Mezinárodní strojírenský veletrh

Jawa miliontá, zlatá

„Miliontá“ Jawa-ČZ 175 typ 356 byla vyrobena 6. 6. 1958 k šedesátému výročí výroby prvního motocyklu v českých zemích (motocyklu Laurin a Klement v roce 1898) a s velkou slávou předvedena u příležitosti XI. sjezdu KSČ. Po skončení oslav putovala ze strakonických Českých závodů motocyklových na světovou výstavu Expo 58 do Bruselu, na několik dalších výstav a v červnu 1961 byla dána do běžného prodeje.

Výrobní číslo na rámu, na štítku i v platném technickém průkaze dokládá, že je zde právě ten miliontý kus. Konstrukcí se tento motocykl nijak nelišil od tehdejší sériové produkce typu 356, přesto je na první pohled odlišný. V čem? Nejzjevněji opakem tehdy standardně užívané kombinace červeného laku se zlatými linkami. Je tedy lakován zlatě s červeným linkováním. Sedlo je čalouněné červenou koženkou, stejnou jako na soutěžních motocyklech, spojovací materiál i boční kryty schránek jsou chromovány, svary na spodní části předních vidlic a pedálu brzdy zabroušeny, jsou zde známky po broušení motoru i leštěné šípy na víkách.

Získání a následná renovace miliontého československého motocyklu bylo dílem mnoha náhod. Unikátní Jawa-ČZ se objevila v inzerci na začátku roku 2013 a reálně hrozilo, že by se motocykl dostal do ruky někomu, kdo by ho kompletně zrenovoval a tím jeho kouzlo navždy zničil. Bylo nutno jednat bez prodlení, a motocykl tak záhy putoval k Miroslavu Touškovi, majiteli firmy eTovar.cz, specializované na ČSR motocykly Jawa a ČZ.

Motocykl byl ovšem bouraný a jeho rekonstrukce do původního stavu byla poměrně složitá. Například ohnutý rám byl rovnán za studena, aby neutrpěl originální lak. Přední část motocyklu bylo nutno znovu nalakovat původní technologií, což byla náročná výzva pro firmu MotoKenny.

Miliontý motocykl není jen netradičně zlatá Jawa-ČZ s výrobním číslem 1000000. Je to motocykl, který byl aktivně zapojen do propagace motocyklové výroby v době, kdy u nás zažívala největší rozmach. Je to motocykl s příběhem.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše