URBIS SMART CITY FAIR

Tři Zlaté medaile URBIS 2019 pro chytré výrobky

Inovativní kontejner na oděvy TUČŃÁK od společnosti TextilEco, a.s., plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba s názvem AnyRoute od firmy Umotional s.r.o. a řídicí informační systém RISII od dodavatele Herman systems, s.r.o. a vystavovatele Dopravní podnik města Brna, a.s. získaly Zlaté medaile URBIS 2019. Zástupci firem obdrželi ocenění na slavnostním večeru za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové a generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše.

Odborná komise navštívila všechny uchazeče v expozicích a nakonec se shodla na udělení dvou Zlatých medailí z dvanácti nominovaných návrhů, třetí medailisty vybral tým partnera soutěže - společnosti VDT Technology. První Zlatou medaili URBIS v kategorii Obce převzal Aleš Peka, vedoucí logistiky a technologie akciové společnosti TextilEco za inovativní kontejner na oděvy v designu tučňáka, navržený ve spolupráci se studenty VUT v Brně. Tučnák zaujal i tím, že mimo spolehlivou funkci sběrů oděvů, hraček a obuvi využívá solární energii a má i další užitečné funkce, například v oblasti přenosu dat, úschovy a vyzvedávání zásilek nebo bezpečnosti. „Jsme rádi, že kontejner tučňák zaujal návštěvníky veletrhu a že naše práce má smysl, zaznamenali jsme zájem o naše prototypy a máme i poptávky. Tady na veletrhu jsme objevili řadu zajímavých projektů a hodně zajímavé firmy, takže z tohoto hlediska jsme spokojení a mohu už teď říci, že zde určitě navážeme spolupráci,“ říká Michaela Náplavová z marketingového oddělení boskovické firmy.

V kategorii Města převzal Zlatou medaili Michal Jakob, zakladatel a ředitel společnosti Unimotional, za AnyRoute, plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba. Plánovač využívá technik umělé inteligence k tomu, aby občanům ušetřil čas a navrhnul jim vhodné trasy podle aktuální dopravní situace, kdy kombinuje možnosti MHD s dalšími alternativními prostředky včetně kola, taxi a dalších. Naplánované trasy mohou být kromě času optimalizovány na řadu dalších kritérií (např. cena, komfort, emise nebo zdravotní dopady) a zohledňují aktuální situaci v dopravním systému (např. zpoždění spojů MHD, volná parkovací místa či pozice sdílených kol) a osobní preference uživatelů. AnyRoute představuje ideální nástroj pro kraje a města, která hledají efektivní a moderní způsob, jak občanům na jednom místě představit všechny možnosti dopravy a maximálně jim tak usnadnit větší využívání udržitelnějších způsobů dopravy. „Jsme rádi, že jsme tuto cenu získali. Náš koncept je klíčový proto, že dokáže z bohaté škály dopravních prostředků doporučit uživatelům nejlepší možnost, jak se dostat do cíle jejich cesty, a to nejlépe tak, aby tam nemuseli jet autem a ulevili dopravní situaci ve městě. Produkt je výsledkem několikaletého firemního vývoje, který ještě navazuje na dřívější výzkum ve spolupráci s ČVUT v Praze,“ dodává Michal Jakob.

Třetí Zlatou medaili převzali zástupci Dopravního podniku města Brna v čele s generálním ředitelem Milošem Havránkem za Informační systém pro řízení městské hromadné dopravy v Brně a jejích podpůrných procesů, sestávajícího z řídicího SW Sprinter RISII, palubní informatiky jednotlivých vozidel a komunikačních rozhraní. „Ocenění nás samozřejmě těší, máme z něj velkou radost a trochu nás i překvapilo. Ale jsme moc rádi, že úsilí, které jsme tomu věnovali, ocenila kromě cestujících a našich zaměstnanců, kteří systém denně používají, i odborná veřejnost,“ dodává konstruktér Jan Havíř.

V druhé části večera byla zcela nově udělována cena ze směsi skla, magnetu a plastu SMART:ONE Innovative People. Získaly ji osobnosti ze zemí V4, které se podílely na čtrnácti mimořádných počinech. „Česká republika je pro Smart City malým trhem, podobně jsou na tom Slováci a Maďaři. Proto je nutné uvažovat o V4 trhu a tedy i jednotných standardech pro smart city a digitálních služeb v takovém území. Šíření této myšlenky V4 spolupráce je pro budoucí úspěch klíčové,“ uvedl mimo jiné na vyhlášení David Bárta ze CityOne.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše