Stavební veletrh Brno

Kominíci nosí štěstí, ale i speciální kamery či drony

Kdo by rád neviděl kominíka? Vždyť od nepaměti je symbolem štěstí. Svou prací vždy chránil lidi i majetek před požáry, díky němu bylo v domech teplo a na kamnech teplý oběd.

Úloha kominíků se od roku 1821, kdy byla dekretem zemské vlády vydána ustanovení o propůjčování kominické živnosti, příliš nezměnila, jejich vybavení však ano. Dnešní kominík nejenže musí ovládat kominické řemeslo, ale například i kominickou kameru nebo dron, který mu pomůže zjistit informace o stavu střechy ještě před tím, než vůbec vyleze na komín.

„Moderní technologie vstoupily i do našeho oboru a používáme je stejně samozřejmě jako chytré telefony. Zvlášť když kominíka čeká nějaká speciální práce, určitě bude mít v dodávce komínovou kameru, různé endoskopy, měřicí přístroje a další věci, které potřebuje,“ říká Zbyněk Dubač, učitel odborného výcviku na Střední škole stavebních řemesel Brno-Bosonohy a předseda Moravského kominického společenstva. Na stavebním veletrhu ho můžeme potkat v pavilonu Z v části, kde probíhá Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v soutěži odborných dovedností oboru kominík. „Kluci tu plní základní úkoly při výstavbě spalinových cest nebo komínů. Tady je například čeká montáž keramického komína,“ ukazuje na skupinku mladých kominických učňů, bojujících o titul.

O tom, že výuka tradičních řemesel z oblasti stavebnictví musí reagovat na novinky na trhu, svědčí i zkušenosti Regionálního vzdělávacího centra Jihomoravského kraje, které při výše zmíněné střední škole existuje. „Troufám si říct, že jsme jedním z nejlépe vybavených vzdělávacích center pro tuto oblast v České republice. U nás školíme nejen kominíky, ale i instalatéry, zdravotníky, hasičské sbory a pracovníky dalších profesí. Simulujeme například různé poruchy, závady a havárie, samozřejmě při využití moderních technologií,“ říká Miloslav Knapil ze Střední školy stavebních řemesel. A technický pracovník centra Milan Rudolf k tomu dodává: „Snažíme se udržovat si přehled o novinkách, které se v našich oborech objevují. Jsme zaměřeni všeobecně na stavební obory a úzce se specializujeme na oblast technického zařízení budov. K současným trendům patří i využívání alternativních zdrojů energie, jako jsou například tepelná čerpadla, rekuperační větrací jednotky, fotovoltaika a další, to vše je u nás funkční a můžeme našim posluchačům ukázat, jak konkrétní zařízení v praxi fungují.“