International Engineering Fair

Translation is not available.

Indický stát Džárkhand prezentuje v Brně investiční příležitosti

Indie je aktuálně nejrychleji rostoucí světovou ekonomikou a stát Džárkhand s 35 miliony obyvateli a ekonomickým růstem 8,6 % patří k nejprogresivnějším v rámci celé Indie. „Jsme druhým nejrychleji rostoucím státem z hlediska ekonomiky. V posledních letech jsme se hodně zaměřili na vytváření příznivých podmínek pro investory,“ uvedl na tiskové konferenci Raghubar Das, předseda vlády státu Džárkhand, který mimo jiné dnes v Brně stvrdil podpisem memorandum o spolupráci s firmou Home Credit.

Indii tvoří 29 států a 7 federálních území. Každá oblast se pyšní různými investičními příležitostmi, které závisí na mnoha faktorech, počínaje zeměpisnou polohou, přírodními zdroji, kvalifikovanou pracovní silou i technologickým pokrokem. Džárkhand má to štěstí, že  se zde nachází 40 % veškerého indického nerostného bohatství. Kromě toho je velmi mladým regionem, neboť 60 % populace tvoří právě mladé obyvatelstvo. „Velkou pozornost proto věnujeme vzdělávání mladých lidí v technologických oborech,“ říká předseda vlády. Aktuální inspirací je i národní projekt „Make in India“ (Vyrobte v Indii), na kterou politická reprezentace Džárkhandu reagovala lokální kampaní „Make in Jharkand“ a zaměřila se na podporu místní výroby.

Současná průmyslová výroba v Džárkhandu má na co navazovat. Už v roce 1904 zde vybudoval rodinný holding Tata první ocelárnu a později i známou výrobnu automobilů Tata Motors. Také československo-indická spolupráce zanechala v Džárkhandu viditelnou stopu už před šedesáti lety. „Například v hlavním městě Ranchi sídlí jedna z největších strojírenských firem HEC. V době jejího zakládání vznikla s československou pomocí strojírna a slévárna. Vláda nyní pomáhá modernizaci společnosti, na které se opět podílí společný česko-indický tým. V tomto kontextu chceme s Českou republikou podepsat další dvě smlouvy,“ uvedl Raghubar Das, který pozval české podnikatele jak k návštěvě indického pavilonu na brněnském výstavišti, tak indického státu samotného.

Na odpolední tiskové konferenci dnes vystoupil také předseda agentury EEPC INDIA T S Bhasin, který hovořil jak o vystavujících firmách, tak o vývoji vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Indií. Navázal na něj velvyslanec Indie v České republice Krishan Kumar. „Do Indie jde jen 0,5 %  českého dovozu. Vidím zde velký obchodní potenciál,“ potvrdil indický velvyslanec, který jako další pozitivní signál pro spolupráci uvedl aktuální růst české ekonomiky. Jako historik připomněl ve svém vystoupení o bilaterálních vztazích i vzdálenější dobu, kdy se do českých zemí dovážely z Indie hedvábné látky a koření. „Ve dvacátých letech minulého století byly značky jako Baťa nebo Jawa běžným pojmem v indickém slovníku. Před sametovou revolucí bylo Československo druhým největším exportérem v oblasti obranného průmyslu,“ uvedl s tím, že účast téměř devadesáti firem na Mezinárodním strojírenském veletrhu je vítanou příležitostí pro budoucí rozvoj společného obchodu.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše