GO a Regiontour

Technické muzeum se chystá na stoleté výročí slova robot

Stálým vystavovatelem brněnských veletrhů GO a Regiontour je brněnské Technické muzeum. Nejinak tomu bude i v blížícím se ročníku a návštěvníci se mají na co těšit na brněnském výstavišti v lednu i v celém roce 2020.

Nejen nabídku současných výstav, ale i další plány, které v letošním roce připravuje, představí Technické muzeum v Brně v rámci veletrhu Regiontour 2020. Zájemci se dozvědí více o výstavách, jež muzeum otevřelo v závěru roku 2019 i o těch nových, které chystá. Seznámí se s nabídkou programů pro rodiče s dětmi, dozvědí se novinky o památkách, které muzeum spravuje a o programech, jenž se v jejich areálech uskuteční během roku.  Nebude chybět  ani  nabídka pro školy (například dílny pro různé věkové kategorie a podobně), kdy na dotazy odpoví přímo odborní pracovníci muzea. Samostatný stánek Technického muzea v Brně bude otevřený od 16. do 19. ledna po celý čas trvání Regiontouru. Pracovníci muzea budou i na stánku Ministerstva kultury České republiky, zřizovatele brněnského Technického muzea.

V tomto roce muzeum chystá  kromě menších výstav dvě zásadní: od června se uskuteční další ročník mezinárodního bienále studentského designu DESIGN.S 2020, který se zaměřuje zejména na průmyslový a produktový design, jenž vzniká na vysokých a středních školách nejen v České republice, ale i v zahraničí a na podzim muzeum otevře výstavu velkého rozsahu s názvem ROBOT2020. Tento projekt představí historický vývoj robotiky až po současnost s mírným přesahem do budoucnosti.

Orpheus a Morpheus

TMB na něm spolupracuje s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Na veletrhu si kromě jiného budou moci návštěvníci prohlédnout roboty Orpheus a Morphus z vědecké laboratoře Vysokého učení technického v Brně (čtvrtek až sobota).

„Tito roboti budou součástí připravované výstavy ROBOT2020,“ říká profesor Luděk Žalud z VUT a upřesňuje: „Pro tuto výstavu mimo jiné připravujeme další dva roboty, které oblečeme do nového hitech designu a na podzim v muzeu doslova ožijí - budou spolu i komunikovat.“  Dále si budou moci návštěvníci prohlédnout robot typu SCARA (Selective Compliant Articulated Robot Arm, selektivní kompatibilní kloubové robotické rameno). „Roboty typu SCARA představují jednu z důležitých tříd  průmyslových robotů a jsou široce používány ve výrobě elektroniky, v montáži a dalších oblastech průmyslové automatizace,” představuje tento typ docent  Robert Grepl z VUT.

Vystavený robot americké firmy JANOME ukazuje díky odstranění krycích plechů mechaniku jednotlivých kloubů a pohonů. Perličkou určitě bude robot Josef, hlavní postavička ze hry Machinarium (což je ve světě známá point-and- click adventura  české nezávislé herní společností Amanita Design).

Zábavné kvízy

Od čtvrtku do soboty (včetně) se budou moci zájemci u robotů Orpheus a MorpheusS setkat přímo s odbornými pracovníky vědecké laboratoře VUT, a to ve čtvrtek a v pátek od 13.00 do 16.00 a v sobotu pak od 10 do 16 hodin. Mimo to bude na stánku TMB v rámci Ministerstva kultury ČR připravený zábavný kvíz na téma robot. Vylosování výherců se následně uskuteční v daných dnech přímo u obou robotů
na samostatném stánku TMB za asistence vědeckých pracovníků VUT vždy ve 13.30.

Dalších kvízů o ceny s trochu jinou tématikou se budou moci návštěvníci zúčastnit na samostatném stánku TMB. Vylosování se bude konat ve čtvrtek, pátek a sobotu vždy v 11.30 a v 15.30. V neděli, kdy je otevírací doba veletrhu zkrácena, se vylosování těchto kvízů uskuteční ve 13.00.

Retrogaming

Velkou část expozice zabere představení projektů, na něž je možné zajít do Technického muzea již dnes. Zájemci se dozvědí bližší informace o výstavách Železná opona 1948 - 1989 nebo V těžkých dobách 1918 – 1919. Druhá jmenovaná popisuje boje při vzniku hranic nově vzniklé Československé republiky. Velice atraktivní je Retrogaming, tedy projekt věnovaný „paření“ počítačových her v letech 1980 až 1995, a určitě táhne i svými doprovodnými programy.

Technické muzeum se zaměří i na své mimobrněnské památky. „A jako v minulých letech budou také na stánku Technického muzea v Brně připravené soutěže o vstupenky a další drobné předměty,“ dodala Šárka Motalová.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše