Internationale Maschinenbaumesse

Übersetzung nicht verfügbar.

Ostravská firma TASTY AIR předvede práci s virtuální i rozšířenou realitou. Firmám mohou šetřit čas i peníze

Zaškolit nové zaměstnance a zároveň otestovat jejich dovednosti, aniž by se museli přiblížit k reálnému stroji. Umožnit těm stávajícím získat rychle informace důležité pro jejich práci za pomo-ci speciálních brýlí, mobilu či tabletu, a to přímo u stroje. Ostravská firma TASTY AIR nabízí svým klientům mnoho řešení a v praxi to ukáže na MSV 2019. Zapojila se do speciálního projektu Dig-itální továrna 2.0, který je hlavním tématem veletrhu.

Výhody virtuální reality ve strojírenství

Nasadit brýle pro virtuální realitu, přihlásit se a pak už jen začít pracovat. I takto může probíhat vstupní pohovor nového zaměstnance, aniž by musel vejít do výrobní haly. Zaměstnavatel mu ukáže vše potřebné a zároveň se nemusí bát rozladění či poškození skutečného stroje. Firmy ušetří čas i peníze, jelikož již není třeba stahovat lidi, kteří by nového člověka zaškolovali, z výroby. Stávající zaměstnanci si zase mohou reálně vyzkoušet rizikové situace a postupy, aniž by se cokoliv stalo.

Důležitý je také sběr informací o zaměstnancích, kteří systémem projdou. Kromě jejich věku a směny, ke které patří, vedoucí může snadno zjistit, jaké úkoly se jim podařily a kde naopak jejich znalosti pokulhávají. Software na závěr otestuje jejich celkové dovednosti a vyhodnotí jejich skóre. Firmy tak za čas vidí, jestli a jak se jejich zaměstnanci posouvají. „Všem klientům nabízíme individuální řešení a prostředí vytvořené na míru podle jejich potřeb. Na veletrh s sebou přivezeme ukázku virtuální reality, aby si zástupci firem mohli sami vyzkoušet, jak to vypadá a funguje,” vysvětluje Matěj Rejnoch, obchodní ředitel z TASTY AIR.

Rozšířená realita firmám ušetří čas i peníze

Rozšířenou realitu už mnoho lidí zná z mobilních her jako například Pokemon GO. Perfektně může ale posloužit i v pracovním prostředí. Za pomoci telefonu, tabletu či speciálních brýlí se dělníci podívají doslova do stroje nebo o něm za vteřinu zjistí důležité informace, ke kterým by se jinak nedostali. Například, že je potřeba vyměnit ložisko či jinou již opotřebovanou součástku.

„Rozšířenou realitu v praxi předvedeme na maketě trubek, které na sobě mají ventily, barometr a další detaily. U servisních kontrol je důležité znát postup, který ventil uzavřít jako první, aby nedošlo k nehodě. Rozšířená realita tak razantně sníží chybovost lidského faktoru,“ doplňuje Rejnoch. Zaměstnanec má navíc díky brýlím volné ruce a stroj může rovnou obsluhovat a vyhodnotit situaci. Urychlí se tím i předávání směn, jelikož nová směna uvidí ihned informace o tom, co udělala ta předchozí, a co je naopak třeba dokončit.

V interaktivním katalogu si prohlédnete i „vnitřnosti“ součástek

Dalším využitím rozšířené reality jsou interaktivní katalogy. Součástka se jednoduše naskenuje do telefonu a poté už si ji lidé mohou prohlížet z jakéhokoliv úhlu i zevnitř. Vidí z jakých dílů je složená a technikům to usnadní a zrychlí práci. Tyto věci na technických výkresech není možno takto detailně vidět. Na veletrhu si lidé budou moci prohlédnout kus součástek z Jawy 250 a podívat se, jak jsou propojeny a jak fungují. „Jednou z hlavních výhod je, že umíme vytvořit i prototypy součástek. Firmy tak ještě před jejich výrobou mohou zjistit, jestli a jak budou fungovat. To jim ušetří spoustu času a peněz,” dodává Rejnoch.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše