GO a Regiontour

Poznávejte Holandsko z lodní paluby. Jak na to, prozradí Dutch Masters

Když Daniël Hagen potkával v Holandsku, kde žil v devadesátých letech, autobusy plné českých turistů, chopil se příležitosti a pro zábavu začal velkým skupinám dělat průvodce. Nápad krátce na to vyústil v založení cestovní agentury. Brzy ho ale napadlo, že by Češi mohli objevit zdejší krásy i jinak – na lodi. A tak se začal specializovat na vnitrozemskou lodní plavbu, a jen v loňském roce vyvezl do „země tulipánů“ na tři a půl tisíce lidí. Je schopen vymyslet plavbu na míru komukoliv.

Na brněnských cestovatelských veletrzích GO a Regiontour 2020 bude Hagen za Dutch Masters a projekt Holandsko na lodi prezentovat pobytovou dovolenou na lodi, kterou si lidé skrz agenturu půjčí a v Holandsku i sami řídí. „Oslovit návštěvníky veletrhu není tak jednoduché, proto jsem pro tento rok vymyslel, že na výstaviště ke stánku umístíme devítimetrovou motorovou loď, kterou si lidé budou moci prohlédnout i zevnitř,“ popsal nadšeně Hagen. Mimo to chystá i zábavnou výuku vázání lodních uzlů pro děti.

Hagen o sobě rád prohlašuje, že je největším znalcem Holandska a severu Belgie, což zúročil i při spolupráci na tvorbě pořadu Bedekr pro Českou televizi.

Narodil se v Amsterdamu, ale největší část života prožil v Čechách, proto mluví dobře česky i holandsky. To mu dalo základ propojit tyto dvě země už pár let po Sametové revoluci. „Na začátku devadesátých let začali do Holandska jezdit první turisté v autobusech, ale čeští průvodci nevěděli, která bije. Neznali místo ani neuměli jazyk, a to se kvalitě zájezdu docela odrazilo,“ vzpomíná Hagen. Nejdřív jen sám provázel turisty, po založení agentury pořádal i několikadenní zájezdy. Jen to mu ale brzo přestalo stačit, a když ho kontaktovali budoucí obchodní partneři a kamarádi, zda by nechtěl Čechy přesvědčit, aby jezdili do Holandska za plavbou, nadšeně souhlasil. V roce 1997 tak společně vypravili první loď, druhý rok jich bylo už skoro třicet a dnes je to mezi čtyřmi a pěti stovkami ročně.

Lidé, kteří mají o plavbu zájem, si mohou na webu společnosti vybrat z různých velikostí lodí podle svých preferencí. Zajímavostí je, že na žádnou nepotřebují speciální průkaz ani kapitánské zkoušky, na ty menší ani zkušenosti s řízením lodi. Dutch Masters nicméně nabízí cvičné plavby v Praze na Vltavě. Ty mohou trvat od dvou až do šesti hodin podle náročnosti. „I když školení na část lodí není povinné, stejně to v 90 % lidé nechtějí riskovat a před plavbou si na ně zajdou. Řízení lodě není těžké, jen specifické,“ upřesnil Hagen.

Agentura dále poskytuje k plavbě doporučené plavební trasy, plavební manuál a výukové filmy. „Není to jenom o tom, aby nám lidé dali peníze a my jim za ně dali loď. Chceme je i vzdělávat a skutečně je pro plavbu nadchnout,“ vysvětlil firemní filozofii. Oslovit se snaží hlavně rodiny s dětmi, ačkoliv je to občas obtížnější. „Češi jsou takoví Holanďané východní Evropy, ta mentalita opravdu podobná. Jsou třeba více naklonění aktivní dovolené než třeba Slováci. Stále jsou ale poměrně konzervativní a potřebují přesvědčit. A to nejlépe od přátel, kteří už podobnou plavbu absolvovali,“ uzavírá Hagen.

Foto: archiv Dutch Masters

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše