Mezinárodní strojírenský veletrh

Na MSV si podávají ruce přítomnost a budoucnost. Řečníci na zahájení veletrhu hodnotili situaci i perspektivy české ekonomiky

Myšlenky T. G. Masaryka, úspěchy českých firem a heslo Czech Republic: The Country For The Future. To byly hlavní leitmotivy ve vystoupeních řečníků na zahájení 61. ročníku MSV.

Ceremoniál slavnostního zahájení MSV každý rok zaplní Rotundu brněnského výstaviště. V hledišti usednou představitelé průmyslových firem i významných institucí, politici, diplomaté a další vzácní hosté z tuzemska i zahraničí. Jak první je tradičně osloví generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. „Dnes na brněnském výstavišti přibyla socha první československého prezidenta T. G. Masaryka. Odhalili jsme ji nejenom jako symbol založení výstaviště, ale i jako zdroj inspirace, protože masarykovská filosofie je zdrojem myšlenek pro nás všechny. Masaryk viděl český a slovenský národ jako národ vzdělaný, jako národ, který sice patří k těm menším a musí se učit minimálně dva jazyky národů větších, ale je to národ, který budí uznání a respekt a patří ke světové elitě. Jsem rád, že si vláda vytyčila cíl, abychom opět byli The Country Of The Future a patřili ke světové elitě,“ řekl Jiří Kuliš ve svém projevu.

Připomněl také, že sochu TGM loni zhotovil robot v rámci výstavy ke 100 letům československého průmyslu. Ale už Masaryk zdůrazňoval, že nelze žít ve vzpomínkách a musíme se dívat do budoucnosti. „Je dobře, že máme vizi a tento veletrh ukazuje budoucnost průmyslu. Na řadě expozic uvidíte nápisy „vítáme vás v digitální továrně, vítáme vás v budoucnosti“. Na MSV si podávají ruce současnost a budoucnost,“ konstatoval generální ředitel společnosti Veletrhy Brno a vyslovil se i k obavám o pracovní místa, které vyvolává nástup digitalizace a umělé inteligence. „Sochu TGM sice vyrobil robot, ale nakonec musela být odlita a zpracována lidskýma rukama za pomoci strojů a technologie. Šikovné lidské ruce budou potřeba i v době digitalizace.“ Na závěr Jiří Kuliš poděkoval všem vystavovatelům za to, že do Brna přivezli skutečně ty nejlepší technologie, a přidal ještě jednu nestárnoucí myšlenku: „Masaryk říkal, že nestačí mít dobré nápady, vize a sny, ale je potřeba je přetavit v realitu. Přeji vám všem, aby se vám dařilo vaše nápady a sny uvádět do skutečného života.“

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ve svém zahajovacím projevu vysvětlil, co je cílem inovační strategie The Country For The Future. Zaměřil se také na financování dalšího rozvoje chytré ekonomiky a zdůraznil nezbytnost udržet v zemi mladé lidi tím, že jim nabídneme atraktivní prostředí, ve kterém se mohou realizovat. Celé znění ministrova projevu přinášíme zde.

Tématu The Country For The Future se věnoval také premiér Andrej Babiš, který připomněl, že toto logo vymyslel právě Karel Havlíček. „Logo The Country For The Future je strašně důležité a měli bychom ho mít všude. Skutečně jsme země pro budoucnost, já jsem o tom přesvědčen. Po celém světě potkávám naše lidi a jsou skvělí. Potřebujeme větší sebevědomí, měli bychom být hrdí a pyšní na naši zemi. Měli bychom se chlubit, protože máme čím,“ apeloval na posluchače Andrej Babiš.

„Musíme víc mluvit o tom, jak se nám daří, protože se nám daří a my se skutečně vracíme tam, kde jsme byli za první republiky, tam, kam nás dovedl náš prezident T. G. Masaryk. Byli jsme v první desítce nejprůmyslovějších zemí světa, kam patříme a kam se dnes vracíme. V rámci Evropy máme nejnižší nezaměstnanost, jeden z nejvyšších hospodářských růstů, čtvrtý nejmenší dluh vůči HDP a stále ho snižujeme. Stále se posouváme a jsme pořád bohatší,“ vypočítal premiér úspěchy, kterých Česká republika dosáhla. Připomněl také rating agentury Moody’s zvýšený poprvé po 17 letech na úroveň, jakou má třeba Belgie. „Děkuji všem zaměstnancům, všem firmám a živnostníkům, protože je to váš výsledek. Strávili jsme na veletrhu celý den a jsem strašně rád, že jsme si tady vyměnili názory. My jako vláda samozřejmě děláme maximum a budeme nadále plnit náš program,“ slíbil premiér. Poděkoval také všem vystavovatelům a pochválil pořadatele za to, jak skvěle je veletrh zorganizován.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý souhlasil s premiérem, že Česká republika dnes patří k mimořádně stabilním zemím nejenom ekonomicky, ale i bezpečnostně.

„Má makroekonomické parametry, které nám další země mohou závidět, zlepšuje své postavení na mezinárodních finančních trzích a má nejnižší míru nezaměstnanosti nejenom v Evropě, ale mezi zeměmi OECD. A myslím, že máme také nejmenší počet stávek v zemích OECD, alespoň v roce 2017 tomu tak bylo,“ uvedl Dlouhý ve svém vystoupení a konstatoval, že úkol z roku 1989 – nastartovat přibližování se k vyspělé Evropě – byl přes všechny omyly a nedostatky splněn. Naopak kritizoval fakt, že nůžky rozdílu reálných mezd mezi námi a Německem se uzavírají jen velmi pomalu. „Nedovolili jsme utržení mezd od produktivity, nicméně máme-li být zemí budoucnosti, naše společnost čeká, že hospodářská politika vlády, ale i práce nás všech povede k tomu, že produktivita poroste rychleji a tak, aby umožnila rychlejší růst reálných mezd,“ prohlásil Vladimír Dlouhý. Současným úkolem podle něj je posunout se výše v globálním ekonomickém řetězci, zvýšit doma generovanou hodnotu přidanou zpracováním a zvýšit celkovou životní úroveň obyvatel. Na závěr poděkoval přítomným podnikatelům, kteří se zasloužili o to, kam se Česká republika za 30 let demokracie dostala. „Chtěl bych poděkovat také vedení veletrhu, které činí všechno pro to, aby hospodářská politika v kombinaci s prací vás podnikatelů vedla k tomu, že skutečně zavedeme veškeré moderní technologie a uděláme průnik do oblastí umělé inteligence, digitalizace a robotizace. Ale jde také o to, aby se změnilo celkové vnímání nových technologií v naší zemi, a věřím, že tento veletrh k tomu přispěje,“ myslí si prezident Hospodářské komory.

Posledním řečníkem slavnostního zahájení MSV 2019 byl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. K výčtu úspěchů naší země v podání premiéra Babiše přidal ještě další: „Jsme na 90 procentech životní úrovně v Evropské unii a blíží se moment, kdy za námi budou Španělé a Italové, což je skvělá zpráva.“ Zdůraznil, že věří naší zemi a našim úspěšným lidem, a připomněl úspěchy českých firem. Jejich úspěšnost podle Jaroslava Hanáka potvrzuje také letošní soutěž Zlatá medaile MSV, jejíž vítězové byly slavnostně vyhlášeni v průběhu večera. Výsledky soutěže najdete zde. Tato ocenění mají podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy stejnou váhu jako olympijské medaile.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše