Motosalon

Park Františka Šťastného v Kochánkách

Středočeská obec Kochánky není pro mnohé ničím výjimečná. Jen znalci motocyklové historie spojují jméno obce se jménem Františka Šťastného, který se zde v listopadu roku 1927 naro-dil. František Šťastný je pravděpodobně nejznámějším závodníkem v celé stoleté historii mo-tocyklového sportu v Čechách.

Začínal s cyklistikou, později se věnoval silničním motocyklovým závodům. V roce 1961 se stal vicemistrem světa ve tř. do 350 cm3, v letech 1962 a 1963 dojel ve slavné, pro jezdce z kontinentu mimořádně obtížné Tourist Trophy, na ceněném třetím místě. Pro svoji bojovnost a pozoruhodný jezdecký styl byl svými fanoušky uctíván stejně nadšeně, jako Jaromír Jágr nebo Dominik Hašek fanoušky současnými. Motocyklový sport byl v padesátých a šedesátých letech populární tak jako lední hokej nebo fotbal a patřil historicky k nejúspěšnějším sportovním odvětvím v Československu s úctyhodným počtem titulů mistra a vicemistra světa či Evropy.

Posláním parku Františka Šťastného v Kochánkách je uchovat památku této sportovní legendy a zároveň přiblížit bohatou historii českého motocyklového sportu i mladším generacím. Park byl otevřen v roce 2014 za přítomnosti vdovy paní Jarmily Šťastné a mnoha dalších významných hostů. A přestože se jedná o soukromou iniciativu Dr. Tomáše Lasáka a jeho několika přátel, bez dotací pouze za přispění dobrovolných dárců na transparentní účet, funguje park dobře a postupně se rozvíjí. V aleji mistrů přibývají stromy opatřené kameny s tabulkami se slavnými jmény.

Na podzim roku 2016 se stala významnou součástí parku Fontána borců připomínající památku těch, kteří se o úspěchy československého motocyklového sportu zasloužili nejvíce. U skutečné fontány v podobě stupňů vítězů jsou umístěny tabulky se jmény těch nejlepších v jednotlivých motocyklových disciplínách, počínaje prvním českým závodníkem Narcisem Podsedníčkem z přelomu století, a nedávno zesnulým Bohumilem Stašou konče. Během sezóny se v Parku zastavuje mnoho návštěvníků, nejen motorkářů, a tráví zde příjemné chvíle i díky pohostinnému zázemí. Bývalí zaměstnanci továrny Jawa se přihlásili k Fontáně borců umístěním nerezové tabulky s poděkováním těm, kteří jejich značku v minulosti proslavili. Každoročně se v Parku konají vzpomínkové akce u příležitosti výročí významných sportovních úspěchů, či osobních jubileí slavných postav české motocyklové historie. Rádi sem přijíždějí nejen pamětníci, ale i ostatní zájemci o motocyklovou historii, aby se stali svědky nebo i aktivními účastníky neopakovatelných okamžiků plných autentických vzpomínek a cenných svědectví. Někdy bohužel posledních. Kromě Fontány borců se připravuje v parku prostor pro umístění dalších tabulek se jmény motocyklistů a motocyklistek, která by tam určitě neměla chybět.

Park Františka Šťastného v Kochánkách je zatím jediným místem v republice, kde lze uctít památku těch, kteří za řídítky strojů různých značek proslavili svoji vlast, český motocyklový průmysl a úspěšně reprezentovali nás všechny. A tak opravdový motorkář by tam měl určitě alespoň jednou přibrzdit. Více na www.parkfrantiskastastneho.cz

Další aktuality z veletrhu