Stavební veletrh Brno

Nepusťte si vedro k tělu. Dotace můžete nově získat i na vnější zastínění

Teploty vysoko nad třicet stupňů, to začíná být letní realita. Lidé se tropickým vedrům snaží bránit, jak se dá. Velkou pomocí může být venkovní zastínění, které dovede zmenšit žár, který se do domů či bytů dostává. Poptávka každoročně stoupá, mluví se o zhruba o 35 procentech. A půjde určitě ještě nahoru – venkovní zastínění se dostalo do programu Nová zelená úsporám. Je spojeno s příspěvky na zateplování.

„Podpora instalace venkovní stínicí techniky byla do programu NZÚ zařazena především proto, že ve výsledku přinese ještě větší energetické úspory. Může se jednat o předokenní žaluzie, rolety či slunolamy. Vhodně zvolená technika má tepelně izolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,“ vysvětlila důvody Lucie Früblingová, mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR.

Zájemci mohou dosáhnout na dvě dotace. „Požádat můžete současně s dotací na zateplení nebo s výměnou oken. Výše podpory činí pět set nebo tisíc korun za metr čtvereční stíněné plochy. Částka se liší dle způsobu ovládání stínicí techniky,“ poznamenala Štěpánka Lubinová ze Svazu podnikatelů ve stínicí technice. O radu mohou zájemci o venkovní zastínění požádat zástupce svazu i SPŽP na Stavebním veletrhu v Brně.

Menší podporu, 500 Kč/ m2 zastíněného okna, je určeno pro zaclonění manuálně ovládanými prvky. „Tím je myšleno jak mechanické, tak motorické ovládání například pomocí tlačítek a dálkového ovladače,“ upřesnila Lubinová. Vyšší částka 1000 Kč/ m2 zastíněného okna se týká stínicích prvků s automatikou.

Pomůže více prvků

Společnosti, která se stínící technikou zabývají, se na ještě vyšší zájem připravují. „Venkovní žaluzie jsou trendem a prodej každoročně narůstá. U nás to je zhruba o pětatřicet procent,“ popsal Petr Přichystal, šéf marketingu firmy Lomax. Experti na garážová vrata se věnují vniku i úniku tepla komplexně. „Na úsporu energie mají značný vliv hliníkové vchodové dveře, předokenní rolety a garážová vrata,“ shrnul Přichystal. Pro svoje venkovní žaluzie používají lamely převážně z oceli a hliníku.

O kolik stupňů se dá teplota v jinak rozpálené místnosti díky venkovnímu stínění, snížit, se přesně vyčíslit nedá. „Vliv má spousta faktorů - orientace domu, klimatické podmínky, počet slunečných dní, plocha oken,“ říká Přichystal s tím, že není problém je dodat novostavbě i staršímu domu. A doporučuje si pomoci automatickými systémy napojenými na chytré ovládání domácnosti.

Nejen co se týká stínicí techniky, jsou o 10 procent výš zvýhodněni obyvatelé Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje. „Toto extra zvýhodnění je vzhledem ke stavu znečištění ovzduší v těchto krajích,“ vysvětlila Lucie Früblingová ze SPŽP. 10 procent navrch se vztahuje na podporu v těchto podoblastech: A.0 až A.3 (tedy dílčí i komplexní zateplení), B.0 až B.2 (výstavbu domů), C.1 až C.4 (zdroje vytápění, solární systémy, fotovoltaické systémy, rekuperaci) a C.7. (využívání tepla z odpadní vody) a dále i na podporu na výstavbu zelených střech a podporu na instalaci stínicí techniky.

Foto: archiv Lomax

 

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše