Motosalon

Übersetzung nicht verfügbar.

Park Františka Šťastného v Kochánkách

Středočeská obec Kochánky není pro mnohé ničím výjimečná. Jen znalci motocyklové historie spojují jméno obce se jménem Františka Šťastného, který se zde v listopadu roku 1927 naro-dil. František Šťastný je pravděpodobně nejznámějším závodníkem v celé stoleté historii mo-tocyklového sportu v Čechách.

Začínal s cyklistikou, později se věnoval silničním motocyklovým závodům. V roce 1961 se stal vicemistrem světa ve tř. do 350 cm3, v letech 1962 a 1963 dojel ve slavné, pro jezdce z kontinentu mimořádně obtížné Tourist Trophy, na ceněném třetím místě. Pro svoji bojovnost a pozoruhodný jezdecký styl byl svými fanoušky uctíván stejně nadšeně, jako Jaromír Jágr nebo Dominik Hašek fanoušky současnými. Motocyklový sport byl v padesátých a šedesátých letech populární tak jako lední hokej nebo fotbal a patřil historicky k nejúspěšnějším sportovním odvětvím v Československu s úctyhodným počtem titulů mistra a vicemistra světa či Evropy.

Posláním parku Františka Šťastného v Kochánkách je uchovat památku této sportovní legendy a zároveň přiblížit bohatou historii českého motocyklového sportu i mladším generacím. Park byl otevřen v roce 2014 za přítomnosti vdovy paní Jarmily Šťastné a mnoha dalších významných hostů. A přestože se jedná o soukromou iniciativu Dr. Tomáše Lasáka a jeho několika přátel, bez dotací pouze za přispění dobrovolných dárců na transparentní účet, funguje park dobře a postupně se rozvíjí. V aleji mistrů přibývají stromy opatřené kameny s tabulkami se slavnými jmény.

Na podzim roku 2016 se stala významnou součástí parku Fontána borců připomínající památku těch, kteří se o úspěchy československého motocyklového sportu zasloužili nejvíce. U skutečné fontány v podobě stupňů vítězů jsou umístěny tabulky se jmény těch nejlepších v jednotlivých motocyklových disciplínách, počínaje prvním českým závodníkem Narcisem Podsedníčkem z přelomu století, a nedávno zesnulým Bohumilem Stašou konče. Během sezóny se v Parku zastavuje mnoho návštěvníků, nejen motorkářů, a tráví zde příjemné chvíle i díky pohostinnému zázemí. Bývalí zaměstnanci továrny Jawa se přihlásili k Fontáně borců umístěním nerezové tabulky s poděkováním těm, kteří jejich značku v minulosti proslavili. Každoročně se v Parku konají vzpomínkové akce u příležitosti výročí významných sportovních úspěchů, či osobních jubileí slavných postav české motocyklové historie. Rádi sem přijíždějí nejen pamětníci, ale i ostatní zájemci o motocyklovou historii, aby se stali svědky nebo i aktivními účastníky neopakovatelných okamžiků plných autentických vzpomínek a cenných svědectví. Někdy bohužel posledních. Kromě Fontány borců se připravuje v parku prostor pro umístění dalších tabulek se jmény motocyklistů a motocyklistek, která by tam určitě neměla chybět.

Park Františka Šťastného v Kochánkách je zatím jediným místem v republice, kde lze uctít památku těch, kteří za řídítky strojů různých značek proslavili svoji vlast, český motocyklový průmysl a úspěšně reprezentovali nás všechny. A tak opravdový motorkář by tam měl určitě alespoň jednou přibrzdit. Více na www.parkfrantiskastastneho.cz

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše