hodně daleko, v mezirezortním připomínkovém řízení. Máme 120 připomínek, se kterými se společně s vámi vypořádáme a ten zákon předložíme do Poslanecké sněmovny.

Další věc, která by tady měla být zmíněna, jsou dřevostavby. V současné době se v České republice 15 procent rodinných domů staví ze dřeva. Víte o tom, že je kalamita a máme nadbytek dřeva. Podle mě má tento obor obrovský exportní potenciál a myslím si, že do budoucna dokážeme dřevostavby vyvážet. Snažíme se zjednodušit legislativu vícepatrových budov, dřevostavby se čtyřmi a více patry se staví v Rakousku nebo ve Skandinávii. U nás máme velice přísné předpisy v oblasti požární ochrany, což je věc, na které pracujeme.

Co se týče nábytku, tam se dlouhodobě snažíme, aby naši vlastníci lesů certifikovali dřevo podle tzv. FSC certifikace. Je to velmi důležité, například IKEA a jiní světoví hráči požadují tuto komoditu a je nenormální, aby čeští výrobci nábytku museli kupovat dřevo ze zahraničí, protože domácí dřevo tuto certifikaci nemá.

O všem, co děláme, bych mohl mluvit ještě dlouho. Mnozí z vás jsou s námi v dennodenním kontaktu. Přeji veletrhu, ať se mu daří, ať jsou vystavovatelé úspěšní a přinesou si z této akce nové zákazníky.

Další aktuality z veletrhu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše