Internationale Maschinenbaumesse

Übersetzung nicht verfügbar.

Kovosvit MAS přiveze také nové soustruhy KL 285 řady QUICK

Společnost Kovosvit MAS představila v roce 2018 na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně nový CNC soustruh. Označení stroje KL je zkratkou z anglického Kovosvit Lathe a číslo 285 odkazuje na běžný obráběný průměr. Zatímco před rokem na veletrhu v Brně prezentoval Kovosvit stroj ve variantě provedení Super Precision, letos na MSV v Brně představí stroje v řadě QUICK určené pro standardní obrábění, a to hned tři. Nový stroj KL285 QUICK je stejně jako další stroje z portfolia společnosti kompatibilní s požadavky Průmyslu 4.0.

Nový soustruh KL 285 řady QUICK měl premiéru na Zákaznických dnech v dubnu 2019, kde mohli zákazníci v showroomu společnosti spatřit v akci dva stroje, jeden s řídicím systémem Siemens, druhý se systémem Fanuc. Na MSV v Brně poskytne výrobce z jihočeského Sezimova Ústí tyto dva stroje Svazu strojírenské technologie pro tradiční soutěž programování studentů, jíž je tradičním partnerem. Na stánku Kovosvitu MAS bude vystaven soustruh ve variantě KL 285 SY QUICK, tedy stroj s vybavenou osou Y a protivřetenem. Tento soustruh je ovládán řídicím systémem Siemens.

Oba využívané řídicí systémy zajišťují vysoký komfort obsluhy a zabezpečují spolehlivé řízení stroje. Volba na ně padla v reakci na požadavky trhu a přání zákazníků. Nově představená varianta soustruhu KL 285 QUICK vychází z řady principů použitých v loni představené variantě Super Precision a byla do nového stroje rovněž implementována. Stěžejní komponenty jsou opět od předních evropských, japonských, a samozřejmě také českých dodavatelů.

Cílem techniků firmy Kovosvit bylo splnit u stroje KL 285 bez jakýkoliv kompromisů veškeré tradiční hodnoty vyžadované od obráběcího stroje jako je přesnost, výkon, rychlost obrábění, spolehlivost. Ty dnes doplňují i další parametry, a to snadná ovladatelnost, ergonomie, nízká hlučnost, snadná servisovatelnost a v neposlední řadě i design navržený studiem WRKS. Varianta stroje KL 285 SY QUICK vystavená na stánku společnosti Kovosvit MAS s osou Y a protivřetenem představuje nejvyšší možnou technologickou konfiguraci a firma očekává, že o ni bude mezi zákazníky solidní zájem.

Varianta QUICK: Litinové lože místo polymerního betonu

Obráběcí stroje Kovosvitu MAS, se na trhu dlouhodobě prosazují svou přesností. A soustruh KL 285 se v tomto ohledu velmi vydařil. Při testování jeho nejpřesnější varianty Super Precision bylo dosaženo takových hodnot, že se soustružení svou přesností bez nadsázky blíží broušení, které v technologickém postupu dovolují do určité míry vynechat. Této vysoké přesnosti bylo dosaženo mimo jiné uložením vřeteníku na masivní konzole z polymerního betonu, jehož předností je útlum vibrací. Kvalitní finální povrch po obrábění zajišťuje také díky nižšímu koeficientu přenosu tepla, čímž zlepšuje tepelnou stabilitu stroje.

Nově představená varianta KL 285 QIUCK je celá postavená na litinovém loži. Tento tradiční materiál zajišťuje dostatečnou tuhost a přesnost stroje. Také nástrojová hlava od společnosti Sauter je ve variantě QUICK ze standardní řady tohoto výrobce, nikoli zpřesněná, kterou Kovosvit MAS využívá u varianty Super Precision. Přes tyto rozdíly dosahuje varianta stroje QUICK všech kvalit potřebných pro standardní soustružení. Díky osmdesátileté zkušenosti Kovosvitu MAS se soustružením lze konstatovat, že soustruhy KL 285 QUICK dokáží uspokojit valnou většinu zákazníků Kovosvitu. Pro ty nejnáročnější je k dispozici zpřesněná varianta Super Precision.

Razantní skok proti předchůdci SP280

Nový soustruh KL 285 postupně zcela nahradí v sortimentu Kovosvitu MAS stroj řady SP280, který byl vyvíjen před více než 10 lety. Oproti tomuto stroji prošel výraznými inovacemi. Na první pohled je patrné zlepšení přístupu do pracovního prostoru. Vzdálenost od dveří k ose vřetena pouhých 350 mm. Přehlednost podtrhuje velké bezpečnostní okno do pracovního prostoru. Stroj je také energeticky optimalizován, ať hovoříme o rekuperaci energie pohonů nebo také o použití frekvenčních měničů pro řízení různých komponentů stroje. Vedle toho má zákazník možnost zvolit si šetření stlačeného vzduchu, a to vypínání vzduchu v neproduktivních časech stroje.

Z principů lean production vyplývá, že je velmi „drahá“ pracovní plocha na halách. Z tohoto pohledu je stroj navržen tak, aby „prošel“ dvoukřídlými dveřmi. Výška stroje je 1900 mm a šířka bez ovládacího panelu je 1752 mm. Stroj má vlastní délku 2755 mm a s dopravníkem třísek je celková délka 4105 mm. Dopravník třísek je také možné směřovat dozadu stroje. Toto řešení je vhodné například při začleňování strojů do automatizované linky. Design stroje vychází z funkčních a jednoduchých geometrických tvarů se snahou o dodržení čistoty provedení.

Hlavní vřeteno stroje je poháněno vestavným motorem od firmy Siemens o výkonu 24 kW doplněným o přímé odměřování. Pohon koníka je realizován hydraulickým válcem s integrovaným odměřováním, který je řízen proporcionálním ventilem. Dalším významným prvkem, který ovlivňuje výslednou přesnost stroje, je umístění hydraulického agregátu do zadní části stroje. Díky tomu jej teplotně neovlivňuje.

Při vývoji byl velký důraz kladen na snadnost, přívětivost a komfort při ovládání a seřizování stroje. Už není potřeba seřizovat například koncové snímače pro upínání sklíčidla nebo polohy koníka. Vše se nastavuje přímo na panelu stroje prostřednictvím uživatelských obrazovek řídicího systému, neboť obě zařízení jsou vybavena odměřováním. Z obrazovky se nastavují také tlaky upínacích zařízení, takže obsluha stroje nemusí seřizovat, jako doposud, mechanické prvky pro upínání při změně obrobku.

Přesnost stroje KL 285 zvýšilo použití přímých pohonů pro kuličkové šrouby. Motor je s kuličkovým šroubem spojený spojkou bez dalšího převodu, který by snižoval přesnost. Zároveň se díky zmenšení stoupání kuličkových šroubů zvýšila přesnost polohování.

Obsluhu stroje zpříjemňuje též zcela nový ovládací panel s 15“ dotykovou obrazovkou, který je nejen otočný, ale též sklopný. Toto ocení zejména obsluha, která přímo na stroji programuje.

Kompatibilita s požadavky Průmyslu 4.0

Nový soustruh KL285 QUICK je, podobně jako další stroje z portfolia Kovosvit MAS kompatibilní s požadavky „Průmyslu 4.0“. Pokud zákazník bude tuto funkcionalitu požadovat, stroj může zasílat monitoring zvolených veličin přímo do zvoleného systému tak, aby vedoucí či manažeři výroby věděli, jestli stroj pracuje a na kolik je vytížený. Samozřejmostí je, že stroj bude připraven na robotizaci a možnost začlenění do výrobních linek. Stroj je vybaven v tomto ohledu například automatickým otvíráním dveří. Případnou aplikaci na konkrétní technologii zpracuje divize MAS Automation přímo v Kovosvitu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše