STYL

Květiny na tisíce způsobů

Společnost Moraviaflor z Olešnice prezentuje na veletrhu ruční výrobu květin z přírodních materiálů. Zájemci si mohou nejen prohlédnout, jak takový květinový doplněk vzniká, ale přímo na místě si ho také tradičním způsobem vyrobit.

Výroba umělých květin má na Olešnicku obrovskou tradici a byla po dlouhá desetiletí zdrojem obživy pro místní obyvatele. Proto své podnikání společnosti Moraviaflor postavila především na kvalitě, ověřených postupech a zkušenostech. „Loni jsme oslavili sto padesát let naší existence. Jsme malá firma rodinného typu o deseti zaměstnancích, máma zde pracovala 45 let a já, ač jsem vzděláním z jiného oboru, se snažím tuto tradici udržet. Kromě nás je v Olešnici ještě velmi známý modrotisk, ten je ještě o nějakých pár desítek let starší, a ta naše tradice opravdu navazuje na řemeslnou dílnu v naší oblasti,“ říká majitel Milan Synek.

V současnosti firma vyrábí maloobjemové série z přírodních materiálů, přičemž velký podíl tvoří bavlna a hedvábí. Jedná se především o různé květy, od malých až po ty s třiceticentimetrovými průměry, kdy si zákazník řekne, jaký požaduje tvar, velikost i barvu. „Květiny vyrábíme ekologickou cestou, tzn. že k barvení používáme potravinářské barvivo, a aby držely tvar, potravinářskou želatinu,“ vysvětluje Milan Synek s tím, že jejich výroba nezatěžuje přírodní prostředí.

„My jedeme po staru i v tom, že děláme vzorky a fyzicky jezdíme za zákazníky po České republice, anebo vzorky do zahraničí posíláme, aby zákazník viděl, jak skutečně naše výrobky vypadají. Internet je náš nepřítel v jedné věci: ty květiny jsou natolik jemné, že nelze nafotit detaily, aby kytka opravdu vynikla a přesně odpovídala barevnému nádechu či odstínu, kterých je v barevné škále asi 36 tisíc! To monitor není schopen posoudit, a proto nejde naše produkty ani dobře nabízet přes e-shopy,“ dodává Milan Synek.

Firma spolupracuje s módními návrháři, s českými výrobci bižuterie i s firmami, jako je například Tonak, pro který vyrábí různé limitované série na dozdobení jejich klobouků. Velice zajímavou oblastí je spolupráce s firmou, která na jižní Moravě vyrábí kroje a pro které tvoří voničky, čelenky a samostatné květy. „V posledních letech jsme například dodali spoustu čelenek na Jízdu králů. Při výrobě květin vycházíme ze starých předloh a jsme rádi, že pomáháme zachovat unikátní folklorní tradice. Poslední dobou také vidíme velký zájem o tvoření pro dospělé i děti. Jezdíme na různé akce, na kterých si u nás návštěvníci mohou vyrobit jednoduchý květ, ozdobit si čelenku nebo gumičku do vlasů, podobně jako tady na veletrhu.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše