Mezinárodní strojírenský veletrh

Elektronové mikroskopy se světovým renomé

Jejich elektronové mikroskopy využívá NASA, vědci a studenti z Oxfordu, Harvardu či Berkeley, ale také výrobci známých značek mobilních telefonů. Jméno TESCAN je v oboru obrovským pojmem a celosvětové renomé si společnost, která má sídlo v brněnských Kohoutovicích, úspěšně buduje dál a dál. Sofistikovaná zařízení mají široké uplatnění v mnoha oborech – od biologie a medicíny až po výrobu polovodičů nebo průmysl. Uplatní se všude tam, kde je nezbytné pozorovat materiály a vzorky s rozlišením v jednotkách nanometrů, tedy jedné miliontiny milimetru. TESCAN takových mikroskopů vyrobil už 2 500, cena jednoho takového přístroje se může vyšplhat až na miliony dolarů.

Historie společnosti TESCAN ORSAY HOLDING, a. s., je úzce spjata s národní společností Tesla Brno a Českou akademií věd – Ústavem přístrojové techniky Brno – zkráceně ÚPT Brno. Tesla Brno ve spolupráci s ÚPT Brno vyvíjela a vyráběla elektronové mikroskopy v době Československa. Jeden z prvních velmi úspěšných mikroskopů byl model Tesla BS 242, který získal zlatou medaili na výstavě EXPO 1958. Tesla za dobu své 30leté existence vyrobila více než 3 000 různých modelů mikroskopů a exportovala do více než 20 zemí.

Nový model "Vegy" uvidíte v letošní expozi brněnského Tescanu v pavilonu C. Na vrchním snímku je elektronový mikroskop S9000X-RGB. Na spodním dobový leták k rastrovacímu elektronovému mikroskopu VEGA TS 5130, který si odnes z MSV v roce 2001 zlatou medaili. Foto: archiv Tescan Orsay Holding, a. s.


Po sametové revoluci se Tesla rozpadla na několik malých společností. Mnoho z nich se stále zabývalo podnikáním v oblasti elektronových mikroskopů. Jednou z takových společností byla i firma TESCAN, s. r. o., která byla založena vývojovými a servisními pracovníky firmy Tesla. Jméno TESCAN je odvozeno od slov TEsla a SCANning (skenování – rastrování). Původně malá firma vyrábějící programovatelné řídící jednotky, digitizéry pro starší analogové rastrovací elektronové mikroskopy a drobné příslušenství se dnes, díky vlastnímu výzkumu a kvalitním výrobkům, řadí mezi světové výrobce rastrovacích elektronových mikroskopů se širokou škálou aplikací dle specifických požadavků zákazníka. Z Mezinárodního strojírenského veletrhu si odnesla zlatou medaili v roce 2001 za rastrovací elektronový mikroskop VEGA TS 5130 MM.
 

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše