Life!

Translation is not available.

S dětmi si v pátek zasportují hvězdná jména

Festival Life! 2019 se nezadržitelně blíží a s ním také už tradiční (letos už pošesté) páteční akce věnovaná dětem. Sportovně vzdělávací dopoledne SPORT Life! pro mládež je určeno žákům 6.–9. tříd a pokaždé se jich ujímají výborní sportovci napříč disciplínami.

V pátek 8. listopadu se odehraje pátý ročník projektu SPORT Life! pro mládež, jehož každoročním cílem je motivovat děti k aktivnímu a zdravému životnímu stylu. Od pátečního rána budou mít žáci základních škol možnost vidět exhibiční vystoupení, hudební vystoupení kapely Pospolu u stolu o zdravém stravování, české sportovní hvězdy, vyzkoušet si různé druhy sportů a nebo si jen tak projít areál festivalu Life! Sportovním dopolednem děti provede a své freestylové umění předvede sedminásobný mistr světa ve fotbalu freestyle Honza Weber.

A kdo z hvězdných sportovců se dětí ujme?

  • režisér, herec a sportovec Jakub Kohák
  • tanečník Marek Dědík
  • cvičitelka a gymnastka Hanka Kynychová
  • fotbalista Petr Švancara
  • pětibojař David Svoboda
  • jezdec freestyle motokros Libor Podmol
  • automobilový závodník Aleš Loprajs
  • akrobatický lyžař Aleš Valenta
  • horolezec Marek Holeček
  • rally jezdkyně Ollie Roučková

Hanka Kynychová

Patří mezi patrony SPORT Life! pro mládež. Cvičitelka a gymnastka má také už dvanáct let velký projekt Hejbejte se a zpívejte určený dětem z dětských domovů.

Oblíbila si bruslení, které nenáviděla

Na to, jak jsem nesnášela brusle, tak minulý rok jsem je dostala a užili jsme si několik večerů na letenské pláni, kdy jsme chodili každou neděli bruslit. Objevila jsem, že tenhle sport může patřit mezi mé oblíbené, musím mít tedy teplé rukavice a být dobře oblečená,“ usmívá se Hanka Kynychová. S sebou na led brala jak obě dcery, tak staršího syna Filipa. Co se týče sportů, své děti k nim vede. Půjdou v jejích šlépějích až budou velcí? „Jedna dcera chodí na tancování do Maestra a také na koně, druhá dělá gymnastiku. Ale jestli po mně převezmou řemeslo, že půjdou před lidi a budou je chtít motivovat?  To je samozřejmě můj sen a pracuji na tom, holky mě vidí často v tělocvičně,“ říká Kynychová. Teď s ní strávily jeden víkend, kdy odjela po dlouhé době od pátku do neděle cvičit pro širokou veřejnost. Tam viděly svou mámu v akci. „Měla jsem pocit, že to vnímají, že mě sledovaly a možná by se v tom mohly zhlédnout. Ale je jim teprve jedenáct, tak uvidíme, jestli se mi podaří je přimět to řemeslo po mně převzít,“ směje se cvičitelka.

Líbí se jí myšlenka smíšeného týmu

Na festivalu loňském Life! se Hance líbilo, stihla oběhnout i některé další pavilony. „Je tu spousta inspirace pro rodiče, kteří sem vezmou své děti, bylo tu představeno několik nových sportů. Sama jsem byla překvapena, co všechno tady je,“ zmínila se Kynychová. Nejvíce ji zaujal korfbal, který  je jediný smíšený kolektivní míčový sport na světě, ve kterém mají muži a ženy rovnocenné zastoupení. Hraje se výhradně rukama a hráči na rozdíl od basketbalu nesmí běhat ani driblovat s míčem. „Mě se tahle myšlenka líbí. V dnešní době vše zavání tím, že se vyčleňují ženské sporty, ženská fitka a mně to nepřipadá normální. Přece obě pohlaví k sobě patří. Holky se rády předvedou před klukama, kluci před holkama. Kluci se navíc nemusí vzdálit od svých holek a můžou spolu bojovat proti dalšímu páru,“ vysvětluje cvičitelka. Každý sport na veletrhu je podle ní navíc dobře prezentován, tak aby rodič věděl, kam své dítě dovést. Aby mohlo zjistit, co který sport s jeho tělem dělá, jak je nabíjí a jaká je to úžasná věc.

Marek Dědík

Tanec je krásný pohyb. Marek Dědík, mistr České republiky i Slovenska v latinskoamerických tancích, tančil v soutěži StarDance již v roce 2010. Zúčastnil se i dalších ročníků. O tanci říká, že je jeho drogou. Marek Dědík se vedle StarDance věnuje škole, kde vyučuje latinskoamerické tance pro ženy, pohybové kurzy pro děti a pořádá taneční pro dospělé. Určitě se mu pár školáků pro tanec podaří získat.

Jakub Kohák

Režisér, herec a fotbalista Jakub Kohák navštívil festival Life! poprvé v roce 2016 jako jeden z protagonistů tanečního rekordu. Letos se na místo činu vrací jako sportovec, aby motivoval na páteční akci SPORT Life! pro mládež děti k pohybu. Jakub Kohák je mimo jiné bojovník za český amatérský fotbal, ostatně podívejte se na desetiminutový film na toto téma, který režíroval.

V minulém roce se dětem věnovali například Dominik Nekolný, Antonín Panenka, Hanka Kynychová, Pavel Horváth, Tomáš Verner, Roman Šebrle nebo Ondřej Synek.

Kromě sportovně vzdělávacího programu budou moci děti i pedagogové navštívit také ostatní části festivalu -–SPORT Life!, DANCE Life! a IN-JOY Life!

Aleš Valenta

Známý sportovec, zlatý olympionik, se letos zapojí do žákovského programu festivalu Life! O dětské sportování se zajímá nejen kvůli svým vlastním potomkům, ale je též průvodcem pořadu Lvíčata, sportovního magazínu pro mladé na Déčku ČT.

Bez pohybu si život nedovede představit. A chtěl by, aby to tak cítily děti všeho věku. V hodně momentech vidí, jak moc se liší dětství jeho generace a současné. "Naše děti mají například mnohem méně volného času. A zatímco my jsme volný čas trávili hraním venku, tak naše děti odpočívají s moderními technologiemi," říká zlatý olympionik v disciplíně akrobatického lyžování.

Aleš Loprais

Na páteční SPORT Life! pro mládež přijede i několikanásobný účastník Rallye Dakar Aleš Loprais. Aktivně se dakarských závodů účastní již od roku 2006. Zkušenosti sbíral i v posádce svého strýce Karla Lopraise, šestinásobného vítěze Dakaru. Za svou kariéru má za sebou Aleš Loprais řadu úspěchů v tomto nejslavnějším offoad vytrvalostním závodě. V roce 2019 se umístil na skvělém 5. místě v kategorii kamionů. Na festivalu Life! se s ním budete mít možnost osobně setkat a dozvědět se třeba zajímavosti z dakarského zákulisí.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše