Stavební veletrh Brno

Řemeslníci v akci

Tři, dva, jedna, start!“ Velká hodinová ručička na obrazovce doběhla malou a zvolání moderátora na pódiu v pavilonu Z doprovázené výrazným zvoněním odstartovalo šest mistrovství České republiky v soutěžích odborných dovedností. V jednotlivých částech pavilonu Z se pustili do práce mladí klempíři, pokrývači, tesaři, kominíci, čalouníci a instalatéři. Od této chvíle budou soutěžní dvojice přímo na místě plnit různé praktické úkoly. V pátek ti nejlepší získají mistrovské tituly.

Na místě vše sleduje nejen odborná porota, ale i reportér s kamerou. Slibuje, že v každou celou hodinu navštíví dvě stanoviště a zprostředkuje návštěvníkům pavilonu atmosféru jednotlivých soutěží formou živě přenášených rozhovorů. Na úvod se zastaví u instalatérů, bojujících o titul v rámci soutěže „Učeň instalatér 2019“, kterou pořádá Cech topenářů a instalatérů České republiky. „V našem největším sektoru za hlavním vchodem vpravo se pracuje na plné obrátky,“ komentuje reportér zdejší dění a předává slovo Zdeňkovi Měřinskému, který dohlíží na jednotlivé úkoly. „Letošního 22. ročníku se účastní 27 soutěžících z celé republiky. Jsou to žáci, kteří vítězně prošli krajskými koly a nyní se utkají v devíti disciplínách. Včera psali testy a nyní je čekají praktické úkoly, jako je například pájení mědi, montáž plastů a uhlíkové oceli, montáž topného tělesa a další. Každý soutěžní úkol musí splnit v daném časovém limitu,“ vysvětluje Zdeněk Měřinský.

Kamera se bleskurychle přesunuje na druhé stanoviště. Zde začíná souboj devíti družstev kominíků, jejichž úkolem je zvládnout výstavbu komínů i montáž spotřebičů. Mezi soutěžícími jsou nejen Češi, ale i dva týmy z Polska. Mezinárodní zastoupení má také soutěž čalouníků, kdy mezi devíti týmy je i jeden slovenský. „U klempířů bojuje 6 družstev, u pokrývačů 4 družstva a u tesařů 8. Družstva jsou dvoučlenná a soutěžící nesmí být starší dvaceti let,“ dodává Miloslav Knapil ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy, která je jedním z pořadatelů mistrovství i akce nazvané Mistři všedních dnů.

Všechny soutěže s výjimkou soutěže čalouníků jsou součástí přehlídky České ručičky, jejíž myšlenka vznikla před 11 lety právě na této škole s cílem zviditelnit řemesla a přilákat mladé lidi ke studiu učňovských oborů. Za dobu svého trvání se České ručičky vyprofilovaly v největší přehlídku na podporu řemesel v České republice. „Za tuto dobu jsme v 22 oborech předali 211 ocenění nejlepším řemeslníkům, kteří pocházejí z 90 středních škol ze všech krajů České republiky,“ uvedl dnes při zahájení ředitel školy Josef Hypr. Společně se zástupci Hospodářské komory České republiky, Střední školy polytechnické Brno na Jílové ulici i Veletrhů Brno dnes popřál úspěch všem soutěžícím. Vyjádřil také naději, že mladí lidé zůstanou věrní svému oboru. „Řemeslníků ubývá, ale lidé, kteří budou chtít pracovat a zdokonalovat své řemeslo, budou vydělávat velice slušné peníze,“ zmínil mimo jiné ve svém vystoupení.

V pavilonu Z se kromě soutěžících představují desítky firem, které se školami spolupracují a pomáhají budoucnosti českých řemesel. Program na pódiu doplňují hudební a zábavné show jihomoravských středních a uměleckých škol a v rámci odpočinkových zón jsou připraveny různé aktivity pro děti včetně skákacího hradu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše