MOBITEX

Nábytkářský průmysl loni v ČR rostl, riziko je kůrovcová kalamita

Nábytkářský průmysl v Česku loni rostl již osmým rokem v řadě. Vyplývá to z analýz, které má k dispozici Klastr českých nábytkářů (KČN), přestože ještě nejsou k dispozici přesné údaje Českého statistického úřadu. V roce 2017 činily tržby 36,3 miliardy korun. Letos se očekává stabilizace trhu po postupném zvolňování tempa růstu. Rizikem pro firmy je společně s možným ochlazením ekonomiky také kůrovcová kalamita, kvůli které není na trhu dostatek tuzemského dřeva z listnatých stromů. Navíc se stále častěji vyžaduje certifikace FSC a takového dřeva je v ČR nedostatek, řekla ČTK na zahájení brněnského veletrhu Mobitex předsedkyně KČN Lucia Haraslínová.

Fotogalerie z MOBITEXu zde

K loňskému růstu pomáhal i stále rostoucí export. "Největší část vývozu činí jednotlivé části nábytku, exportujeme rovněž kovové součásti, lékařský nábytek a sedačky. Rozhodujícími vývozními destinacemi jsou Německo, s velkým odstupem následuje Slovensko a Francie," uvedla Haraslínová. Podle odhadů úměrně exportu rostl i dovoz, v němž dominují Polsko, Německo a Čína.Do budoucna však některé firmy, ač je nyní jejich situace díky konjunktuře dobrá, hledí s drobnými obavami kvůli očekávanému ochlazení ekonomiky a právě i kvůli kůrovcové kalamitě. "Není pravda, že zpracovatelský průmysl na kůrovcové kalamitě profituje díky přebytku hmoty a poklesu cen. Ideální pro firmy je stabilita na straně nákupu i prodeje. Smrkové dřevo, navíc kalamitní, je použitelné pouze pro výrobu některých deskových materiálů. Kvalitního smrkového dřeva a dřeva z listnatých stromů je naopak na trhu nedostatek," řekla Haraslínová. Proto firmy uvažují o dovozu, jenž výrobu prodražuje.

Problém české produkce dříví je také nedostatečné množství lesů s FSC certifikací, na kterou odmítají přistoupit především Lesy ČR, které spravují polovinu všech lesů v ČR. "V nábytkářském průmyslu se přitom certifikace důrazně požaduje. Firmy jsou tak v době přebytku hmoty na trhu paradoxně nuceny dovážet ze zahraničí, kde na tento požadavek zareagovali pružněji," uvedla Haraslínová.Menším a středním českým firmám by mohly pomoct investice do automatizace a robotizace, která se zatím v nábytkářském sektoru příliš neprojevila. Ministerstvo průmyslu umožňuje žádat o dotace na technologické vybavení a výrobcům by to umožnilo odklonit se od sériové výroby k zakázkové a také uspořit pracovní sílu, které je nedostatek.S nedostatkem lidí se potýká devět z deseti firem. "Řeší to rekvalifikacemi i využitím pracovníků z Ukrajiny," uvedla Haraslínová. Radostná není ani situace v odborném školství a přes různé snahy státu, krajů i oborových asociací se situace nelepší. "Za 12 let ubylo 69 procent truhlářů a 80 procent čalouníků," uvedla Haraslínová.

Další aktuality z veletrhu

02. 03. 2019 MOBITEX Mladí čalouníci umí! Mistři republiky přijeli až z Liberce

Mistrovství ČR v oboru čalouník se konalo už poosmé, ale poprvé v rámci Stavebního veletrhu. Mladí čalouníci soutěžili v aréně pavilonu Z bok po boku s dalšími řemeslnými profesemi. Přihlížejícím divákům dokázali, že si poradí i s náročnou rekonstrukcí retro křesla.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše