International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Slovensko letos na MSV ve velkém stylu

Příští rok bude Slovensko partnerskou zemí MSV a velkolepě pojalo již letošní účast. V Brně vystavuje 77 slovenských firem a na zahájení Slovenského národního dne byly představeny dva unikátní produkty – stroj na digitální potisk látek a superrychlá čtyřkolka.

„Tradiční akt zahájení Slovenského národního dne vnímám jako symbolický projev blízkosti a skvělých vztahů, které mezi sebou mají Česká a Slovenská republika, a to nejenom v oblasti hospodářství. Náš vzájemný obchod je založen na celé řadě tradičních vazeb a v neposlední řadě také na vzájemných investicích,“ uvedl při této příležitosti ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček. Připomněl, že se žádnou jinou zemí nemáme institut pravidelného společného zasedání vlád. Zatím poslední, v pořadí již páté takové společné zasedání se uskutečnilo na začátku letošního září v jihomoravské Lednici a podle ministra Havlíčka potvrdilo nadstandardní vztahy obou zemí.

Vysokou úroveň spolupráce ukazuje také letošní MSV. „Slovenská republika letos patří mezi tři největší vystavovatele s počtem 77 prezentujících se subjektů,“ konstatoval tajemník Ministerstva hospodářství SR Vojtech Ferencz, Tento vysoký zájem o účast je podle něj dán také charakterem Slovenska jako průmyslové země s velmi otevřenou ekonomikou. „Ministerstvo hospodářství SR vysoce oceňuje práci organizátorů veletrhu a pevně věřím, že tak jako všechny předcházející ročníky Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, i tento 59. ročník přinese nové příležitosti k navázání spolupráce a k prohloubení již existujících vztahů,“ dodal Vojtech Ferencz.

Možnosti navázání nové spolupráce přineslo i představení dvou zajímavých novinek úspěšných slovenských společností. Stroj UFO 450 měl na Slovenském národním dni při MSV v Brně světovou premiéru. Slouží k profesionálnímu potisku látek novou unikátní technologií vyvinutou slovenskou firmou Flora Print. Textilní materiály se potiskují technologií digitální pigmentace s neomezeným počtem barev a stroj je vhodný i pro malosériové zakázky. Jeho provoz nezatěžuje životní prostředí; technologie nepotřebuje vodu, takže ani nemůže dojít k jejímu znečištění. Navíc je energeticky úsporný a šetří místo: vyžaduje jen přibližně 100 m2 prostoru, na kterém dokáže potisknout sto metrů látky za hodinu.

V předpremiéře byl představen prototyp společnosti Engler – první a nejrychlejší Superquad na světě. Vozidlo futuristického vzhledu s hmotností pouhých 850 kg je rychlé až 350 km/h a z nuly na 100 km/h se dostane za pouhé 2,5 sekundy. Není to ani auto, ani čtyřkolka, proto si definovalo svojí vlastní kategorii Superquad neboli superčtyřkolka. Unikátní je také řízením – jako jediné takto rychlé vozidlo se kompletně ovládá pouze rukama, takže ho může řídit i vozíčkář. Světovou premiéru bude mít Superquad v listopadu na autosalonu v Dubaji.

Slovensko nejen těmito unikáty, ale především vysokou kvalitou automobilového průmyslu a strojírenství dokazuje svou příslušnost k průmyslově nejvyspělejším zemím Evropy. „Podporujeme růst inteligentního průmyslu, což se daří. Slovensko je v nejnovějších statistikách OECD zemí s nejrychleji rostoucí přidanou hodnotou na světě,“ informoval na Slovenském národním dni Robert Šimončič, generální ředitel Slovenské agentury pro rozvoj investic a obchodu SARIO. Zároveň ocenil Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně jako jednu z nejvýznamnějších události tohoto typu v Evropě, která je pro Slovensko dvojnásob důležitá z důvodu blízkosti našich zemí v ekonomické oblasti.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše