Internationale Maschinenbaumesse

Übersetzung nicht verfügbar.

Kovosvit MAS u high-tech obráběcího centra MCU 450 významně navýšil rozjezd osy Z

Obráběcí stroj MCU 450 byl poprvé představen na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 2017. Po dvou letech se obráběcí centrum vyvinuté v Kovosvitu MAS na brněnské výstaviště vrací. Stroji byly na základě zákaznických zkušeností vylepšeny technické parametry, přičemž nejdůležitější změnou je zvětšení pojezdu v ose Z o 120 mm z původních 400 mm na 520 mm. Zároveň došlo ke zvýšení rozjezdu v ose X z původních 450 mm na 500 mm. Těmito úpravami došlo k významnému zvýšení užitných vlastností tohoto multifunkčního pětiosého vertikálního obráběcího centra.

V nabídce Kovosvitu MAS doplil stroj MCU 450 pětiosá obráběcí centra MCU 1100 a MCU 700. Svou velikostí je MCU 450 nejmenší v této řadě s rozjezdem osy X 500 mm. Vývoj tohoto obráběcího centra byl zahájen v roce 2015 a již o dva roky později absolvoval výstavní premiéru na MSV v Brně. Zajímavé je, že oba prototypy, které byly vyvinuty, našly ihned své kupce. Jeden zamířil k zákazníkovi na Slovensko, druhý na Západočeskou univerzitu.

Právě na tomto stroji prezentovali pracovníci Katedry technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni první zajímavý projekt. Ve spolupráci s pracovníky Kovosvitu, firmy Siemens a dodavatelem nástrojů ISCAR realizovali projekt mikroobrábění, kdy podle dokumentace obrobili těleso náramkových hodinek. Při obrábění dosáhli přesnosti až tisíciny milimetru. Pracovali přitom se spirálovými vrtáky průměru od 0,75 mm a monolitními frézami v průměru od 0,6 mm.

Tento projekt potvrdil správnost koncepce, jíž se technický úsek při vývoji MCU 450 vydal. Menší velikost stroje a současné požadavky na zvýšenou přesnost a výkonnost stroje si vyžádaly změnu kinematiky oproti strojům MCU700 a MCU1100. Byla zvolena koncepce s otočným a naklápěcím stolem, který koná pohyb v ose X a který má osu A rovnoběžnou s osou X, pohyby v ose Y a Z jsou realizovány na straně nástroje, resp. vřetene.

MCU450 respektuje klíčové požadavky těch zákazníků, kteří využívají pětiosé kontinuální obrábění pro komplexní často tvarově náročné dílce, jsou zaměřeny na maximální možnou kvalitu povrchu a dodržení jeho přesného tvaru. Proto zákazníkům Kovosvit MAS nabízí nejmodernější provedení otočně sklopného stolu s pohonem, který využívá přímých prstencových (torque) motorů.

Sortiment vřetenových jednotek nabízených pro MCU 450 vychází ze současného sortimentu společnosti Kovosvit MAS, který začíná vřetenem speed s maximálními otáčkami 12000 1/min, pokračuje vřetenem sprint s maximem 18000 1/min a končí vřetenem rapid s 24000 1/min. Statická, dynamická a teplotní optimalizace stroje byla řešena ve spolupráci s pracovištěm RCMT při ČVUT Praha a byly uplatněny nejmodernější návrhové a výpočetní postupy v oblasti virtuálního modelování obráběcích stroj.

Kovosvit MAS již zařadil stroj MCU 450 do sériové výroby a letos jej zákazníkům dodá jednotky kusů. Na výběr mají zákazníci z variant s řídícím systémem Siemens (Siemens 840D), nebo Heidenhain (Heidenhain TNC640). Letošní novinkou, již bude Kovosvit MAS prezentovat na MSV v Brně, je již zmíněný rozšířený rozjezd v ose Z a X, který zákazníci podle prvních reakcí velmi vítají a který významně vylepšuje užitné vlastnosti tohoto high-tech pětiosého vertikálního obráběcího centra. Kvalitu stroje nejlépe dokazují i realizované dodávky na náročné trhy Evropské unie například Itálie, nebo Švédsko, kde nachází uplatnění především u výrobců ze segmentu leteckého průmyslu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše