Stavební veletrh Brno

Mistři všedních dnů 2019 mohou slavit!

Klempíři, pokrývači, tesaři, kominíci a čalouníci znají nové mistry České republiky – v těchto oborech dnes byly po dvoudenním klání v praktických disciplínách v pavilonu Z slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže odborných dovedností. První březnový den přinesl největší radost do Jihlavy, Brna, Opavy, Pardubic a Liberce.

Na mistroství soutěžila dvoučlenná družstva, přičemž soutěžící nesměli být starší dvaceti let. Prvním oborem, ve kterém byla oznámena jména vítězů, byli klempíři. Ve finále 13. ročníku mistrovství republiky bojovalo šest týmů. Ten vítězný tvořili Ladislav Bajgl a Petr Havlík ze Střední školy stavební Jihlava. Mezi pokrývači, kteří v historii svého oboru soutěžili už po 22., si mezi čtyřmi finálovými dvojicemi nejlépe vedli Hynek Minář a Roman Sedlák ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy. Mezi tesaři se v 17. ročníku mistrovství utkalo celkem 8 družstev. O zlatou radost se zasloužili Zdeněk Linart a Leoš Peter ze Středního odborného učiliště stavebního z Opavy. Mezi kominíky, kteří letos organizovali své osmé mistrovství, navíc s polskou účastí, si mezi sedmi družstvy nejlépe vedli Rudolf Puhlovský a Karel Langr ze Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice. Závěr slavnostního dopoledne patřil čalouníkům. Byl to první obor, ve kterém se mezi soutěžícími objevily i dívky, a z devíti týmů si nakonec nejlépe vedla dvojice Jan Rázek a Jan Wagner ze Střední školy Kateřinky – Liberec.

Poháry, diplomy i věcné ceny přebírali společně s týmem i učitelé odborného výcviku z jednotlivých škol. Před vyhlášením výsledků v každé kategorii vždy promluvili zástupci organizujících cechů a partnerských firem a organizací, kteří shodně gratulovali účastníkům. Mnozí se shodli na tom, že k vidění byly výkony velmi dobré úrovně a také vyslovili přání, aby mladí lidé setrvali ve svém oboru. „Řemeslo má zlaté dno, a ono je zlaté pro ty, kteří na sobě stále pracují. Tato soutěž jasně ukázala, co ve vás je. Přeji vám, ať se vám v životě daří,“ přál mimo jiné účastníkům Tomáš Psota, ředitel Krajské hospodářské komory Jižní Moravy.

Jednotlivá mistrovství byla součástí nově koncipované třídenní akce Mistři všedních dnů, jejímž cílem je propagace řemesel a ocenění mladých šikovných řemeslníků i pedagogů. Svorně si ji dnes dopoledne pochvalovali zástupci škol, profesních cechů, partnerských firem i dalších spolupracujících organizací, a to i přesto, že dnešní program vyhlášením výsledků zdaleka nekončí. Až do odpoledních hodin bude v pavilonu Z probíhat zábavný nesoutěžní program, v němž se budou střídat živé vstupy, odborné prezentace firem i hudební a další vystoupení nejen ze základních uměleckých škol.

Všechny soutěže s výjimkou soutěže čalouníků byly součástí přehlídky České ručičky, jejíž myšlenka vznikla před 11 lety na Střední škole stavebních řemesel v Brně – Bosonohách s cílem zviditelnit řemesla a přilákat mladé lidi ke studiu učňovských oborů. Za dobu svého trvání se České ručičky vyprofilovaly v největší přehlídku na podporu řemesel v České republice. „Za tuto dobu jsme v 22 oborech předali 211 ocenění nejlepším řemeslníkům, kteří pocházejí z 90 středních škol ze všech krajů České republiky. 19. června na slavnostním galavečeru v brněnské veletržní rotundě jich bude už 233,“ uvedl dnes na pódiu ředitel školy Josef Hypr. Na stejném místě také zazněla jména čtyř laureátů, nominovaných na plaketu Zlaté české ručičky. Stali se jimi Ladislav Bajgl, Hynek Minář, Zdeněk Linart a Rudolf Puhlovský.

Spokojenost s akcí v jejím závěru snad nejlépe vyjádřila Helena Prokopová z Cechu čalouníků a dekoratérů. „Nejen čalouníci, ale všichni účastníci jsou vítězové! Vždyť soutěžili na nejkrásnějším mistrovství v pavilonu Z brněnského výstaviště, který byl postaven v roce 1959 pro první strojírenský veletrh. Je to aréna hodná vás všech. Děkuji Veletrhům Brno, že bylo možné tuto krásnou akci uskutečnit.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše