GO a Regiontour

Thajsko pod drobnohledem: Nechejte se unést chutí

Thajská kuchyně je vyhlášená snad po celém světě. Jídlo v jednotlivých regionech Thajska se lehce liší recepturou i chutěmi. Říká se, že nejpálivější jídlo je v Jižním Thajsku. Co rozhodně doporučují ochutnat zástupci státní thajské centrály cestovního ruchu? Také nabádají k ochutnávání přímo na ulici, neprohloupíte. Michelinskou hvězdu totiž mimo jiné získal malý stánek s nudlemi Phad Thai v Bangkoku.

Každý thajský pokrm v sobě snoubí několik zdánlivě nekombinovatelných chutí – sladké, pikantní, slané, kyselé a hořké. Některé kombinace znějí zvláštně, ale základem thajské kuchyně jsou čerstvé ingredience a koření, čerstvě rozdrcené v hmoždíři.

Typická pro thajskou kuchyni je rýže a k tomu variace zeleniny, masa (vepřové, hovězí, kuřecí, ryby). Thajci mají také výborné polévky (Tom Kha, Tom Yam) a pikantní zeleninové saláty.  Vyhlášené jsou různé druhy curry omáček. Nemají v podstatě nic společného se žlutým kari, které znáte z české kuchyně a rozhodně doporučujeme.

Výborné jsou čerstvé ryby a mořské plody. Nesmíme zapomenout na čerstvé ovoce. Osvěžujícímu ovocnému mango koktejlu se máloco vyrovná, snad jen vychlazený čerstvě otevřený kokos plný kokosové vody.

Thajská kuchyně převzala i různé úpravy nudlí, například v polévce, smažených s masem, ve studeném salátu s mořskými plody. Určitě nemůžeme zapomenout na dezerty. Zřejmě nejznámější je „Mango sticky rice“ - sladká rýže s kokosovým mlékem, která se podává s čerstvým lahodným mangem. A až budete mít možnost, dejte si u některého ze stánků tradiční palačinku „rotti“.

Na all inclusive zapomeňte

Pobyty all inclusive v Thajsku nehledejte. A i kdyby zde byly, doporučujeme spíše místní restaurace s pravým thajským jídlem než uniformované hotely. Nebojte se dát si něco klidně i u stánku na ulici. Thajský „street food“ (pouliční stravování) je jedno z nejlepších na světě. Víte, že michelinskou hvězdu dostal v Bangkoku právě malý stánek, který dělá skvělé nudle Pad Thai?

Jestli máte raději luxus, vydejte se do jednoho ze Sky Barů v Bangkoku, kde vás čeká jak skvělý kulinářský zážitek, tak neopakovatelný výhled na noční Bangkok.

Jídlo na ulici je levnější, než v restauracích. Thajci rádi stolují společně a rádi se o jídlo dělí. Běžně objednají několik chodů doprostřed stolu a každý si dá na co má chuť. Pokud vás thajská kuchyně okouzlí, můžete se zúčastnit některého z kurzů vaření a zkusit si uvařit thajské jídlo pak i doma po návratu z dovolené. Základní suroviny k vaření jsou relativně snadno dostupné i v Česku.

Foto: archiv Tourism Authority of Thailand

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše