International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Obrábění, navařování i svařování v jednom

Na jednom prostoru a na jedno upnutí dílce lze materiál nejen odebírat, ale také přidávat. Stroj WeldPrint MCV 5X z kategorie “hybrid manufacturing” byl vyvinut ve spolupráci společnosti KOVOSVIT MAS a Výzkumného centra při ČVUT v Praze, na MSV 2017 byl poprvé představen veřejnosti a získal jednu ze šesti Zlatých medailí.

Stroj postavený na bázi pětiosé frézy je rozšířen o možnost navařování pomocí elektrického oblouku, což zvyšuje jeho produktivitu a snižuje výrobní náklady v kusové výrobě. Hybridní technologie kombinuje třískové obrábění a přidávání materiálu k základnímu polotovaru, takže je vysoce efektivní v malosériové produkci a při výrobě prototypů. “Hybrid manufacturing” se ve světě rozvíjí teprve v posledních letech a WeldPrint MCV 5X je úplně první stroj této koncepce vyvinutý v České republice. Ve srovnání se zahraniční konkurencí, která vsadila především na laserové svařování, je navíc unikátní zvolenou technologií obloukového svařování.

"Zvolili jsme tradiční technologii a na rozdíl od konkurence cílíme na standardní materiály a běžné strojírenské výroby. Uplatnění vidíme u dílců s tvarovou zvláštností, kde si místo odebírání spousty materiálu můžeme pomoci navařením nebo spojením některých částí. Tím můžeme uspořit materiál nebo čas obrábění, případně vyrobit něco, co jinou technologií vyrobit nejde, nebo jen velmi draze a obtížně,” popisuje novinku Petr Heinrich, technický ředitel společnosti KOVOSVIT MAS, a.s.

Vývoj unikátního stroje trval několik let, probíhal v přísném utajení a podílelo se na něm Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii ČVUT. Řešitel výzkumného úkolu Jan Smolík z Fakulty strojní ČVUT na brněnském veletrhu popsal úskalí i přednosti zvoleného řešení. Stroj v sobě jako jeden z prvních na světě integruje navařování pomocí elektrického oblouku. Tomu se zatím všichni vyhýbali, protože pracovat s přenosem velkých proudů uvnitř obráběcího stroje je technicky složité. Navařování obloukem také není tak přesné jako laserem, proto je do stroje integrována řada korekcí. Ovšem WeldPrint má jednu obrovskou výhodu: při obdobné produktivitě jako laserové stroje jsou jeho výrobky výrazně levnější. “Dostáváme se na třetinovou nebo dokonce čtvrtinovou cenu, což umožňuje prosadit tuto hybridní technologii do běžného strojírenství. Zatímco laserové stroje se zaměřují na speciální a velmi drahé materiály, náš hybrid navařuje běžné uhlíkové a nerezové oceli. A lze na něm pracovat i v ručním režimu bez složitého podpůrného softwaru,” dodává Jan Smolík.

Výrobní proces se všemi hlavními operacemi zhlédli i návštěvníci pavilonu P, pro které bylo hybridní technologií vyrobeno několik set demonstračních kalíšků. “O naši novou hybridní technologii byl velký zájem, lidé se u nás zastavovali, ptali se a přemýšleli, k čemu by ji mohli využít ve svých výrobách. Pár zajímavých aplikací jsme tu se zákazníky už projednali a po veletrhu budeme v jednáních pokračovat,” říká Petr Heinrich o úspěšné prezentaci a dodává: “Podobný stroj od firmy Mazak jsme viděli na EMO Hannover, ale my jsme náš stroj představili již o několik měsíců dříve na našich zákaznických dnech. A široké veřejnosti ho představujeme tady v Brně na MSV, na našem nejdůležitějším veletrhu. Celkově vnímám letošní MSV velice pozitivně a myslím, že pro KOVOSVIT je to velmi úspěšný ročník.”

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše