Stavební veletrh Brno

O bezplatné poradenství Komínové asociace je velký zájem, letos bude na veletrhu k dispozici znovu

Stánek Komínové asociace – APOKS v pavilonu V opět poradí, podle čeho vybírat kotel, jak nejlépe ušetřit peníze za energie nebo jak se při vytápění chovat šetrně k životnímu prostředí. Na podrobnosti jsme ptali Ing. Waltera Sodomky, ředitele Komínové asociace – APOKS.

Loni měla poradna APOKS na Stavebním veletrhu Brno premiéru. Jaký o ni byl mezi návštěvníky zájem a co je nejvíce zajímalo?

Náš premiérový ročník plně splnil naše očekávání a ukázal, že v jihomoravském regionu je veliký zájem o efektivní, bezpečné a ekonomicky přívětivé vytápění. Naši odborníci zodpověděli mnoho drobných dotazů a poskytli přes 50 komplexních konzultací. Vzhledem k tomu, že díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a programu EFEKT jsou veškeré konzultace zdarma, strávili u nás někteří návštěvníci veletrhu i hodinku svého času. Nejčastěji jsme konzultovali na téma vytápění (kotlíkové dotace, výměna spotřebičů na uhlí za moderní kotle, peletové spotřebiče apod.), dále byly častým tématem komíny (kontroly, revize, rekonstrukce) a jejich bezpečnost, obzvláště v moderních stavbách a dřevostavbách. Řešili jsme i další dotazy z oblasti energetiky, případně vlivu spalovacích procesů na životní prostředí.

Jak to bude probíhat letos? Chystáte nějakou změnu, nebo bude mít vaše účast stejný rámec jako loni?

I letos zveme návštěvníky veletrhu do bezplatného poradenského centra, kde budou moci konzultovat své problémy. Nově se chceme více zaměřit na optimalizaci provozu již instalovaných spotřebičů a přinést návštěvníkům veletrhu více informací o vlivu nesprávného spalování na kvalitu ovzduší. Jinými slovy budeme radit, jak topit efektivně a co nejšetrněji k životnímu prostředí.

Je veletrh také příležitostí kontaktovat odborníky a profesionály ve stavebnictví? Připravujete např. odbornou přednášku?

Jak s oblibou říkají sportovci: "Tak určitě". Stavební veletrh vždy přitahuje zajímavou paletu odborníků a nás upřímně těší jejich zájem a snaha spolupracovat s námi na společných tématech. Velikou výhodou veletrhu je, že se můžeme všichni potkat na jednom místě, aniž by nás rušily různé povinnosti, takže máme k dispozici prostor pro vzájemnou debatu. Opět chystáme pro návštěvníky veletrhu přednášku, letos na téma: „Komín a kotlíkové dotace v nízkoenergetickém a pasivním domě“. Přednáška je určená odborné i laické veřejnosti.

Je pravda, že počet požárů komínů u nás v posledních letech roste? Jakou nejčastější chybu z hlediska požární bezpečnosti lidé dělají?

Nedá se zcela obecně říci, že by se počet požárů zaviněných komínem, nebo lépe obecně spalováním, limitně zvyšoval. Systém revizí a kontrol spalinových cest je funkční a slouží jako účinná prevence. Požární riziko je tedy větší tam, kde tyto zákonem dané požadavky nejsou splněny, tedy v případě, kdy komíny (spalinové cesty) nejsou kontrolovány. Největší chybou je tedy neprovádění pravidelných kontrol komínů. Pokud se k absenci kontroly připojí i nevhodné palivo, nevhodný provoz spotřebiče a podobně, je samozřejmě pravděpodobnost požáru větší.

Co je ta vůbec nejdůležitější informace, kterou byste i prostřednictvím veletržní poradny rád rozšířil mezi návštěvníky?

To nejdůležitější je nebát se zeptat a konzultovat. Je třeba si uvědomit, že nestačí jen vybrat si a instalovat inovovaný produkt, je třeba výběr, instalaci a provoz OPTIMALIZOVAT, a právě tato optimalizace často z řešení jaksi vypadne. Přitom pouze optimálně řešený systém vytápění, správně navržený komín a přizpůsobení se potřebám a požadavkům uživatele umožňuje optimální, ekonomické a často i ekologické řešení vytápění. Nejen návštěva našeho stánku, ale návštěva celého brněnského veletrhu přinese množství nových užitečných informací.

Další aktuality z veletrhu

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše