International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Siemens je světová jednička v průmyslové automatizaci

Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens má jako jediný pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů, a to od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů, přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace. Například pro monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Zaznělo to dnes na tiskové konferenci v pavilonu P v expozici Siemens ČR v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Ŕeditel průmyslových divizí Digital Factory and Process Industries and Drives Siemens, s.r.o. Wolfgang Weissler připomněl, že letošní podzim je doslova nabitý odbornými akcemi s tématem digitalizace. „Po měsících příprav jsme v září slavnostně otevřeli první laboratoř pro experimentální výzkum v oblasti flexibilní výroby Testbed pro Průmysl 4.0., která se nsachází v nové budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT. Na strojírenském veletrhu v Brně pak naše společnost nachystala představení toho nejlepšího, co můžeme jako inovační světový lídr v oblasti digitalizace nabídnout. Jde o nejmodernější systémy a softwarová vylepšení, která ovládají obráběcí stroje a roboty, ale také o údržbu budoucnosti vašich strojů,“ řekl.

„Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Chceme zákazníkům ukázat, jak s využitím technologií Siemens zvýšit efektivitu a provozní spolehlivost obráběcích strojů nebo center. Velký potenciál vidíme především v oblasti brownfieldů, kde je instalována většina strojů staršího data výroby a jejich dodatečné vybavení prvky digitalizace. Například připojením ke vzdálené správě se velmi výrazně zvýší jejich produktivita. Retrofity a renovace starších strojů, výrobních linek a zařízení jsou plně v souladu s principy digitalizace. Právě nyní nastal čas pro jejich plné docenění,“ uvedl Tomáš Duba, ředitel úseku Řidící systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty společnosti Siemens ČR.

Díky digitalizaci mohou provozovatelé výrobních závodů v reálném čase monitorovat výkon strojů, míru jejich opotřebení či predikovat konec životností různých komponent a včas tak plánovat preventivní servisní prohlídky a výměnu opotřebených dílů za nové řešení. „V našem portfoliu máme řešení pro koncové uživatele obráběcích strojů i jejich výrobce,“ doplnil Duba.  V expozici je k vidění nejnovější přírůstek do rodiny obráběcích strojů z firmy KOVOSVIT MAS. Jde o prototyp multifunkčního obráběcího centra MCU450. Zařízení je určeno pro přesné a rychlé obrábění tvarově složitých povrchů v pěti osách a umožňuje vrtání, vyvrtávání, vystružování, řezání závitů a frézování obrobků z pěti stran. MCU450 využívá nejmodernější softwarové produkty Sinumerik Integrate, které propojují konkrétní výrobní stroje do nadřazených systémů a efektivně využívají informace z nich získané. Zlepší se tak zejména rychlost a přesnost obrábění.

Firma v expozici také v expozici připravila novou řadu hardwarových a softwarových řešení v rámci integrovaného portfolia Sinumerik. Nabídka obsahuje integrovanou průmyslovou softwarovou a automatizační technologii navrženou tak, aby výrobcům obráběcích strojů umožnila využít plný potenciál produktivity digitální továrny. Důležitou digitální novnkou je platforma pro koncové uživatele a provozovatele zařízení Sinumerik Integrate, která se rozrostla o nové moduly. Firma prezentuje opci Analyze MyPerfomance, která umožňuje pomocí různých statických vyhodnocení provádět detailní analýzu využití stroje. Modul Manage MyPrograms pak zajišťuje komfortní síťový převoz programů a dalších výrobních podkladů mezi strojem a stanicí technologa.

Na demonstračním panelu probíhá simulace obrábění na bázi software NX s integrovaným simulačním jádrem VNCK. Vytvoření 3D model věrně kopíruje reálné pracoviště se strojem včetně obrobku. Na jeho identické simulaci Siemens ukazuje, jak ušetřit čas a vyladit obráběcí proces předem na počítači. Novinkou je také verze software Sinumerk 4.8 a ovládací dotykové panely Sinumerik blackline plus. Technologickým základem nového řešení pro ovládání obráběcích strojů je nová řada operátorských panelů ve velikosti 19“ a 22“ včetně nových strojních panelů. Inovovaný design ve spojení s nejnovější softwarovou verzí nabízí přehlednější a intuitivnější ovládání. Vedle běžných funkcí je na monitoru nově možné zobrazit například záběry z kamery umístěné v obráběcím prostoru, který snímají obráběcí proces.

V expozici je také mimo jiné umístěn virtuální rozvaděč v podobě 3D grafiky, který po nasazení speciálních brýlí zobrazuje podrobné informace o jednotlivých komponentech, běžících procesech a poruchových stavech stroje. Data, který systém sbírá ze strojních technologií, se zobrazují na monitorech nebo mobilních zařízení, ale i ve 3D brýlích. Aplikace je zatím ve vývoji a jedná se takříkajíc o ochutnávku budoucnosti – kam se mohou vyvíjen nástroje pro údržbu a servis. Virtuální zprovoznění stroje je velmi účinný nástroj jak ušetřit čas i peníze a výrazně snížit riziko vzniku chyb.

Pro návštěvníky je připravena i řada zajímavých ukázek, například robot KUKA spolupracující s člověkem. Zájemci tak mohou pomocí interaktivní hry s balónky se strojem manipulovat, učit jej nové věci a zároveň si vyzkoušet nové verze vývojového prostředí TIA Portal V14. Další zajímavostí je robotický barman, který dokáže připravit příjemné osvěžení a navíc zábavnou formou představí prvky průmyslové automatizace Siemens v praxi.

Siemens patří mezi největší technologické firmy v ČR a už více než 125 let je nedílnou součástí našeho průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10.000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portofolio této firmy pokrývá řešení pro průmyslu, energetiku, dopravu, veřejnou infrastrukturu, technologie budov a zdravotnictví. Český Siemens je průkopníkem v oblasti Průmyslu 4.0 a Smart Cities, v rámci kterých přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je už více než 165 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Tato společnost působí ve více než 200 zemích světa a mimo jiné patří k největším poskytovatelům technologií šetrných k životnímu prostředí. Je jedničkou na trhu v instalaci offshore větrných elektráren, patří též k hlavním dodavatelům pro paroplynové zdroje a technologií pro přenos energie. Například v roce 2016 dosáhl tento gigant obratu téměř 80 miliard eur, s čistým ziskem 5,6 miliard eur a zaměstnává 351 000 zaměstnanců po celém světě.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše