Cosmos Discovery

Projdete vesmírnou stanicí, kokpit raketoplánu nebo zažijete výcvik kosmonautů

Přijďte na brněnské výstaviště poznat dobývání vesmíru. V pavilonu C je největší putovní kosmonautická výstava světa Cosmos Discovery. Velkolepá a výpravná expozice byla vytvořena ve spolupráci s americkou agenturou NASA a muzeem Cosmosphere. Více než 200 originálních exponátů mapuje zásadní kroky a vývoj cesty člověka do vesmíru.

Na výstavě Cosmos Discovery návštěvníci vstoupí na orbitální stanici MIR, kde zažijí uměle navozený stav bez tíže. Nahlédnou do kokpitu raketoplánu Columbia i ruské lodi Sojuz, která dodnes zajišťuje přepravu kosmonautů na orbitální stanici ISS. Nechybí mise Apollo, včetně měsíčního vozidla Lunar rover a kapitánského modulu Apollo. Dojemné jsou první kroky do vesmíru a jejich zvířecí hrdinové Lajka a Enos.

Výstava podává jasný a srozumitelný obraz vývoje kosmonautiky v USA, ale i v Sovětském svazu. Zastoupena je samozřejmě i česká stopa ve vesmíru, protože nejen Vladimír Remek letěl před 40 lety do kosmu. České výzkumné ústavy i soukromé firmy se podílí na kosmických letech i dnes.

Prohlídka výstavy: https://youtu.be/ASIPHrOjvB0

Výstava prezentuje i zcela jedinečné exponáty, které díky utajení technologií, nesměly být dlouho zveřejněny. Jedním z takových exponátů je originální tryska americké rakety Saturn V, která dopravila loď Apollo na Měsíc. Tryska musela odolat teplotám vyšším, než je bod tání železa. Hned vedle ní je obrovský model rakety Saturn V, která je ve své reálné velikosti vyšší než 100m. Pro fanoušky je nesmírně zajímavá i originální část řídicího střediska v Houstonu, dva původní kontrolní pulty, které sloužily k řízení letů v programech Gemini a Apollo. Na pultech dosud zůstaly původní nálepky a originály i kopie nejrůznějších „taháků“ letových kontrolorů.

Na více než 2000 m2 návštěvníci uvidí reálné exponáty, které se vrátily z kosmu, mnoho fotografií a detailních popisů, které potěší fanoušky a odborníky. Návštěvníci například projdou kokpitem raketoplánu, nahlédnou do návratových kabin kosmických lodí, poznají prostředí řídícího centra v Houstonu, uvidí skutečné umělé družice a mnoho dalšího. Výstavu doplňují originální skafandry, helmy, rukavice, ale také spodní prádlo, hodinky, fotoaparáty nebo třeba jídlo kosmonautů. Díky tomu návštěvník pozná, jak náročné podmínky pro člověka v kosmu jsou.

Cosmo Camp nabízí výcvik kosmonautů a 3D realitu pro všechny malé i velké návštěvníky.

"Chceme vzít návštěvníky do vesmíru. Ukázat jim nejen technické detaily, ale pozvat je na palubu kosmických lodí a raketoplánů, tak aby výstava zaujala fanoušky a odborníky, ale také rodiny s dětmi," řekla k výstavě Havelková, zástupce pořadatelské agentury JVS Group.

 Každý návštěvník dostane u vstupu na výstavu audioguide (zvukového průvodce), který poskytne mnoho dalších informací a zajímavostí k jednotlivým exponátům. Zvukový průvodce je k dispozici také ve variantě pro děti, které se tak hravou formou seznámí s výstavou.

Celková doba návštěvy výstavy se odhaduje na zhruba dvě a půl hodiny.

Výstava potrvá pouze do konce srpna.

Vstupenky a více informací na www.cosmosdiscovery.cz

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše