Stavební veletrh Brno

Ušetřete s dotacemi na úsporné bydlení

Stavíte, rekonstruujete a přemýšlíte, jak ušetřit? Řekněte si o příspěvek z programu Nová zelená úsporám či Dešťovka a vylepšete svůj rozpočet i o statisíce korun. Na stánku Státního fondu životního prostředí ČR vám poradí, na co konkrétně můžete dotaci získat a kolik uspoříte. Dotace již pomohly k lepšímu bydlení desítkám tisíc domácností, připojte se k nim i vy!

Nová zelená úsporám přispívá na úspornější bydlení

Nová zelená úsporám je dotační program Ministerstva životního prostředí, který zajišťuje Státní fond životního prostředí ČR. Pomáhá s financováním částečného nebo celkového zateplení budov, s výměnou oken a dveří, se stavbou domů s nízkou energetickou náročností či s pořízením ekologických doplňkových zdrojů energie, jako jsou solární a fotovoltaické systémy. Příspěvek můžete získat i na některou z „eko“ vychytávek, ať jsou to zelené (vegetační střechy) či řízené větrání (rekuperace).

Dotace nově na zateplení svépomocí i výměnu starých kamen

O dotaci můžete požádat i v případě, že se do zateplení rodinného domu chcete pustit sami. Program vám nově přispěje na nákup materiálu, kvalitní projektovou dokumentaci a zajištění odborného dozoru. Z dotace můžete částečně uhradit venkovní stínicí techniku nebo vyměnit stará kamna za nový ekologičtější zdroj vytápění. Jednou z novinek je i příspěvek až 150 tisíc korun na pořízení fotovoltaického systému v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Kolik ušetříte 

U zateplení rodinného domu se pohybuje dotace z programu Nová zelená úsporám v průměru kolem čtvrt milionu korun a vyšplhat se může až na 550 tisíc korun. Výše příspěvku závisí na tom, kolik energie rekonstrukcí uspoříte a jaké energetické parametry bude budova mít. Pokud jde o novostavbu, u nízkoenergetického domu s rekuperací si přilepšíte o 150 tisíc korun, u pasivního domu o 350 tisíc korun a přidáte-li některý z obnovitelných zdrojů energie, například solární systém, vyšplhá se dotace na 450 tisíc korun.

Dešťovka uspoří desítky tisíc, nově i rekreačním domům

Pokud se potýkáte s nedostatkem užitkové vody a přemýšlíte, jak ušetřit za pitnou vodu, sáhněte po dotaci z programu Dešťovka. Je dostupná jak majitelům obytných domů, tak i těm, kteří trvale žijí v rekreačních objektech. Program finančně podporuje tři základní systémy – zachytávání dešťové vody na zalévání zahrady, systém zachytávající dešťovou vodu k zalévání a současně ke splachování toalet v domě a do třetice systém využívající přečištěnou odpadní, tzv. šedou vodu. Dotace vám může pokrýt až polovinu výdajů, což je podle zvolené varianty až 105 tisíc korun.

Kotlíkové dotace – poslední možnost získat až 127 500 korun na nový kotel

Již potřetí v řadě budou letos vyhlášeny v krajích tzv. kotlíkové dotace. Ministerstvo na ně z evropských fondů vyhradilo přes 3 miliardy korun, které domácnostem rozdělí jednotlivé krajské úřady. Dotace jsou určeny především těm, kteří dosud s výměnou starého kotle na pevná paliva váhali. Blíží se totiž termín, kdy budou muset být vyřazeny z provozu všechny kotle 1. a 2. emisní třídy. Dotace přispěje na nový kotel na biomasu, plynový kotel či tepelné čerpadlo, příspěvek je až 127 500 korun. Některé kraje otevřou příjem žádostí už na přelomu jara a léta.

Nevíte si rady? Poradíme na stánku SFŽP ČR č. 134 v pavilonu P

Pokud si nejste jisti, na co všechno můžete dotaci získat a co žádost obnáší, přijďte se poradit s odborníky Státního fondu životního prostředí ČR. K dispozici jsou vám po dobu veletrhu na stánku v pavilonu P a v ostatních dnech na 13 krajských pracovištích. Se svými dotazy se můžete obracet i na zelenou linku 800 260 500 (ve všední dny od 7.30 do 16.00) nebo na e‑mailovou adresu info@sfzp.cz.

www.novazelenausporam.cz

www.dotacedestovka.cz

www.sfzp.cz/kotlikove-dotace         

O SFŽP ČR

Státní fond životního prostředí ČR je státní organizace rezortu životního prostředí, která zajišťuje poskytování finančních podpor (dotací, půjček apod.) z vlastních zdrojů, ze státního rozpočtu nebo ze zdrojů Evropské unie pro oblast životního prostředí. www.sfzp.cz

Na Stavebním veletrhu vám bude k dispozici i spousta dalších bezplatných poradenských center – najdete zde poradenství ke všemu, co souvisí se stavbou a vybavením domu.

Foto: archiv SFŽP

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše