Stavební veletrh Brno

Kominíci nosí štěstí, ale i speciální kamery či drony

Kdo by rád neviděl kominíka? Vždyť od nepaměti je symbolem štěstí. Svou prací vždy chránil lidi i majetek před požáry, díky němu bylo v domech teplo a na kamnech teplý oběd.

Úloha kominíků se od roku 1821, kdy byla dekretem zemské vlády vydána ustanovení o propůjčování kominické živnosti, příliš nezměnila, jejich vybavení však ano. Dnešní kominík nejenže musí ovládat kominické řemeslo, ale například i kominickou kameru nebo dron, který mu pomůže zjistit informace o stavu střechy ještě před tím, než vůbec vyleze na komín.

„Moderní technologie vstoupily i do našeho oboru a používáme je stejně samozřejmě jako chytré telefony. Zvlášť když kominíka čeká nějaká speciální práce, určitě bude mít v dodávce komínovou kameru, různé endoskopy, měřicí přístroje a další věci, které potřebuje,“ říká Zbyněk Dubač, učitel odborného výcviku na Střední škole stavebních řemesel Brno-Bosonohy a předseda Moravského kominického společenstva. Na stavebním veletrhu ho můžeme potkat v pavilonu Z v části, kde probíhá Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v soutěži odborných dovedností oboru kominík. „Kluci tu plní základní úkoly při výstavbě spalinových cest nebo komínů. Tady je například čeká montáž keramického komína,“ ukazuje na skupinku mladých kominických učňů, bojujících o titul.

O tom, že výuka tradičních řemesel z oblasti stavebnictví musí reagovat na novinky na trhu, svědčí i zkušenosti Regionálního vzdělávacího centra Jihomoravského kraje, které při výše zmíněné střední škole existuje. „Troufám si říct, že jsme jedním z nejlépe vybavených vzdělávacích center pro tuto oblast v České republice. U nás školíme nejen kominíky, ale i instalatéry, zdravotníky, hasičské sbory a pracovníky dalších profesí. Simulujeme například různé poruchy, závady a havárie, samozřejmě při využití moderních technologií,“ říká Miloslav Knapil ze Střední školy stavebních řemesel. A technický pracovník centra Milan Rudolf k tomu dodává: „Snažíme se udržovat si přehled o novinkách, které se v našich oborech objevují. Jsme zaměřeni všeobecně na stavební obory a úzce se specializujeme na oblast technického zařízení budov. K současným trendům patří i využívání alternativních zdrojů energie, jako jsou například tepelná čerpadla, rekuperační větrací jednotky, fotovoltaika a další, to vše je u nás funkční a můžeme našim posluchačům ukázat, jak konkrétní zařízení v praxi fungují.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše