GO a Regiontour

„Přivezeme cestovatelské hvězdy a také obě tatrovky, kterými cestovali legendární Hanzelka a Zikmund“

Stejně jako se blíží cestovatelské veletrhy GO a Regiontour, stejně tak finišuje cestovatelský veletrh Go Kamera. Letos poprvé se odehraje přímo v pavilonu P a jeho šéf Rudolf Švaříček se i proto na něj hodně těší. Ale samozřejmě hlavně kvůli všem cestovatelům a dobrodruhům, které se pro letošní ročník podařilo získat.

Jaký bude nadcházející festival GO Kamera?

Hlavní téma tvoří Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, nejslavnější čeští cestovatelé. Před jejich výkony smekáme. Cestovatelská legenda si hold zaslouží. Miroslav Zikmund 14. února 2019 oslavil neuvěřitelných 100 let! Téma HZ festival správně startuje. Slavnostní zahájení umocní legendární příběh Hanzelky a Zikmunda. Miroslav Zikmund je stále ve slušné formě. Mluvil jsem s ním včera, opět těšil vyzrálou moudrostí a skvělými reakcemi. Z jeho Zlína přijedou zásadní osobnosti, povypráví o archivu HZ a dalších zajímavostech. Slavný řidič Karel Loprais zavzpomíná na přítele Mirka. Městské divadlo Zlín přiveze hru Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. HZ je věnován i blok Petra Horkého a Mirka Náplavy, já také oživím společné silné prožitky s M. Zikmundem. Programový dvojblok dostanou HZ v neděli, kdy se představí silný tandem Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha s filmem Cesta jako žádná ze sta – Po stopách HZ. Téma obohatí i Vojta Nedvěd, kameraman filmu.

 Co je největším tahákem festivalu?

Podařilo se unikátně zajistit obě originální Tatry H+Z, které jely slavnou cestu kolem světa. Poprvé obě legendární Tatrovky vystaveny společně! Tahákem je výstava H+Z i další zajímavé expozice.

Jaké jsou hlavní hvězdy?

Mega star je určitě rakouský Petr Habeler. Nezapomenutelný tandem Messner – Habeler jako první vystoupil na Everest bez přídavného kyslíku. S výjimečným horalem a stále pozitivně naladěným správným chlapíkem lze s naší CK Livingstone dokonce vyrazit v příštím roce na věhlasný Snowman trek do Bhútánu. S Radkem Jarošem plánujeme po Africe jako následnou akci Indonésii a Novou Guineu s logisticky nejtěžší a nejzajímavější horou světa, Carstensz. Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal nás provede Skandinávií na festivalu i poté na Velikonoce lyžařským Švédskem. Ondra Ruml umí na podiu neuvěřitelné věci. S ním i jeho kubánskou partnerkou si užijeme exotickou Kubu. Jitka Čvančarová se mnou byla v Tibetu, nyní má za sebou natáčení filmu Nabarvené ptáče. Na Václava Marhoula, režiséra tohoto výjimečného filmu, se těším možná nejvíce. Ani Jirka Kolbaba nikdy nezklame. Připravujeme další netradiční výpravu, kam se lze také přidat! Lahůdkou festivalu je bylinkář Láďa Kříž. Mistr světa v karate léčil i Karla Gotta... Nejlepší horolezkyně Dina Štěrbová přiveze aktuální novinky z její nemocnice v Pákistánu. Potěší i režiséři Igor Chaun a Viliam Poltikovič, herečka Jana Paulová, či hudebníci Pjer la Šéz od Jardy Duška a Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp…

Na jaké výstavy se můžeme těšit?

Dominantu tvoří expozice HANZELKA – ZIKMUND. Zajistili jsme slavné originály Tatrovky, se kterými projeli HZ cestu kolem světa. Z muzea Tatry Kopřivnice a od Karla Lopraise přivezeme opravdu skvosty. Návštěvníci si budou moci osahat vozidla, která dojela až do nejvzdálenějšího Japonska. Výstavu HZ doplní i obří masky z Indonésie, rituální totemy Nové Guineje, slavné papuánské amulety… Dobrou výstavu tvoří snímky horolezecké legendy Diny Štěrbové. Upoutá i atypická expozice mých snímků Tichomoří se skoky odvážných šílenců z obřích věží, přivázaných jen liánami ke kotníkům.

Věřil jste v době vzniku festivalu, že přeroste v trvalku?

Je příjemné, že se festival rozrostl v největší cestovatelskou akci u nás. Ve čtyřdenním bloku přednášek se vystřídá největší počet zajímavých osobností. V sobotu a v neděli jde o dvanáctihodinový maraton besed s promítáním. Návštěvník si vybírá ze dvou sálů. Osou je vyprávění zajímavých osobností - horolezci, filmaři, režiséři, spisovatelé, novináři, sportovci… Autoři filmů jsou vždy přítomni, klíčové jsou jejich postřehy.

Který ročník byl pro festival zlomový?

Nadcházející. Stěhujeme se do nových lepších prostor v pavilonu P, přímo u hlavního vstupu do areálu. Budeme blíže veletrhu GO a Regiontour. Vylepšená lokace umožní i bezbariérový vstup. Vše je „navoněné“, kompaktnější. Důležitý byl i první ročník, kdy se festiválek rodil...

Zažila někdy akce ohrožení?

V době, kdy všichni skloňovali slovo krize, byl další průběh otazníkem. Každý nový ročník naštěstí svědčí o lichých obavách. Lidí přichází více, nadšené reakce a silné emoce tvoří nejlepší vizitku.

Každoročně stoupá počet hostů i návštěvníků. Čím to je?

Festival děláme s šikovnou partou nadšenců. To dává akci život a potřebný dech. Máme za sebou mezinárodní hvězdy typu slavného Dänikena, Habelera, Diembergera… Slovutný Peter Habeler se k nám vrací už potřetí.

Mění se tým, který za GO Kamerou stojí?

Vše podstatné tvoříme s partou CK Livingstone. Mám štěstí na báječné lidi kolem sebe. Po celý život, profesně i osobně. Cestovatelský zápal je naštěstí přenosný, pomáhají další správní. Nejsme velký profi tým, který se festivalům věnuje cíleně. Prioritou je cestování. Poznávání nových míst nás stále baví…

Čím je specifická letošní akce?

Fantastická je bohatost programu. Přivítáme zajímavé zahraniční osobnosti. Od nejvyšších hor světa po Markétu Kutilovou s Kurdistánem a charitu Lékaři bez hranic se skvělým Tomášem Šebkem.

Na jaké atrakce se můžeme těšit?

Rozhodně na obě Tatry cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, které najdou návštěvníci v pavilonu P. Obohatí je originální výstavy. Máme připraveno netradiční pohoštění v podobě exotických jídel. Návštěvníci ochutnají vyhlášené kubánské rumy nebo kávu Bwindi Orphans. Dále se soutěží o fotoaparát Olympus a další atraktivní ceny. Takže kdo tak ještě neučinil, přihlaste také své knihy, filmy či fotografie! Losují se hodnotné výhry i z řad návštěvníků.  Lákavé ceny dodá outdoorový High Point, Jota i CK Livingstone.

Co plánujete po festivalu?

Užijeme si zajímavé osobnosti i v brněnském Divadle Husa na provázku. Čtvrtky v únoru a březnu se těšte na silné příběhy. A Cestovatelské středy v Národním muzeu vstupují do silné 11. sezony. Moderování obou pořadů si opravdu užívám. 

Co chystáte dalšího?

Velkou výstavu Tam tamy času – Nová Guinea otevřeme v únoru v Liberci. Odráží společnou knihu autorského kolektivu J. Hanzelka – M. Zikmund – M. Stingl – R. Švaříček. Důraz klademe na Miroslava Zikmunda. Snad se podaří vydat první tuhle rekordní knihu i nově v audio verzi. Bude to první kniha H+Z audio…

Kterou osobnost chcete získat příště?

Sníme o Messnerovi, snad to v některém ročníku klapne. Potěšil byl i hvězdný Chris Bonington…

Jak se mění vztah k cestování?

Vášeň cestování neslábne, kouzlo silné drogy stále funguje. Motivuje, inspiruje, vzdělává, seznamuje, posouvá obzory. Zkuste to také! Třeba s CK Livinstone. Hlavně však navštivte festival GO Kamera, letos nově v pavilonu P. Akce opět trefuje mé narozeniny. Oslavme je společně!

A na závěr – odkud jste se vrátil a kam odlétáte?

Právě jsme přiletěli z dalšího natáčení šamanismu pro Českou televizi. Namibie, Botswana, Zambie a Zimbabwe přinesly silné momenty. 20.12. odlétáme s Radkem Jarošem do horské Afriky za dalšími vrcholy Koruny planety. Čeká Kongo, Rwanda, Uganda a Tanzánie. Přiletět máme těsně před festivalem 13.1. Bude to opět našlapané! Stejně jako celý parádní festival…

Foto: archiv GO Kamera

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše