Stavební veletrh Brno

Ušetřete s dotacemi na úsporné bydlení

Stavíte, rekonstruujete a přemýšlíte, jak ušetřit? Řekněte si o příspěvek z programu Nová zelená úsporám či Dešťovka a vylepšete svůj rozpočet i o statisíce korun. Na stánku Státního fondu životního prostředí ČR vám poradí, na co konkrétně můžete dotaci získat a kolik uspoříte. Dotace již pomohly k lepšímu bydlení desítkám tisíc domácností, připojte se k nim i vy!

Nová zelená úsporám přispívá na úspornější bydlení

Nová zelená úsporám je dotační program Ministerstva životního prostředí, který zajišťuje Státní fond životního prostředí ČR. Pomáhá s financováním částečného nebo celkového zateplení budov, s výměnou oken a dveří, se stavbou domů s nízkou energetickou náročností či s pořízením ekologických doplňkových zdrojů energie, jako jsou solární a fotovoltaické systémy. Příspěvek můžete získat i na některou z „eko“ vychytávek, ať jsou to zelené (vegetační střechy) či řízené větrání (rekuperace).

Dotace nově na zateplení svépomocí i výměnu starých kamen

O dotaci můžete požádat i v případě, že se do zateplení rodinného domu chcete pustit sami. Program vám nově přispěje na nákup materiálu, kvalitní projektovou dokumentaci a zajištění odborného dozoru. Z dotace můžete částečně uhradit venkovní stínicí techniku nebo vyměnit stará kamna za nový ekologičtější zdroj vytápění. Jednou z novinek je i příspěvek až 150 tisíc korun na pořízení fotovoltaického systému v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Kolik ušetříte 

U zateplení rodinného domu se pohybuje dotace z programu Nová zelená úsporám v průměru kolem čtvrt milionu korun a vyšplhat se může až na 550 tisíc korun. Výše příspěvku závisí na tom, kolik energie rekonstrukcí uspoříte a jaké energetické parametry bude budova mít. Pokud jde o novostavbu, u nízkoenergetického domu s rekuperací si přilepšíte o 150 tisíc korun, u pasivního domu o 350 tisíc korun a přidáte-li některý z obnovitelných zdrojů energie, například solární systém, vyšplhá se dotace na 450 tisíc korun.

Dešťovka uspoří desítky tisíc, nově i rekreačním domům

Pokud se potýkáte s nedostatkem užitkové vody a přemýšlíte, jak ušetřit za pitnou vodu, sáhněte po dotaci z programu Dešťovka. Je dostupná jak majitelům obytných domů, tak i těm, kteří trvale žijí v rekreačních objektech. Program finančně podporuje tři základní systémy – zachytávání dešťové vody na zalévání zahrady, systém zachytávající dešťovou vodu k zalévání a současně ke splachování toalet v domě a do třetice systém využívající přečištěnou odpadní, tzv. šedou vodu. Dotace vám může pokrýt až polovinu výdajů, což je podle zvolené varianty až 105 tisíc korun.

Kotlíkové dotace – poslední možnost získat až 127 500 korun na nový kotel

Již potřetí v řadě budou letos vyhlášeny v krajích tzv. kotlíkové dotace. Ministerstvo na ně z evropských fondů vyhradilo přes 3 miliardy korun, které domácnostem rozdělí jednotlivé krajské úřady. Dotace jsou určeny především těm, kteří dosud s výměnou starého kotle na pevná paliva váhali. Blíží se totiž termín, kdy budou muset být vyřazeny z provozu všechny kotle 1. a 2. emisní třídy. Dotace přispěje na nový kotel na biomasu, plynový kotel či tepelné čerpadlo, příspěvek je až 127 500 korun. Některé kraje otevřou příjem žádostí už na přelomu jara a léta.

Nevíte si rady? Poradíme na stánku SFŽP ČR č. 134 v pavilonu P

Pokud si nejste jisti, na co všechno můžete dotaci získat a co žádost obnáší, přijďte se poradit s odborníky Státního fondu životního prostředí ČR. K dispozici jsou vám po dobu veletrhu na stánku v pavilonu P a v ostatních dnech na 13 krajských pracovištích. Se svými dotazy se můžete obracet i na zelenou linku 800 260 500 (ve všední dny od 7.30 do 16.00) nebo na e‑mailovou adresu info@sfzp.cz.

www.novazelenausporam.cz

www.dotacedestovka.cz

www.sfzp.cz/kotlikove-dotace         

O SFŽP ČR

Státní fond životního prostředí ČR je státní organizace rezortu životního prostředí, která zajišťuje poskytování finančních podpor (dotací, půjček apod.) z vlastních zdrojů, ze státního rozpočtu nebo ze zdrojů Evropské unie pro oblast životního prostředí. www.sfzp.cz

Na Stavebním veletrhu vám bude k dispozici i spousta dalších bezplatných poradenských center – najdete zde poradenství ke všemu, co souvisí se stavbou a vybavením domu.

Foto: archiv SFŽP