ProDítě, Svět ženy

Látkových plínek není třeba se bát. Na výstavišti si vyberete

Když se řekne látkové plenky, dnešním babičkám vytanou na mysli kila a kila pošpiněných plachet, vyvařovací hrnce, dennodenní praní, sušení a žehlení. Když řeknete „látkování“ dnešním maminkám, mnohé z nich vědí, že takové martyrium je rozhodně nečeká.

Látkové plínečky jsou vlastně sofistikované kalhotky s výměnnou vložkou, mohou dokonce růst s děťátkem a manipulace je stejně jednoduchá jako s těmi jednorázovými.
Moderní látkové plenky jsou velkým trendem, shodují se výrobci a svědčí o tom už několikátým rokem velké množství zájemců o jejich produkty na veletrhu ProDítě na brněnském výstavišti.
Krásné barevné kalhotky schovávající moderní látkovou plenku najdete například v expozicích firem Bobánek, Bamboolik či Kikko.

Šetrné k přírodě

Nejčastěji se skloňují slova šetrné k přírodě, rychlé, zdravé, úsporné. A také nezanedbatelný fakt takzvaného širokého balení, které podporuje správný vývoj kyčlí dítěte.
Můžete si vybrat z několika velikostí – od novorozeneckých po konec plenkového období, tedy pro dítě kolem 2. roku. Anebo lze pořídit jedny kalhotky, které vlastně rostou s dítětem. Pomocí suchých zipů a patentek si kalhotky zmenšíte, jak potřebujete a pak je postupně zase zvětšujete. Druky pomáhají i s udržováním látkové vložky v kalhotkách. Všechno pěkně kryje látka, takže děťátko nikde nic netlačí.
Tajemství nového „látkování“ se ale skrývá uvnitř, jak jinak. Kalhotky z nepropustné kvalitní látky rozděláte a uvnitř najdete dvě látkové vrstvy, jedna je upnutá do kalhotek, druhá volně (někdy také ve speciální kapsičce). A s ní už se potkává dětský zadeček. Nejčastěji bývá vyrobená z bambusového vlákna, což je příklad Bambooliku, Bobánek jej přidává k fleesu. Každopadně látka musí být dobře prodyšná a jemná, bez chemikálií. Spolu s dobře načasovaným přebalováním tak předchází vzniku opruzenin.

Praní obden

S dnešními látkovými plenkami se počítá s praním obden. Pere se na šedesát stupňů, látkové vložky se dají sušit v sušičce, kalhotky vzhledem k materiálu ne. Ten ale zase rychle uschne a kalhotky vůbec není nutné prát tak často jako pleny, stačí je dát vyvětrat. Látky plen jsou připraveny i na používání mastných a přilnavých krémů proti opruzeninám, které mnoho maminek používá preventivně.

A kolik plínkových kompletů je tedy na jedno dítě potřeba? Bobánek doporučuje kolem dvaceti, ale dá se žít i s patnácti kusy. I proto, že všechny firmy k sadám nabízí bambusové separační pleny, vlastně takové ubrousky z bambusového vlákna. Jemný lehoučký ekologický materiál položíte do plenky a schytá to nejhorší a látku co nejvíc ochrání. Pak jej pouze stačí vzít a spláchnout.

Všechny společnosti vyzdvihují velkou úsporu oproti jednorázovým plenkám. Se značnou investicí musíte počítat hned v začátku, kdy se pro „látkování“ rozhodnete a nakoupíte dvě desítky kompletů. Cena se odvíjí od nabídek společností, ale počítejte s šesti až deseti tisíci korun. Pak už ale po celou dobu plenkového období řešíte jen praní. A taky vám mohou při šetrném zacházení zůstat pro druhé dítě.

Úsporu oproti jednorázovým plenkám má propočítanou například Bobánek až na 17 tisíc korun za dva roky.

Další aktuality z veletrhu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše