International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Kapalina, které stačí jen slza

Stane se – strojník to poplete a do obráběcího stroje nalije špatně řeznou tekutinu, nejdřív olej a do něj vodu. A je tu problém, složky se nesmíchají, všechno se musí vypustit, vyčistit a nalít kapalinu správně. Do takové šlamastyky se firmy nedostanou, když použijí Decocut H 0149 z řady Decoil firmy Deckenbach, s.r.o. Výrobek byl v klání o letošní Zlatou medaili Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Jde o ve vodě rozpustný koncentrát kapaliny, který dokáže nahradit jak běžně používané oleje, tak i emulze. „Je na bázi polymerů, bez obsahu minerálního a syntetického oleje,“ charakterizoval jej Marek Záveský, zástupce Deckenbach, s.r.o. Všechny výrobky, ale hlavně to, jak Decocut pracuje, uvidí zájemci na stánku 078 v pavilonu F.

„Tím, že polymerový Decoil v sobě nemá emulgátory, které normálně pomáhají tomu, aby se tekutiny správně promíchaly, protože je vyrobená na úplně jiném principu, můžete do něj lít čistou vodu,“ vysvětlil Marek Záveský.

Dalším bonusem je velice malá spotřeba koncentrátu – až o 72 procent. „Namícháte si počáteční náplň této kapaliny na 10 procent a odpařuje se jen voda, kterou si také jako jedinou doléváte. Polymery jsou těžké a zůstávají ve stroji,“ líčí Záveský. Jsou tu maličké ztráty, například na šponách, ale stačí kapalinu změřit refraktometrem a potřebné množství koncentrátu dolít, stejně tak malé. „Ale je to opravdu minimum. Firma, která dřív jiné kapaliny brala 200 litrů, dnes na stejný objem práce odebere pouhý dvacetilitrový sud této nové,“ vypočítal Záveský.

Nejčastější otázka zájemců zní – jak to maže? „Funguje to tak, že polymery se aktivují až od určité teploty a postupně zvyšují svoji viskozitu. Laicky řečeno, jak teplota vzrůstá, kapalina zhoustne až do stavu oleje. Tím pádem to velmi dobře v potřebném místě maže,“ popisuje Záveský. Kapalina velmi dobře odvádí teplo a poté, co zchladne, se opět chová jako voda a neulpívá na součástkách.

Česká firma na trhu funguje už 25 let a nominovanou novinku si nechává na zakázku vyrábět v Německu. Momentálně ji používá zhruba dvanáct firem, které si ji testují na bruskách či při těžkém obrábění. Kapalina je dermatologicky testovaná. Vzhledem k tomu, že neobsahuje emulgační látky, tak není registrovaná ani jako nebezpečná látka a na obalech této kapaliny nejsou nebezpečné symboly.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše