MOBITEX

Jak vybrat bezpečný dětský nábytek?

Na otázku bezpečnosti nábytku pro nejmenší detailně ve čtvrtek odpovídal Vítězslav Gaja z Textilního zkušebního ústavu v Brně. Zájemcům na veletrhu MOBITEX poskytl celou řadu dobrých rad a doporučení, na co by měli dbát při výběru dětské postýlky včetně matrace, vysoké židle či postele pro větší děti. O tom, že se jedná o téma vyžadující pozornost, svědčí i výsledky testů, které zkušební ústav dělal u dětského nábytku. Například z 13 typů dětských postýlek, které se prodávají na českém trhu, odpovídal pouze jeden výrobek platné normě, kterou se u nás musí výrobci a prodejci řídit.

Testované postýlky většinou vyhověly z hlediska pevnosti a stability, ale byly u nich shledány jiné nedostatky, například vyvrtané díry, do kterých by dítě mohlo strčit prstík a ublížit si, nebo nedostatečně zajištěné stahovací bočnice, které by si dítě dokázalo samo stáhnout a z postýlky vypadnout. Mnohé modely postrádaly dostatečný návod pro spotřebitele.

„Každý by měl po prodejci chtít návod k použití minimálně v rozsahu normy, označení postýlky podle normy a certifikát od akreditované zkušební laboratoře. Návod by měl být vždy v jazyce země, ve které se postýlka prodává,“ uvedl mimo jiné Vítězslav Gaja.

Pozor na detaily

Ten také nabádal spotřebitele, aby vždy dětský nábytek pečlivě vybírali a byli pozorní k detailům. Například aby ostré rohy či hrany u postýlek byly zaoblené nebo zakryté, aby mezery mezi příčkami nebyly příliš velké, aby použité dřevo nebylo poškozeno, aby kovové materiály byly odolné proti korozi, aby povrchová úprava materiálu byla zdravotně nezávadná nebo aby matrace těsně kopírovala vnitřní rozměry postýlky.

„Když vezmeme v úvahu kování, tak se nikde nesmí uvolňovat žádné malé části. Nebezpečím mohou být například uvolněné plastové uzávěry na jakýkoliv šroubek, které by dítě mohlo prsty nebo zuby odloupnout a poté spolknout,“ dodává odborník TZÚ, který přednášku doplnil mnoha fotografiemi, příklady z praxe i tabulkami s rozměry dětského nábytku, které jsou podle norem doporučeny. Kdo by chtěl znát přesné a bezesporu zajímavé výsledky testů, může je najít například v časopisu dTest nebo v pořadu České televize Černé ovce.

Další aktuality z veletrhu

02. 03. 2019 MOBITEX Mladí čalouníci umí! Mistři republiky přijeli až z Liberce

Mistrovství ČR v oboru čalouník se konalo už poosmé, ale poprvé v rámci Stavebního veletrhu. Mladí čalouníci soutěžili v aréně pavilonu Z bok po boku s dalšími řemeslnými profesemi. Přihlížejícím divákům dokázali, že si poradí i s náročnou rekonstrukcí retro křesla.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše