Life!

Translation is not available.

Šplhací lana na výstavišti rozhoupou účastníci Memoriálu Ladislava Váchy

Festival Life! a jeho sportovní část SPORT Life! nabídnou zábavu také zájemcům o šplh na laně. Mohou si s touto disciplínou užít tři dny v pavilonu V díky Memoriálu Ladislava Váchy, vždy od 10 do 16 hodin. Sobotní Velké ceny se pak zúčastní také držitel neoficiálního světového rekordu Aleš Novák, který na Mistrovství České republiky (MČR) v roce 2009 zvládl zdolat osm metrů lana za 4,87 sekund.

Takzvaná Velká Cena je pro lezce příležitostí, jak se kvalifikovat na MČR ve šplhu. Pro to, aby na mistrovství mohli startovat, se musí za rok zúčastnit minimálně dvou takovýchto soutěží a nesmí zůstat pod daným časovým limitem. Muži musí vyšplhat na osmimetrové lano alespoň na jedné Velké ceně za čas kratší než 11,5 sekund. Pro ženy časový limit omezen není. Brněnská Velká Cena je před letošním MČR poslední a lezci se tak ještě mohou kvalifikovat.

Velká Cena ale není jediná soutěž v lezení. Součástí Memoriálu je také páteční závod základních a středních škol a nedělní otevřený závod, do kterého se můžou přihlásit i amatérští sportovci. Pravidla lezení jsou vcelku jednoduchá. „Lézt se začíná ze sedu, nepoužívají se nohy, ale pouze ruce a vše měří elektrická časomíra,“ vysvětluje ředitel závodu Robert Šimík. V těchto soutěžích je ale provaz kratší. Pro kvalifikaci na MČR musí žáci a dorostenci zdolat čtyři a půl metrů lana za čas kratší než sedm sekund.

Organizátorem Memoriálu Ladislava Váchy je Sokol Brno I. Poctu slavnému brněnskému olympionikovi, který pro tehdejší Československo vybojoval i olympijské zlato, na výstavišti letos závoděním vzdají již pošesté. „Sám Vácha byl Sokol a svými výsledky udělal lezení dobré jméno nejen u nás, ale po celém světě, o což se nyní pokoušíme i my,“ doplnil Šimík.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše