GO a Regiontour

Translation is not available.

Muzea se blýsknou sklem

Po několika letech se na veletrh Regiontour vrací Ministerstvo kultury ČR. Náměstek ministra Jiří Vzientek s kolegy se rozhodli, že hlavním tématem bude sklo.

V expozici se představí dvacet muzeí, šest z nich bude mít připraven speciální program – Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Moravská galerie v Brně, Technické muzeum v Brně, Slezské zemské muzeum, Národní ústav lidové kultury a Národní památkový ústav.

Muzeum skla a bižuterie si pro návštěvníky veletrhu připravilo korálkovou tvůrčí dílnu. Návštěvníci si u stánku muzea mohou vybrat stuhu a korálky libovolných barev a vytvořit si pod vedením edukátorky jednoduchý a originální „rychlonáramek“. Zruční návštěvníci, kteří mají chuť se u nás zdržet, si mohou vyzkoušet výrobu šitého náramku ze stuhy a korálků podle návodu,“ popsala Marie Víšková z jabloneckého muzea skla a bižuterie. Vstup na tvůrčí dílnu bude zdarma stejně jako první výrobek, každý další za symbolických dvacet korun.

Technické muzeum v Brně se podívá do historie skla a představí tři ukázky z nálezů na jižní Moravě: fajánsové korálky z doby kolem roku  2000 př. n. l., fragmenty skleněných keltských náramků ze  3. a 2. století př. n. l. a vzorky skel z  doby stěhování národů z 5. – 6. století n. l. Dále odborní pracovníci muzea seznámí návštěvníky se sklem jako materiálem pro ochranu muzejních a galerijních předmětů (tzv. předměty kulturní povahy), jako je například tvrzené sklo, vrstvené, protipožární, reflexní, antireflexní či protisluneční sklo. Vysvětlí rozdíl v jejich vlastnostech a použití. "Mimo to se také budou moci zájemci podívat na práci skláře při výrobě perliček," dodala mluvčí TMB Šárka Motalová.

Moravská galerie se pustí směrem „sklo a design“, prozradila vedoucí marketingu Andrea Vojtěchovská. „Připravili jsme kreativní workshop postavený na souhře světla a skla. Lidé si budou moci ze skleněných exponátů sestavit vlastní instalaci města nebo fantastické krajiny a vytvořit tak originální scenérii či stínové divadlo," vysvětlila tisková mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo.

Fantazii budou moci návštěvníci zapojit také v projektu Národního památkového ústavu zaměřeném na vitráže. „Děti i dospělí si budou moci poskládat vlastní vitráže a zjistit více o jejich tvorbě i péče o ně. Přítomna bude kolegyně z odborného pracoviště, která je na toto téma odborník a jistě uspokojí i dotazy odborné veřejnosti," poznamenala Lenka Lokvencová z NPÚ.

Národní ústav lidové kultury zvolil jako téma rozšířené prezentace podmalbu na skle. „Tu bude předvádět Jiří Honiss, který je Nositelem tradice lidových řemesel. Sklo bude v tomto případě tvořit „plátno“ pro tvorbu lidových obrazů, které u podmaleb byly často s náboženskou tematikou,“ vysvětlil Martin Novotný.

Úplně jiný pohled na sklo - jeho využití ve vojenství - nabídne Slezské zemské muzeum. „Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s několika předměty ze sbírek Národního památníku II. světové války v Hrabyni, které představují využití skla především v optice zbraňových systémů z období 2. světové války a krátce po ní. Půjde o tankové zaměřovače německé a ruské výroby, noční dálkoměr, průzor z tanku T 34/85, kolimátor, dále pancéřované sklo z letounů, které operovaly v rámci osvobozovacích bojů na území Moravy a Slezska na jaře 1945 a vojenská lahev z období konce 2. světové války, kdy sklo nahrazovalo nedostatek kovu," prozradila za muzejníky Jana Nevřelová.

Co vše se dá na téma sklo vymyslet, uvidíte v pavilonu P od 17. do 20. ledna.

Příspěvkové instituce ministerstva kultury také dopilovávají program pro odbornou veřejnost, která se potkává na výstavišti v zahajovací den cestovatelských veletrhů Go a Regiontour.

Kdo se představí pod hlavičkou Ministerstva kultury ČR

  • Národní muzeum
  • Národní technické muzeum
  • Památník národního písemnictví
  • Moravské zemské muzeum
  • Muzeum umění Olomouc
  • Národní galerie v Praze
  • Uměleckoprůmyslové museum v Praze
  • Moravská galerie v Brně
  • Technické muzeum v Brně
  • Slezské zemské muzeum
  • Husitské muzeum v Táboře
  • Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
  • Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
  • Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
  • Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
  • Památník Lidice
  • Památník Terezín
  • Národní ústav lidové kultury
  • Muzeum romské kultury, s.p.o.
  • Národní památkový ústav
Foto: archiv Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou, archiv Národního památkového ústavu


More news from the fair trade

20. 01. 2019 GO a Regiontour S Periscopem nejen do Skandinávie, ale do celého světa

Za pouštní romantikou do Ománu, za ledovci do Kanady, za sopkami na Island a na Nový Zéland, za velehorami do Nepálu a za kláštery do Gruzie. Brněnská cestovní kancelář PERISCOPE Skandinávie vozí turisty do úchvatné přírody a exotických destinací několika kontinentů. Na...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše